Kao prvo, zbog velikog trbuha teško je naći udoban položaj, tu je i stalna potreba za mokrenjem, trnci u nogama, a ponekad jednostavno san ne dolazi zbog nervoze hoće li s bebicom biti sve u redu.
Zbog tolikih fizičkih i emotivnih promjena kroz koje prolaze, nije ni čudo da 8 od 10 žena pati od nesanice ili insomnije te nekih drugih poremećaja spavanja dok su u drugom stanju. To je potpuno normalno, koliko nedostatak čvrstog i zdravog sna može uopće biti normalan.
Osim bolova u pojedinim dijelovima tijela, podivljalog mjehura i stresa, uzroci nespavanja mogu biti i probavni problemi (žgaravica), iznimno intenzivni i živi snovi, glavobolja ili vrtoglavica, micanje bebe u trbuhu i slično. Bilo bi dobro da pokušate na jedan list papira napisati sve moguće uzroke, a time ste već napravili pola posla u njihovoj eliminaciji ili barem ublažavanju.
Postoje i neki savjeti koji vam mogu pomoći da se lakše uljuljuškate u san. Osmislite si neki smirujući ritual. To može biti topla kupka, šalica čaja od kamilice u krevetu, slušanje tihe glazbe, a pomoći može i partner nježnom masažom leđa ili stopala.
Kad jednom legnete, pokušajte razmišljati o tome kako vam se mišići opuštaju, kako se sve oko vas smiruje i kako vaša bebica isto ide spavati. Pokušajte u misli prizvati neke lijepe utješne slike, kao što je vaše maženje s bebom kada jednom dođe na svijet. Razmišljajte o njezinim ili njegovim prstićima, o očima koje vas gledaju, o ručicama koje vam istražuju lice. Smjestite te slike u neku mirišljavu intimnu okolinu s prigušenim svjetlom. Dozvolite si da čujete disanje bebe i prve gu-gu.
Važno je da temperatura sobe bude ugodna za san, da bude mračna i tiha (koliko može biti zbog zvukova izvana).
Ukoliko niste uspjeli zaspati 20 do 30 minuta nakon što ste legli u krevet, ustanite i legnite u nekoj drugoj sobi. Uzmite knjigu ili slušajte neku tihu i nježnu melodiju dok ne osjetite drijemež. Tada se ponovno vratite u svoj krevet.
U svakom slučaju, ako san ne dolazi na oči, nemojte se još dodatno brinuti i nervirati. Nemojte si dozvoliti da vas to u potpunosti izbaci iz takta, jer će nervoza još samo više pogoršati simptome zbog kojih ne možete spavati.
Ukoliko smatrate da imate ozbiljan poremećaj u spavanju, konzultirajte se sa svojim liječnikom. I uvijek imajte na umu da je nesanica frustrirajuća tijekom trudnoće, ali da osim vas još sedam od deset trudnica negdje u vašem mjestu ili gradu, gleda u strop, odnosno da je insomnija poptuno normalna pojava kod budućih mama u hormonalnom vrtuljku u kojem se nalaze.