Odlazak s djecom na godišnji odmor, pogotovo ako su mala, često sa sobom donosi i mnoge ljetne nevolje. Naoružajte se strpljenjem i imajte pri ruci putnu ljekarnu u kojoj su najnužniji lijekovi i sredstva za ublažavanje raznih tegoba, kao što su moguće alergije na sunce i ubode insekata, protiv bolova i povišene tjelesne temperature. Najviše izazova donosi boravak na plaži gdje dijete treba zaštiti od UV zračenja, te kupanje u moru ili bazenu, kada morate dijete stalno nadzirati, te ovisno o njegovoj dobi ograničiti boravak u vodi. Donosimo vam nekoliko savjeta kako bi ljetovanje s djecom prošlo što bezbrižnije.
Što učiniti da djetetu olakšamo vrućine?
Vodite računa da dijete mora unositi dovoljne količine tekućine, najbolje vode i nezaslađenih napitaka, jer djeca slabije podnose vrućinu od odraslih i lako dehidriraju. Odjeća od prozračnih, laganih materijala, poput pamuka, i platneni šeširić u svijetloj boji obavezni su odjevni predmeti za mališane ljeti. Lagana pamučna odjeća svijetlih boja upija znoj djeteta, te štiti od osipa. Tijekom ljeta djeci je potrebna hrana koja će ih rashladiti poput svježeg voća i različitih voćnih frapea. Lubenica, dinja, šljive ili breskve izvrstan su izbor za ljetnu prehranu.
Kako prepoznati alergiju na sunce?
Već nakon vrlo kratkog sunčanja, kod djece se mogu pojaviti alergije i različite reakcije kože na sunce. Pojavljuju se na osunčanim dijelovima tijela, a mogu poprimiti oblik otoka, osipa, plikova ili crvenih mrlja. Kod djece, alergije i preosjetljivosti kože na sunce mogu nastati uzimanjem lijekova, kozmetičkih preparata ili dječjih parfema. Najčešća alergija koja se pojavljuje kod djece je tzv. solarni osip prouzročen suncem koje u kombinaciji s tjelesnim znojem uzrokuje crvenkaste prištiće koje često prati svrbež. Najčešće se pojavljuje oko vrata i na području dekoltea. Dijete sa solarnim osipom treba redovito tuširati u čistoj slatkoj vodi, i to nekoliko puta na dan, a najbolje nakon svakog kupanja u morskoj vodi ili nakon što se oznoji. Svakako treba koristiti kreme s UV zaštitom i izbjegavati izlaganje suncu, pri čemu je potrebno piti kalcij u tabletama i mlijeko, te jesti banane.
Dijete i sunčanica
Strogo pazite da dijete igrajući se na plaži ne provede na suncu više vremena nego što bi trebalo, a pogotovo ne bez kape ili šeširića na glavi. Sunčanica je rekcija organizma na pretjerano izlaganje suncu, čiji su simptomi vrtoglavica, mučnina, dijete se osjeća nemoćno, pospano, a može doći i do povraćanja. Male bebe su razdražljive, plaču, izgledaju kao da imaju virozu. Ako posumnjate na sunčanicu dijete što prije treba skloniti sa sunca, smjestiti ga u klimatiziranu, zamračenu prostoriju, te ga istuširati mlakom vodom. Dati mu sredstva za uklanjanje temperature i glavobolje (paracetamol ili ibuprofen). Treba nadoknaditi izgubljenu tekućinu, najbolje mu je dati da pije rashlađeni napitak, čaj ili vodu,, a u slučaju većih gubitaka tekućine zbog povraćanja, svakako djetetu treba dati i oralnu rehidracijsku tekućinu.
Što učiniti u slučaju opeklina od sunca?
Sunčeve zrake naročito su opasne za najmlađe.Opekline od sunca mogu imati teške posljedice za bebu kao što je dehidracija, povišena tjelesna temperatura, šok, niski krvni tlak, nepravilan rad srca. Ako se radi o dojenčetu ispod godine dana potrebno je savjetovati se s liječnikom, a isto tako i kod djeteta starijeg od godinu dana ako tjelesna temperatura prijeđe 38,3 C. U svakom slučaju treba dijete staviti u hladnu i zamračenu prostoriju i davati mu dosta tekućine. Ako tjelesna temperatura prijeđe 38,3 C potreban je i antipiretik. Korisno je staviti obloge fiziološke otopine na kožu, a nakon toga nježno neutralne losione,a nikako ne primjenjivati alkohol.
Kada se beba smije kupati u moru, bazenu?
Malu djecu ne bi trebalo unositi u more, bazen, sve dok nisu sposobna sama držati glavicu, jer prije nego što svladaju tu vještinu glavica im može slučajno klonuti pod vodu. Dijete sve do školske dobi mora u vodu ulaziti isključivo s odraslom osobom. Ne smijete dijete pustiti da se kupa bez nadzora jer je utapanje djeteta moguće i u plitkoj vodi. Narukvice su bolja zaštita od koluta jer omogućuju bolji i skladniji rad ruku pri pokretima plivanja. Ako se dijete plaši vode ili se opire ulasku, ne bi ga trebalo prisiljavati da uđe u vodu dok ne stekne sigurnost i ne izrazi želju za kupanjem.
Koliko stupnjeva mora imati more za kupanje s bebom?
U usporedbi s većom djecom i odraslima dojenčad s obzirom na tjelesnu masu ima veću tjelesnu površinu i još nedozrele mehanizme reguliranja tjelesne temperature. Zato je kod njih brže moguće pothlađivanje ili pregrijavanje tijela. U obzir treba uzeti i individualne razlike između djece, naime neka će se vrlo rado brčkati, a drugima će voda izazivati nelagodu.
Koliko dugo boraviti u vodi?
Djeca puno brže gube tjelesnu toplinu od odraslih, pa bi njihov boravak u moru trebao biti što kraći da se ne pothlade. U more treba uvijek ulaziti polako i smireno, postepeno prilagođavajući tjelesnu temperaturu temperaturi mora. Kod male djece osobito treba paziti da se ne pothlade i neka se samo brčkaju u plićaku jer je tamo voda najtoplija. Ako primijetite da su djetetu nosić i uši hladni, usnice plave ili da dršće, izvedite ga iz vode, obrišite i zamotajte u ručnik, utoplite i pustite ga da se malo zagrije na suncu. Na plaži nikada ne ostavljajte djecu bez nadzora, pogotovo ako nisu dobri plivači, držite ih na oku kad se kupaju Ako idu plivati duže relacije ili roniti, neka to čine u pratnji starije osobe i vrsnijeg plivača.
Crijevne infekcije kod djece
Mala djeca se lako zaraze bilo od vršnjaka ili u obitelji gdje ima i odrasle djece koja su kakvu virozu donijela s igrališta, bazena ili vrtića. I kod djece crijevne viroze često znaju biti praćene povišenom temperaturom, te povraćanjem. Kod djece je pogotovo važno nadoknaditi izgubljenu tekućinu, jer se može dogoditi da dehidriraju. Rehidraciju treba provoditi pripravcima koji sadrže minerale, mogu se kupiti u ljekarni, a djetetu dajte piti tekućinu (vodu ili čaj) s rehidracijskim pripravkom što češće, u manjim količinama. Snižavajte temperaturu djetetu te mu lagano uvodite u prehranu namirnice koje će mu pomoći da se što prije oporavi. To mogu biti juhe, kuhano meso, riža, mrkva, jabuka. Inače, ljeti pazite koje namirnice djeca konzumiraju, dobro operite svježe voće i povrće koje jedu, a posebice se mora paziti na higijenu i djeci što češće prati ruke. Vrlo čest uzročnik bakterijskih infekcija kod djece u dobi do dvije godine uzrokuje Campylobacter. U organizam dospije preko nedovoljno kuhane hrane, nepasteriziranog mlijeka ili pak nečiste vode. U pravilu ne zahtijeva antibiotsku terapiju.
Što učiniti kada dijete dobije vodene kozice ljeti?
Visoka temperatura i sunčeve zrake na ionako iritiranoj koži dodatno će razdražiti dijete. I to je sve što vas treba dodatno zabrinuti., pojava mrlja na mjestima gdje su bile krastice koje su bile izložene suncu do upale moždanih ovojnica, no sve su one neutemeljene. Dijete koje ima vodene kozice treba mirovati kako bi što uspješnije prevladalo virus. Ne preporučuje se izlazak vani jer to podrazumijeva veću tjelesnu aktivnost, izloženost mjehurića jakome suncu, više mogućnosti za ozljede. Sunčeve zrake mogu uzrokovati mrlje na koži i one su prolazne naravi. Nakon toga nastupa hipopigmentacija ili promjene na koži koje nastaju zbog nepravilnog nakupljanja pigmenta te se potom uspostavlja normalna boja kože. Ako se pojavila bakterijska infekcija uzrokovana češkanjem mjehurića ili osipa, na koži mogu ostati ožiljci koji imaju trajno smanjenu pigmentaciju.
Što kad dijete ljeti dobije upalu grla?
Upala grla česta je ljeti, bez obzira javlja li se zbog prehlade ili ne. Mikrobi, bakterije i virusi, koji je uzrokuju, mogu mališanu pokvariti ljetovanje te ga zbog curenja i začepljenog nosa, temperature i osjećaja slabosti prikovati nekoliko dana za krevet. Upala grla može izazvati ozbiljne zdravstvene tegobe, te je potrebno zatražiti medicinsku pomoć, pogotovo ako dijete ima visoku temperaturu iznad 38,5 stupnjeva. Upala grla liječi se lijekovima koje uništavaju uzroke upale, ublažavaju simptome i sprječavaju razvoj daljnjih infekcija (najčešće upalu uha). Pri liječenju upale grla prirodnim putem pomažu čaj od kadulje, propolis koji se može pronaći u obliku kapi, spreja ili pastila, te inhalacija koja smanjuje začepljenost nosa s par kapi eukaliptusa, cedra, timijana ili slane vode.
Zašto dijete koje uzima antibiotik ne smije na sunce?
Pri primjeni nekih antibiotika uslijed izloženosti suncu na koži se javlja osip sličan opeklini od sunca. Na koži se to osjeća kao peckanje i probadanje. Ta se pojava naziva fototoksična reakcija. Ponekad je čak moguća fotoalergijska reakcija, kad se spomenutim znacima pridružuju još i otjecanje i svrbež. Uz antibiotike i još neke skupine lijekova, fototoksičnu reakciju mogu izazvati i pripravci koji se nanose na kožu. I hrana bogata psoralenima u dodiru s kožom (celer, mrkva, limeta, smokva, peršin) može izazvati pojačanu fotoosjetljivost kod izlaganja suncu. Nakon njihovog dospijeća u kožu koja je obasjana UV zračenjem, nastaje upalna reakcija kože. Većina tih tvari izaziva fototoksične reakcije, no neke mogu izazvati oba tipa reakcija, dakle ujedno i fotoalergijsku.
Naoružajte se strpljenjem i imajte pri ruci putnu ljekarnu