Gripa u trudnoći ne mora biti razlog za paniku

Trudnice, a posebice prvorotkinje, sklone su paničariti za svaku prehladu, kašalj ili temperaturu budući da je liječenje u trudnoći ograničeno, a beba na udaru svega što majka konzumira.

gripa_Pixabay

Bapske priče o smrti ploda uzrokovanoj gripom i visokom temperaturom nepotrebno uznemiruju majke pa je o svakoj zdravstvenoj anomaliji najbolje razgovarati isključivo s liječnikom obiteljske medicine te ginekologom.

Budući da je u trudnoći majčin imunitet oslabljen, odnosno "preusmjeren" na dijete, nije rijetkost da u jesenskim i zimskim mjesecima osjeti nešto jače i češće simptome prehlade. I dok je za šmrkavost i kašalj dovoljno posegnuti u vlastitu smočnicu, gripa je nešto ozbiljnija bolest pa na nju valja obratiti veću pozornost.

Pazite se visoke temperature

Gripu ćete od prehlade razlikovati po intenzitetu simptoma. Klasična drhtavica, temperatura koja prelazi 38 celzijevih stupnjeva, bolno ždrijelo, sekret u grlu i nosu, mučnina, glavobolja, a ponekad i crijevne te želučane manifestacije bolesti.

Znatno intenzivnija od prehlade gripa je trudnicama posebno naporna jer, osim što fizički iscrpljuje tijelo, stvara i psihički stres da će se zbog gubitka tekućine, visoke temperature ili jakog kašlja nešto dogoditi bebi.

Sudeći po liječnicima obiteljske medicine kao i ginekolozima, jedinu realnu opasnost od gripe predstavljaju visoka temperatura i dehidracija. Iako su trudnice navikle na nešto povišeniju konstantnu tjelesnu temperaturu, sve što prelazi 38 celzijevih stupnjeva stvara opasnu atmosferu za majku i dijete. Tako visoku temperaturu obvezno je skidati čim prije, a za početak je poželjno to činiti što prirodnijim metodama.

Nekoliko tuširanja mlakom vodom ( hladna voda izazvat će drhtavicu, naglo hlađenje, ali i brz povratak temperature, stoga je mlaka voda preporučljivija), stavljanje hladnih obloga na čelo, vrat, zapešća i noge te metode preznojavanja blažim će slučajevima biti dostatne.

Ukoliko temperatura ne jenjava, trudnice ne bi smjele uzimati lijekove na svoju ruku no ako je riječ o noćnim temperaturama i bolovima u glavi, tableta paracetamola neće naškoditi trudnicama i sigurna je za dijete.

Osim snižavanja temperature, rehidracija je ključna, posebice ako povraćate ili imate proljeve. Mlaki čaj šipka i hibiskusa u sitnim gutljajevima hidrirat će vas i oporaviti želučanu i crijevnu sluznicu, a ukoliko nemate želučanih tegoba, obična ili mineralna voda, razblaženi čaj s medom ili topla limunada osvježit će organizam i pomoći u snižavanju povišene temperature.

Život "pod staklenim zvonom" neće vam pomoći

Gripu je najbolje spriječiti na vrijeme pa svakodnevna konzumacija probiotika, đumbira, meda i limuna u sezoni gripe ne može biti na odmet, a nema negativnih utjecaja na plod.

Ukoliko je bolest bila brža od vas, ne bojte se i ne pokušavajte živjeti preoprezno zbog straha da će djetetu biti loše. Riječ je o sezonskoj zaraznoj bolesti koju samo treba istrpjeti.

Komplikacije gripe nisu bezopasne i ukoliko osjetite da ne možete doći do daha ili da se simptomi ne povlače dulje vremena, svakako obavijestite liječnika, no ukoliko bolest napreduje svojim tokom, nema razloga za paniku.

Odmor je nužan no zatvaranje u kuću u sezoni gripe nije preporučljivo. Najbolja je prevencija izbjegavati prenapučene prostore, javni prijevoz koristiti što je manje moguće, a nakon kontakta s potencijalno zaraženim osobama, temeljito prati ruke i ne prinositi ih ustima.

Ukoliko je vaš stariji mališan vrtićanac, dobro bi bilo da ga tata ili netko drugi dovodi i odvodi iz vrtića kako biste izbjegli doticaj s potencijalnim prenositeljima zaraze.