"Facebook depresija" sve češće pogađa djecu

Prije nekoliko dana Facebook je otkrio kako svakog dana odbije čak 20.000 djece mlađe od 13 godina, koja prema uvjetima korištenja ne mogu biti članovi te društvene mreže.

4d94750e5da16

No činjenica je da unatoč tim zabranama, na Facebooku ima puno djece i da za mnoge korištenje istog znači veću frustraciju nego društvenu korist i uživanje.

Poznato je na tisuće slučajeva, izmeđuostalih i u Hrvatskoj, kako Facebook može postati alat za organizirano maltretiranje nepopularne djece. To je samo jedna od "crnih" strana korištenja Facebooka u kojoj se djeca ne snalaze. Oni postaju izloženi javnosti, odaju osobne podatke i intimne informacije, a nemaju dovoljno iskustva kako bi spoznali da je sve što upisuju na svojem ili tuđim profilima - javno i trajno. Isto tako, nemaju dovoljno informatičke mudrosti i pismenosti kako bi podesili postavke privatnosti, a često im u tome ne mogu pomoći ni roditelji.

Američki liječnici u praksi nailaze na sve veći broj djece koja traže pomoć zbog simptoma depresije koja, pak, svoje korijene ima u korištenju društvenih mreža. Obzirom da se taj obrazac ponavlja diljem zemlje i u svim dobnim skupinama, skovan je termin "Facebook depresija" s ciljem da se potakne liječnike i psihologe da prilikom pregleda djece i postavljanja dijagnoze obavezno pitaju djecu o njihovom korištenju društvenih mreža.

Američka akademija pedijatara preporučuje da se tijekom svakog pregleda djeci postavi nekoliko pitanja o Facebooku, navikama slanja SMS-ova i općenito o korištenju Interneta. Liječnici bi također trebali kroz ta pitanja dobiti širu sliku o utjecaju društvenih medija na svakodnevno funkcioniranje djeteta, na njegovu socijalizaciju i osjećaj samopoštovanja. Isto tako, pedijatri i psiholozi trebali bi roditeljima objasniti zašto je društvena interakcija na Internetu djeci toliko važna.

Roditelji moraju razumijeti okruženje u kojem se njihova djeca emocionalno i društveno razvijaju kako bi prilagodili metode odgoja i roditeljstva.

Što je "Facebook depresija"?

Facebook depresija javlja se zbog nemogućnosti djeteta da se integrira u svijet društvenih mreža koje su u središtu života njegovih vršnjaka. Simptomi su slični kao i kod klasične depresije - nesanica i promjene u rutini spavanja i prehrane, promjene raspoloženja, osjećaj društvene izolacije, potreba za dubljom društvenom izolacijom, potištenost i uznemirenost i sl.

Ono što se događa današnjim generacijama koja od najranijih dana uranjaju duboko u svijet društvenih mreža i kakve to posljedice ostavlja na njihov razvoj, znanost tek otkriva i istražuje.

Neosobna priroda društvenih medija omogućava zlostavljanja koja pak dovode do samoubojstava u najgorem slučaju, ali i do poremećaja u prehrani, popuštanja u školi i na koncu već spomenute depresije sa svim njezinim simptomima.

Osim svega navedenog, djeca često bivaju izložena neprimjerenim sadržajima i agresivnom oglašavanju što može dodatno utjecati na pogoršanje emotivnog stanja djeteta.