Dosta s pelenama!

Kada ćete i kako odviknuti dijete od pelena? Promatrajte ga, signalizirat će vam kad je spremno.

Dosta s pelenama!

Promatrajte dijete: kad postane dovoljno zrelo, pokazat će vam da je spremno odviknuti se od pelena.

Gotovo svatko, nesvjesno, dok zamjenjuje pelene, razgovara s djetetom. Zacijelo ste ponekad na-glas komentirali što je to napravio, da je to "bekino", "fuj". Već ste tako dijete upozorili na obavljanje nužde. Ono će nakon nekog vremena početi samo, dok su još pelene na njemu, komentirati da ih je napunilo. I, to je prvi korak u odvikavanju od pelena, jer tada ćete mu vrio lako sugerirati i uvjeriti ga da to neće biti "fuj" obavili nuždu u kahlicu (tutu).

Ako ste zapazili da je dijete dulje vremena ostalo suho, odnosno nije napravilo nuždu u pelene, i to je dobar znak jer možete biti sigurni da je već sposobno kontrolirati obavljanje nužde. Pošto ste već dva-tri puta opazili da dijete dulje vrijeme nije obavilo nuždu, sugerirajte mu da je pokuša obaviti u kahlicu. Najvjerojatnije će vam dijete ispočetka jedino obznaniti kako su pelene mokre, ali nipošto mu nemojte prigovoriti. To je vrlo dobar znak, jer onoga trenutka kada djetetu počnu smetati mokre pelene, na dobrome je putu da možda drugi put traži kahlicu.

Važna je i dob djeteta

Kad će dijete biti spremno za odvikivanje od pelena ovisi o njemu, odnosno o dobi i razvoju djeteta. Sposobnost kontroliranja mokrenja i obavljanja velike nužde pojavljuje se između godine i pol i dvije i pol godine. Dijete će najprije biti sposobno kontrolirati obavljanje velike nužde, a potom mokrenja, jednako tako "uspješnije“ će i prije kontrolirati obavijanje nužde po danu nego noću. Neka djeca čak trebaju pelene preko noći i do pete godine, što nije znak za uzbunu.

Znači, nemojte dijete siliti i pokušavati ga odviknuti od pelena dok nije dovoljno staro da to shvati, a jednako tako dok ne opazite da su mu uprljane i mokre pelene počele smetati. Dotle dok to ne osjeti, neće shvatiti zašto ga silite da nuždu obavlja u kahlicu. U tim godinama dijete treba pomoć da postane samostalno i upozna svoje tijelo, nauči da neke funkcije tijela ovise o njemu, a ne o vašoj komandi.

Nemojte siliti dijete da i desetak minuta sjedi na tuti dok ne obavi nuždu, jer zaista nitko to ne može raditi prema tuđoj želji. Budite uvjereni da će učenje biti uspješnije i brže ako dijete to želi i sudjeluje u tome bez prisile. Odaberite kahlicu koja će biti ugodna djetetu. U prodavaonicama potražite anatomski oblikovane noćne posude na kojoj će dijete sigurno i udobno sjediti. Kupite onu stabilnu, s koje dijete neće pasti nagne li se malo na drugu stranu. Kada dijete sjedi na noćnoj posudi, mora nogama dodirivati tlo. Znači, u samom početku nemojte upotrebljavati posebne dodatke za zahodsku školjku, na kojima će se dijete, s nogama u zraku, osjećati veoma neudobno.

U drugoj godini dijete je u dobi kad se uči živjeti oponašanjem. Pogledajte ga malo: barem će vas u nečemu pokušati oponašati. Pa, ako vam nije neugodno, sugerirajte mu da vas oponaša i prilikom obavljanja nužde. Ostavite vrata otključana: dijete će prije ili poslije ući iz znatiželje da vidi što radite. Kad vas ugleda, pokušajte mu objasniti da to tako rade svi veliki, odrasli, pa zašto ne bi i on.