Uzrok je u odbacivanju i stigmatizaciji od strane druge djece.
"Otkrili smo da su i dječaci i djevojčice od vrtićke dobi do trećeg razreda osnovne škole pokazivala znakove dublje depresije, uznemirenosti i usamljenosti od svojih mršavijih vršnjaka", izjavila je Sara Gable, profesorica na katedri za ljudski razvoj i obiteljska istraživanja na sveučilištu Missouri University (MU).
“Prekomjerna težina je naširoko shvaćena kao stigmatizirajuća okolnost i općeprihvaćeno mišljenje jest da si je osoba sama kriva za svoje stanje. Iskustvo stigmatizacije često vodi prema negativnim emocijama", dodala je profesorica Gable.
Istraživači sa spomenutog Sveučilišta koristili su takozvanu metodu ECLS-K, kako bi proučavali društveni i bihevioralni razvoj 8.000 djece od vrtićke dobi do trećeg razreda osnovne škole. Istraživanje je uzimalo u obzir faktore koji prije nisu bili uključivani u slična istraživanja: dob u kojem dijete postaje pretilo i trajanje razdoblja u kojem je dijete imalo prekomjernu težinu.
Djevojčice koje su kroz cijelo promatrano razdoblje imale prekomjernu težinu i djevojčice koje su kroz to razdoblje postajale pretile, od strane vršnjaka su bile slabije prihvaćene no one curice koje nikada nisu imale problema sa težinom.
Učitelji su redom izjavljivali da te djevojčice imaju slabije pozitivne društvene veze i pokazuju manje samokontrole, odnosno više ispada, od djevojčica koje nisu nikada imale višak kilograma.
Istraživači rezultate vide kao dobru podlogu za poticanje roditelja da pomognu djeci razviti zdrave prehrambene navike te da im pomognu smanjiti težinu zbog posljedica koje su navedene u studiji. (JK)