On djeluje kao stimulans, koji privremeno odgađa umor, ima diuretička svojstva, ali veće količine mogu dovesti do nepoželjnih nuspojava poput dehidracije. Upravo zato ne preporuča se njegovo konzumiranje u trudnoći te davanje istog djeci.
I dok će roditelji paziti da njihova djeca u organizam ne unose kofein koji sadrže kava i čajevi, postoje mnoge namirnice za koje nismo niti svjesni kako mogu sadržavati kofein, i to u većim količinama. Riječ je uglavnom o prerađenim prehrambenim proizvodima, od kojih mnoge svakodnevno konzumiraju i djeca.
Kako kofein djeluje na dječji organizam?
Bilo koja vrsta stimulansa, na dječji će organizam imati snažniji učinak nego na tijelo odrasle osobe. Već mala količini kofeina kod djeteta može uzrokovati simptome koji bi kod odrasle osobe nastupili tek nakon konzumacije mnogo veće količine. Stoga ne iznenađuje zabrinutost mnogih stručnjaka vezana za naoko bezazlene proizvode čiji sastav zapravo krije određenu količinu kofeina.
Nakon konzumacije kofeina, kod djece će lakše doći do simptoma poput nervoze, glavobolje, ili pak probavnih smetnji. Djelovanje kofeina u dječjem organizmu također traje dulje nego kod odrasle osobe. Svakodnevna konzumacija proizvoda koji sadrže ovaj stimulans, dugoročno može dovesti i do ozbiljnih problema sa spavanjem i koncentracijom, ali i povišenog krvnog tlaka koji kod djece može biti opasan i dovesti do srčanih aritmija.
U kojim se proizvodima može pronaći kofein?
Kava i čajevi, kao i gazirana pića već su svima dobro poznati izvori kofeina. Gazirana pića posebno su štetna, budući da sadrže i velike količine šećera a i često su omiljena upravo djeci. Međutim, što je s ostalim namirnicama koje svakodnevno konzumiramo? Mnoga su istraživanja pokazala kako kofein zna biti prisutan i tamo gdje bismo ga najmanje očekivali, a glavi je krivac industrijski proces proizvodnje koji namirnicama u svrhu poboljšanja okusa i duljeg roka trajanja dodaje mnoge štetne kemijske spojeve. Keksi, žvakaće gume, jogurt i mlijeko s okusom samo su neke namirnice čija je analiza potvrdila kofein kao jedan od sastojaka. U ovom se neslavnom društvu našlo i možda najveće iznenađenje – flaširana voda. Riječ je o vodi s okusima (primjerice limun), koja je posljednjih godina veoma popularna. Čokolada, čiji je prirodni sastojak zrno kakaa, također sadrži male količine ovog stimulansa. Što je čokolada tamnija, sadrži i veće količine kofeina, dok su neke vrste čokolade dodatno obogaćene njime kako bi im se podigla razina energije. Sladoled, ako je obogaćen okusom čokolade, također može predstavljati problem.
Kako dijete zaštititi od pretjerane konzumacije kofeina?
Iako je nemoguće kofein izbjeći u potpunosti, postoji nekoliko pravila kojih biste se trebali pridržavati kada je u pitanju prehrana vaših mališana.
Prvi korak u smanjenju unosa kofeina bio bi drastično smanjiti ili potpuno izbaciti konzumaciju gaziranih napitaka, u kojima se krije i najveća opasnost. Dijete bi trebalo naviknuti na napitke poput obične vode, mlijeka ili sok od cijeđenog voća (koji je također poželjno samostalno spravljati). Konzumaciju čaja također bi trebalo smanjiti. Ako je dijete naviknulo piti gazirana pića, nije preporučljivo odjednom izbaciti ove napitke iz prehrane, već kroz nešto dulji period smanjivati njihov unos i zamjenjivati ih, primjerice svježim voćnim sokovima. Također nema razloga da čokolada postane zabranjena namirnica, no preferirajte one vrste koje sadrže veće količine mlijeka (za razliku od tamnih u kojima je kofein prisutan u većim količinama).
Kod prestanka unosa kofeina u organizam, može se javiti i karakterističan umor, no bez brige – on će potrajati tek nekoliko dana, dok se razina energije u organizmu ne vrati u normalu. Važno je imati realna očekivanja, budući da potpuno izbacivanje kofeina iz prehrane jednostavno nije moguće. No, pametnom alternativom u izboru namirnica, njegov se unos može držati pod kontrolom i u okvirima primjerenima maloj djeci.