Je li riječ o jezičnoj frazi koja se toliko udomaćila i postala klišej ili žene u drugom stanju uistinu „sjaje“?
Na opći blistav izgled žena svakako utječe neopisiva sreća što će postati majke, sve kroz što prolaze od trudnoće do majčinstva, no pitamo se kako još znanost objašnjava taj sjaj.
Povećani volumen krvi i povećana proizvodnja hormona zvanog humani korionski gonadotropin (hCG) tijekom trudnoće krivci su što trudnice blistaju nekim drugačijim sjajem.
Veći volumen krvi dovodi više krvi u krvne žile pa koža izgleda rumenije i punašnije, odnosno poprima specifičan ružičasti sjaj. Sada trudnice više ne moraju nanositi rumenilo: povećana cirkulacija izaziva osjećaj topline zbog čega im se rumene obrazi. Stručnjaci ističu da se takav izgled može usporediti s onim nakon fizičke aktivnosti.
Hormon hCG i progesteron, zbog kojeg kožne žlijezde luče više masnoće, također utječu na to da koža izgleda glatkije i malo sjajnije. Budući da koža zadržava više vlage, fine linije i bore su ublažene. Hormoni također mogu riješiti neke probleme s kožom. Upravo zato žene (ne trudnice!) piju kontracepcijske pilule kad žele izliječiti akne: pilule oponašaju hormonalno stanje specifično za trudnoću.
No svi navedeni faktori koji utječu na trudnički sjaj imaju i svoje loše strane. Ako inače imate problema s aknama u vrijeme PMS-a i menstruacije, mogli biste imati problema s aknama i tijekom trudnoće zbog viška masnoće. Podbuhlost je još jedna od neželjenih posljedica, a javlja se zbog zadržavanja vode.
Stručnjaci savjetuju ženama da piju mnogo vode što će dobro utjecati na cjelokupno stanje organizma, pa i na kožu koja će još više sjajiti i blistati.