Blagdani: velika očekivanja, malo novca

Gospodarska kriza, krizni porez, otpuštanje radnika i smanjenje plaća, teme su koje zaokupljaju roditelje proteklih nekoliko mjeseci, a ujedno su glavni krivac što će mnoge obitelji ove blagdane provesti sa nešto skromnijom scenografijom - kako na blagdanskom stolu, tako i ispod bora

4b1e262f1addb

. No djeca se ne zamaraju tim pitanjima i njihova očekivanja nisu ništa manja.

Manjak novca znači da će roditelji morati na mnoge zahtjeve djece reći "ne", a to je u blagdansko vrijeme posebno teško, jer djeca pišu pisma Djedu Mrazu, rade liste s popisom želja i bombardirana su reklamama koje im govore da bi trebali željeti još više.

Kako djeci objasniti finacijske probleme, a da im se ne uništi čarolija Božića i blagdana? Možda je to dobra prilika za razgovor o vrijednosti novca.

Kada pričamo o poklonima, u redu je reći "ne"
Razgovor o poklonima ne mora se pretvoriti u borbu i navlačenje ukoliko djeci uz jedno smireno "ne" objasnimo zašto ne mogu dobiti PlayStation ili skateboard koji cijele godine očekuju. Djeca mogu razumjeti pojmove kao što su nedostatak novca, štednja i racionalno raspolaganje kućnim budžetom.
Veći problem je osjećaj razočaranja, no treba imati na umu da je on samo privremen i da će djeca kao i uvijek, preboljeti činjenicu da ispod bora nisu pronašla ono što su željela.   

Biti iskren, ali ne paničariti
Možda je najbolje reći "trenutno nemamo novaca za tako skup poklon i trebamo čuvati novac za stvari koje su nam doista potrebne" ili pak "neke obitelji imaju više novaca i mogu si priuštiti stvari koje mi trenutno ne možemo". Važno je djeci dati do znanja, da roditelji neće kompromitirati neke obiteljske vrijednosti samo da ne uzrujaju djecu i da će novac radije raspodijeliti na način da cijela obitelj ima ugodne blagdane. Ti blagdani bit će nešto drugačiji, malo skromniji, ali podjednako topli i ugodni. A to je puno važnije od hrpe poklona ispod bora.

Razlika između "želim" i "trebam"
Treba vrlo jasno djeci naznačiti da ćemo učiniti sve kako bi im dali ono što trebaju, ali da nitko nikada ne dobije baš sve što želi. Djeci treba pomoći da shvate zašto dobivaju "dosadne" veste i cipele, a ne novu video igricu.
Dobro je spomenuti i djecu koja žive bez roditeljske ljubavi i skrbi, a koja nemaju pravo na "želje", jer nemaju ni ono što doista trebaju, a to su odjeća, obuća, igračke i knjige, te kao najvažnije - roditeljsku ljubav i obiteljsku sigurnost i toplinu.

Povlačenje granica
Razgovor o nadolazećim blagdanima i poklonima treba povesti s djecom što ranije, jer kako se kićenje bora sve više bliži, njihova očekivanja bit će sve veća. Ukoliko razgovor krene u smjeru onoga što druge obitelji imaju i što će druga djeca dobiti, dobro je misao vodilju vratiti na vašu obitelj i personalizirati raspravu. Primjeri iz vlastite obitelji ili pak primjer kada roditelji nisu nešto dobili što su htjeli, je najbolji put do dogovora s djecom. Ne treba preskočiti razgovor o osjećajima. Neka djeca kažu kakve osjećaje u njima budi pomisao da neće dobiti sve što su htjeli. Prema osjećajima djece treba pokazati razumijevanje i pretvoriti ih u afirmativne misli. Na primjer, kada djete kaže "tužan sam jer neću dobiti novu video igricu", treba reći "razumijem da te to rastužuje jer se voliš igrati, ali zato možemo napraviti turnir u monopolyju i igrati se svi zajedno, jer igra je igra, zar ne?".

Dobar primjer zlata vrijedi
Djeca se uče ponašati i zauzimati stavove najviše iz primjera odraslih. Stoga treba paziti koje poruke djeci odašiljemo prilikom kupnje. Ukoliko djeci uskratimo poklone, a potom kupimo 3000 lampica za ukras ili se počastimo novim parfemom samo zato što je na sniženju, djeca će biti zbunjena. Nije na odmet povesti djecu u šoping i prilikom obilaska trgovina pokazati na neku stvar koju bismo mi rado imali, ali u skladu sa štednjom i stvaranjem prioriteta, nećemo si to jednostavno kupiti.

Druga djeca dobila su više
Djeca će možda imati poteškoća sa uviđanjem cijele perspektive u kojoj se obitelj nalazi, ali ne treba im lagati. Dovoljno je reći da doista neke obitelji imaju više novaca i mogu si priuštiti u ovoj fazi više, ali naglasak tijekom blagdana nije na materijalnim stvarima, već na obiteljskom druženju i zajedništvu.

Blagdani imaju dublji smisao
Bladani i slobodni dani jedan su od onih trenutaka u godini koji nude niz mogućnosti za povezivanje članova obitelji, ljubaznost i druženje. Pokloni su samo kulisa za mnogo dublje stvari koje članovi obitelji osjećaju jedni prema drugima. Na isti način to možemo prezentirati djeci, koja će bez ikakve sumnje više uživati u pažnji i zajedničkim trenucima ukoliko im pridamo veliku pozornost. Gledajte filmove, pecite kolače s djecom, neka vam pomognu u krašavanju doma i stvorite atmosferu koja materijalne stvari doista baca u drugi plan.
(JK)