Vrlo je česta i gotovo 50-60 posto svih trudnoća završava kao biokemijska trudnoća. Ne može se otkriti ultrazvukom, već samo analizom krvi, odnosno takozvanim Beta testom kojim se utvrđuje količina Beta hCG hormona kojeg luči tkivo posteljice u svrhu očuvanja zametka.
Simptomi identični simptomima mjesečnice
Simptomi biokemijske trudnoće gotovo su identični klasičnim simptomima nastupanja mjesečnice, a to su početak krvarenja i lagani grčevi s povremenim bolovima. Nije isključeno ni pojavljivanje ugrušaka tijekom krvarenja, ali to nije pravilo. Mnoge se žene pitaju je li nakon biokemijske trudnoće potrebna kiretaža te je stoga važno napomenuti da ona u većini slučajeva nije potrebna s obzirom na to da je zametak tek nastao i da se maternica čisti već tijekom prve mjesečnice.
Zašto dolazi do biokemijske trudnoće?
Ovakve vrste trudnoća oduvijek su bile česte, no prije su se rjeđe otkrivale jer nisu postojali tako osjetljivi i precizni testovi na trudnoću. Zašto do njih dolazi u tolikom postotku nije poznato, no pretpostavlja se da je riječ o sljedećim uzrocima:
- anomalije maternice – prirođene (dvostruka maternica, pregrada maternice) ili stečene (miomi) anomalije maternice mogu dovesti do toga da se zametak pokuša implantirati u nepogodan dio maternice
- poremećaji kromosoma – oni su najčešći uzroci pobačaja jer jajna stanica ili spermij koji ju oplodi nose kromosomsku grešku zbog koje se zametak ne može razvijati te propada
- manjak hormona – neke žene imaju manjkavu drugu, lutealnu fazu ciklusa
Stručnjaci ističu da gotovo polovica svih prvih trudnoća završava spontanim pobačajem, a učestalost biokemijske trudnoće povećava se s brojem godina žena. Nakon biokemijske trudnoće, ako nije potrebna kiretaža, možete nastaviti raditi na bebi već sljedeći ciklus, ako je pak rađena kiretaža, savjetuje se pauza od tri ciklusa.
Važno je istaknuti da gotovo sve žene nakon biokemijske trudnoće bez ikakvih poteškoća ponovno zatrudne i rode zdravo dijete. Ona može biti zabrinjavajuća ukoliko se u kratkom vremenu ponove dvije ili tri takve trudnoće, te se onda obavezno treba javiti liječniku. Neki liječnici čak biokemijsku trudnoću smatraju pozitivnom za sve parove koji vode borbu s neplodnošću jer je ona zapravo dokaz da mogu uspješno začeti sa svojim spermijima i jajnim stanicama.