Bebino prvo ljeto: Igre u bazenčiću

Mnoge jesenske, zimske i proljetne bebe imat će prilike ovog ljeta po prvi puta smočiti svoje bucmaste nožice u moru ili pak se cijelog ljeta kupati u bazenčiću i uživati u toploj vodici koja će ih rashladiti i pružiti sate i sate urnebesne zabave

funny baby splash in the pool outdoors

.

Prije no što krenemo na samu temu i opišemo vam nekoliko zabavnih igrica u vodi s vašom bebom, potrebno je naglasiti da bebu nikada, ali nikada ne ostavljate samu u bazenčiću bez nadzora. Bez obzira koliko voda u bazenu bila plitka, vižljaste bebice brzo se mogu naći s nosićem pod vodom, zahliknuti se ili se poskliznuti i lupiti glavicom o tvrdo tlo. Isto tako, ne stavljajte bebu nikad na jako podnevno sunce. Za kupanje odaberite topli dan i vodenu zabavu organizirajte ujutro do 10.00 ili najkasnije do 11.00 sati, ili pak popodne iza 16.00 ili 17.00 sati. Beba neka ima šeširić na glavi i obavezno je zaštitite kremom za sunčanje.

Bazenčić napunite s vodom koja će bebi dosezati do pazuha kada je posjednete u bazenčić. Vodu za kupanje ostavite nekoliko sati na suncu da se prirodno zagrije na temperaturu koja će u svakom slučaju biti nešto niža od temperature zraka te pružiti bebici osvježenje čak i ako će se vama činiti previše topla.

Za početak stavite joj u vodu samo nožice i dozvolite joj da se upozna s bazenom koji je mnogo veći od kadice u kojoj se svake večeri kupa, da osjeti vodu i da je pripremite na uživanciju koja slijedi. Potom joj nježno namočite bedra, trbuščić i guzu, može malo i ručice, te je posjednite u vodu. Kad se ponovno malo privikne na temperaturu vode, možete joj namočiti i leđa i ramena, pa i glavicu. Ostavite bebu da neko vrijeme sama istražuje vodu, lupka ručicama po vodi, igra se s patkicama, brodićima i igračkama.

Većina beba zabavljat će se sama u bazenu i bez vaše intervencije, no toplu vodu možete iskoristiti i za razne poticajne igre kojima ćete dodatno stimulirati bebin razvoj, ali ju i dobro zabaviti.

Donosimo nekoliko igrica koje se možete sa svojom bebom igrati u bazenčiću.

Kad si sretan

Uhvatite bebu jednom rukom ispod prsa a drugom između nožica s dlanom na donjem dijelu trbuha, okrenutu na trbuh, tako da može slobodno mahati ručicama i nožicama. Položite je u vodu da joj glavica bude iznad vode i pjevajte pjesmicu. Istu igru možete ponoviti i tako da bebicu položite na leđa u vodi i držite je ispod leđa.

Kad si sretan ručicama maši, mašiKad si sretan nožicama praši, prašiKad si sretan po vodici jaši, jaši

"Vozite" bebu po bazenčiću na površini vode i dozvolite joj da slobodno maše udovima. Ova igra izvrstan je uvod u kasnije učenje plivanja.

Hopa cupa skoči

Bebica neka stoji u bazenčiću tako da je držite za rukice. Pjevate joj brojalicu i na "tri" dozvolite da čučne u vodu i potom poskoči. Na taj način bebica će osjetiti slobodno uranjanje u vodu, no ako niste još sigurni u sebe, pazite da joj voda skroz ne prekrije glavicu i lice.

Hopa cupa beba čučiHopa cupa beba skočiI samo malo, malo, malo se smočiJedan, dva, tri

Kišica pada

Posjednite bebu u bazenčić i uzmite malenu kanticu s poklopcem na rupice koji će imitirati kišu i raspršivati kapljice vode (za igru može poslužiti i obična plastična čašica od jogurta na čijem dnu ćete izbušiti nekoliko rupa). Napunite kanticu i prvo je šprickajte po ramenima, a potom uz donju pjesmicu počnite bebu špricati nježno po glavici. Neka osjeti vodu kako joj od tjemena pada preko lica, a potom joj dozvolite da ona pokuša na isti način pošpricati patkicu ili neku drugu igračku koja s njom pliva u bazenu.

Kišica pada, padai kapljica bit će kriva što ova beba mala raste kao gljiva

Ulovi me

Uzmite plastičnu čašicu i igračku koja pluta i stane u čašicu (npr. ping-pong lopticu). Posjednite bebu u bazenčić i pokažite joj kako da čašicom lovi plutajuću igračku i pokuša je strpati u čašicu. Na ovaj način vježbate motoriku, a usput možete pjevati ili recitirati pjesmicu.

Jako brzo pliva, plivakao da je mala riba zato brzo, brzo je ulovi da nam opet ne otplovi.

Idealno je bazenčić napuniti raznim šarenim čašicama, žličicama i drugim igračkama, koje će beba nastojati dohvatiti, proučavat će kako se voda kroz njih prelijeva, pratit će ih kako se kreću po površini vode. Iako se sve navedeno čini kao vrlo jednostavno igranje, igra u vodi spada u jedne od najvažnijih senzornih aktivnosti. Što god radili u bazenčiću, imajte na umu da vaša beba uči:

- Fine motoričke vještine - Koordinaciju - Praćenje premeta osjetilom vida - Koordinaciju pokreta ruka-oko - Vezu između uzroka i posljedice (npr. ako ručicom zamahnem po vodi, pošpricat ću se po licu) - O predmetima koji plutaju na vodi - Kako se sunce reflektira u vodi - Općenito o prirodi vode - Emocije - očekivanje, užitak, uzbuđenje, sigurnost, samopouzdanje - Kako uhvatiti male predmete koji su u pokretu - Senzoriku - osjete, temperaturu, vlažnost, refleksiju, svjetlost