Bebe trebaju našu pomoć kako bi upoznale svijet oko sebe i zdravo se razvijale

Bebe je potrebno stimulirati na razne načine kako bi se potaknula njihova osjetila i kako bi jednostavnije učile o svijetu koji ih okružuje.

A mother teaches his daughter to speak

Stimulativne interakcije služe kao čvrsti i stabilni "kameni blokovi" u kasnijem razvoju. Djeci je potrebna roditeljska zaštita i pomoć u istraživanju i doživljavanju okoline.

Gotovo sve što radimo sa ili u društvu naše bebe zapravo je na neki način stimuliranje njezina razvoja. Ono što nam dolazi prirodno, bez da smo pročitali i slovca literature, djeluje na bebu upravo na način na koji bi trebalo. Kada joj pričamo povišenim tonom i tepamo, kada je mazimo po debeljuškastim stopalima, kada joj dajemo da sve stavlja u usta - ma gotovo sve na bebe djeluje stimulativno.

Ipak, dobro je osvijestiti vlastite postupke kako bi u inteakciji s bebom još bolje i kvalitetnije stimulirali njezin fizički i mentalni razvoj.

Pustite je da ona vodi igru

Važno je bebi prepustiti vodstvo i odgovornost u igri. Naime, kada djeca sama odabiru igru, igraju se upravo s onim što njih zanima i čini sretnima te kroz ono što je njima zanimljivo razvijaju motoričke, komunikacijske i osjetilne vještine. Ako su nezadovoljna izborom ili načinom igre djeca joj se neće u potpunosti posvetiti. Vi imitirajte dijete u igri kao i njegove pokrete, odnosno igrajte se kao beba i oponašajte je, a ne dozvolite da se događa suprotno.

Pjevajte i pričajte

Pjevajte i pričajte s bebicom. Slušanje zvukova i praćenje ritma u pjevanju važno je za razvoj slušne percepcije i poboljšanje govornih vještina i komunikacije. Kada vaša beba ispusti zvuk, možda vama i u potpunosti nerazumljiv i nepoznat, imitirajte ga. To će se svidjeti vašoj bebi i biti će joj od koristi.

Uspostavite komunikaciju "licem u lice"

S djetetom uspostavite kontakt licem, odnosno očima, pri svakoj interakciji. Time pomažete bebi kod razvoja komunikacije, jer će vas beba pažljivije i ozbiljnije slušati, vježbati usmjeravanje pažnje i pamtiti jezične konstrukcije i izraze koje će jednog dana i sama početi upotrebljavati.

Igrajte se na različitim površinama

Omogućite djetetu igru na različitim površinama kako bi osjetilo i doživjelo različite teksture i materijale. Igra nije samo na čistom tepihu u sobi već treba dopustiti djetetu da doživi i igru u vodi, na travi, u pijesku, s mjehurićima sapuna, ali i u blatu. Ako se dijete ne osjeća dobro ili ne voli igrati na nekoj od površina, ne forsirajte ga.

Masirajte ju

Masirajte bebino tijelo barem jednom dnevno. Osim što će im masaža goditi, djelovati blagotovorno na tijelo koje ubrzano raste, dodir koža na kožu pomaže bebi i u emocionalnom razvoju.

Njišite ju

Često njišite i ljuljajte dijete na rukama. Osim što će ovi pokreti pomoći u razvoju bebina neurološkog sistema pomažu i u shvaćanju tijela i pozicije u prostoru.

Stavljajte ju na trbuh

Redovito stavljajte dijete na trbuh. Osim što je to dobra vježba za razvoj bebina vrata i podizanje glavice, kad je na trbuhu ona ima prilike iz druge perspektive gledati okolo i istraživati okolinu koje postaje svjesnija.

Okružite je šarenim igračkama

Koristite šarene igračke kada se igrate s djetetom. Dozvolite djetetu dodirivanje i igru s igračkama različitih oblikav veličina i od raznih materijala. Bebe dodirom intenzivno upoznaju svijet. Osim ovog osjeta najviše o okolini saznaju preko osjeta okusa, pa ih nemojte kuditi kada sve što dohvate stave u svoja malena usta.

Zveckajte

Zvečke su odlična igračka za malenu djecu i njihovu stimulaciju. Osim što ih se može kupiti u najrazličitijim i zabavnim oblicima, možete je napraviti kod kuće - u bocu stavite sitne, djetetu zanimljive predmete, no obratite pozornost da je boca dobro i sigurno zatvorena kako maleni objekti ne bi završili u ustima ili nosu vaše bebe.

Dozvolite joj da promatra u miru i tišini

Budite pažljivi i ne pretrpavajte dijete aktivnostima i različitim igračkama. Dopustite djetetu da se igra i istražuje s onim što ga usrećuje. Ponekad će beba tražiti mirni ambijent kako bi mogla odmarati i promatrati u tišini svijet oko sebe bez potrebe za ikakvom stimulacijom ili poticanjem.