6 načina da ukrotite neobuzdanog tinejdžera

Ako imate tinejdžera u kući, znate osjećaj pokušavanja ukroćivanja divlje životinje - i gubitka te bitke. Dobra vijest je da možete ukrotiti mladu osobu. Naši savjeti će vam pomoći.

6 načina da ukrotite neobuzdanog tinejdžera

Nekome će možda zvučati čudna usporedba između tinejdžera i kitova ubojica ili bilo koje inteligentnije divlje životinje, no pravila ophođenja su više-manje ista. Potrebno je nagraditi dobro ponašanje i ignorirati sve ostalo. Može li se to primijeniti i na tinejdžere, koji kao da su iz generacije u generaciju sve gori? U nekim slučajevima da, ali u nekim ignoriranje definitivno nije opcija. Primjerice, kada vam dijete dođe kući u 2 ujutro, a vi ste dozvolili izlazak do ponoći. Pa, što onda možete učiniti kako biste ukrotili ponašanje vašeg tinejdžera izvan kontrole?


1. Jasno definirajte svoja očekivanja

Tinejdžerske godine stvorene su za eksperimentiranje i pomicanje granica. Sjećate se kada je kao još beba pokušavalo posegnuti za zabranjenim predmetima ili vam lagalo gledajući vas u oči, samo da bi vidjelo kako ćete reagirati? To isto radi i vaš tinejdžer, samo u većim razmjerima. Dakle, umjesto da čekate da probuši pupak i vidi kako ćete vi reagirati – posjednite svog tinejdžera i jasno objasnite pravila igre i dajte jasno do znanja da očekujete da se ta pravila slijede. Nemojte pretpostaviti da vaš tinejdžer zna što vi želite da on/ona napravi ili kako da se ponaša ili ne ponaša. Izravno objasnite stvari što je moguće jasnije kako bi se izbjegle konfuzije.

2. Jasno odredite posljedice prijestupa

Saznajte što je najdraže ili najvažnije vašem tinejdžeru i jasno mu objasnite što slijedi u  slučaju ne pridržavanja pravila. Za mnoge mlade korištenje mobitela, interneta ili izlasci su najvažniji, za druge to su džeparac, odlazak na more s prijateljima ili sudjelovanje u nekoj izvannastavnoj aktivnosti. Otkrijte do čega je vašem tinejdžeru stalo i pokažite mu da postoji šansa da to izgubi u slučaju provođenja vlastite samovolje.

3. Zbilja mislite ono što kažete

Prisjetite se zbog čega ste neke učitelje u srednjoj školi slušali i poštovali, a druge niste. To je zato što ste kod nekih znali da se morate pridržavati pravila - ili slijede ozbiljne posljedice, dok su ovi potonji bili popustljivi i znali ste kako ih „obrlatiti“. Djeca mogu slabost namirisati na kilometre, zato budite jaki i odlučni. Ako vaša kćer obožava plesnu školu i uskoro ima nastup, ali je zbilja prekrdašila i potpuno pogazila sve što ste dogovorili – budite odlučni i recite joj da nema nastupa s plesnom (bez obzira na to što će iznevjeriti sve u njenom plesnom timu, i što ćete se vi osjećati jednako grozno i žalosno kao i vaša kćer). A ako napravite iznimku samo ovaj put, vaš tinejdžer će naučiti da su posljedice nešto što se odnosi na druge, a ne za njega/nju. I znati će da i ubuduće može raditi po svome.

4. Nagradite čak i male napore

Treneri kitova ubojica ne čekaju da kit na zapovijed skoči tri metra u zrak kako bi ga tek onda nagradili, oni ga nagrade i iako se radi samo o nekoliko centimetara.  Pa ponovo kada skoči još desetak centimetara u zrak i tako dalje... Dakle, kad se vaš tinejdžer „skine“ s telefona prvi put kad ga/ju to zamolite, nagradite to ponašanje. Dajte joj sladoled, dozvolite da odabere glazbu koja će se slušati u automobilu ili nešto treće. Pronađite male nagrade koje potiču i najsitnije dobro ponašanje. Nećete vjerovati koliko i mi ljudi reagiramo poput Pavlovljevog psa sve dok to sami ne isprobate.

5. Budite prisutni

Ne možete držati pod kontrolom ponašanje vašeg tinejdžera, ako ne obraćate dovoljno pažnje na njega. Naravno, vaše dijete treba privatnost, no to ne znači  da ga u potpunosti morate ostaviti na miru. Pobrinite se da se redovito družite sa svojim djetetom – čak i ako se radi samo o odlasku u shopping, večernjoj šetnji, vožnji biciklom ili razgovorom za večerom. Vašem djetetu morate u potpunosti posvetiti najmanje nekoliko sati svaki tjedan, primjerice nedjelja je odličan dan za obiteljsko druženje.

6. Nemojte biti licemjerni - živite ono što „propovijedate“!

Ako želite da se vaše dijete ponaša na određeni način i ako to tražite od njega, i sami se morate tako ponašati. Roditelji uvijek moraju biti pozitivan primjer svojoj djeci. Primjerice, ako vas vide da često prostačite – kako možete od njih tražiti da to ne čine? Ili ako tražite od svog djeteta da vam se obraća s poštovanjem, a vi dok se posvadite sa suprugom  vrijeđate ga i komunicirate s njim svakako samo ne onako kako se dolikuje pristojnoj osobi. Nemojte se iznenaditi ako vaše dijete počne oponašati to ponašanje u prepirkama s vama – pa ipak je to naučilo na vašem primjeru. Dakle pazite kako se vi ponašate, a ako i pogriješite priznajte svoju pogrešku i ispričajte se. Neka vaše dijete vidi da niste savršeni, ali da se neprestano pokušavate poboljšati.


Ukroćivanje divljeg tinejdžera možda se čini kao nemoguć zadatak... No, baš kao što ste ga kao bebu učili da ne baca hranu na pod ili ne udara njegove prijatelje, tako i svog tinejdžera možete naučiti da se ponaša odgovorno i pristojno.