"Najveće postignuće struke, IVF-a i medicinski pomognute oplodnje u Hrvatskoj je više od 20 tisuća djece, Hrvata, koji se nikada ne bi rodili bez pomoći medicine. Ta je činjenica ponos i nagrada svim entuzijastima koji već 30 godina žive i rade, kako bi ostvarili sreću onima koji je godinama uporno traže." S tom porukom svečano je obilježena 30 godišnjica izvantjelesne oplodnje (in vitro fertilizacija - IVF) u Hrvatskoj. Proslava je održana u organizaciji Hrvatskog društva za ginekološku endokrinologiju i humanu reprodukciju HLZ- a, Klinike za ženske bolesti i porode Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i zagrebačkog KBC-a. Poseban gost na svečanosti bio je Robert Veriga, prvo hrvatsko "dijete iz epruvete", koji je ujedno proslavio 30. rođendan.
Rođeno 20 tisuća djece izvantjelesnom oplodnjom
Fotografije Roberta Verige kada je prije 30 godina rođen u Petrovoj, obišle su svijet. Hrvatska je tada bila sedma zemlja u svijetu u kojoj je rođeno dijete začeto izvantjelesnom oplodnjom. Do danas ih je u Hrvatskoj rođeno 20 tisuća, a u svijetu čak 5 milijuna. Hrvatska je u samim počecima primjene postupka izvantjelesne oplodnje stala uz bok naprednim svjetskim zemljama. Nakon značajnih uspjeha u liječenju neplodnosti i edukacije stručnog tima o IVF postupku u znanstvenim centrima diljem svijeta, 1982. godine u Petrovoj bolnici završene su pripreme za početak liječenja neplodnosti izvantjelesnom oplodnjom. U to vrijeme, krajem 1982. godine, samo je šest zemalja u svijetu imalo početne uspjehe u izvantjelesnoj oplodnji.
Pioniri reprodukcijske medicine
"Neopisivo je bilo uzbuđenje kada je dr. Šimunić prvi puta na UZV utvrdio plod koji smo stvorili. Srca ploda i u nas prisutnih liječnika kucala su istom frekvencijom. Kasno navečer, 23.listopada 1983. godine, dr. Šimunić i dr. Puharić dovršili su porođaj Dragice Verige carskim rezom. Nazočan je bio cjelokupan tim stručnjaka iz Petrove, prof. Drobnjak, prof. Grizelj, ing. Suchanek i Maćaš. Rodio se Robert Veriga, normalan i zdrav dječak. Još iste noći senzacionalan uspjeh zagrebačke i hrvatske medicine proširio se unutar, ali i izvan tadašnje države. Od tada se nastavlja bajka u kojoj svi i danas živimo. Ostvarujemo san brojnih nesretnih pacijenata i nas liječnika. Unosimo sreću u dotada tužne i puste domove, jer omogućujemo roditeljstvo tisućama koji su izgubili svaku nadu", prisjećaju se tog velikog trenutka prije 30 godina njegovi sudionici, koje se s pravom može nazvati pionirima na polju reprodukcijske medicine u Hrvatskoj. Danas su IVF, ICSI i sve druge metode medicinski pomognute oplodnje, postale rutinsko i uspješno liječenje u 14 centara u našoj zemlji.
Neplodnost raste i danas
Profesor Velimir Šimunić upozorava da neplodnost raste, žene se sve kasnije odlučuju za rađanje, a bitno je porastao i broj neplodnih muškaraca. Prema podacima struke, izvantjelesnom oplodnjoem liječi se 70 posto neplodnih parova Od početnih skromnih rezultata IVF-a,uspješnost neprestano raste. Prate se provjereni postupci u svijetu i usvajaju u centru, te se istovremeno postiže napredak. Već 1985. godine rađaju se u Hrvatskoj prvi blizanci, 1987. g. trojci, a devedesetih godina postiže se uspjeh s ICSI metodom i zamrzavanjem zametaka. Rađaju se prvi četvorci, pa čak i petorci. U tim godinama, uspjesima Petrove pridružuju se i drugi IVF centri u RH. Od „Vuka Vrhovca“,„Svetog Duha“, Splita, Osijeka, Rijeke,„Sestara Milosrdnica“ do privatnih centara. Svi su oni pridonijeli napretku IVF-a u našoj zemlji. Zbog promjene u Zakonu, od 2009. g. se uspješno zamrzavaju i jajne stanice."Danas sa zadovoljstvom i ponosom možemo reći da su IVF, ICSI i sve druge metode medicinski pomognute oplodnje, postale rutinsko i uspješno liječenje u 14 centara u našoj zemlji", ističe prof.Velimir Šimunić.
(M.G.)