10 koraka za cjelovito zdravlje žene

Posjetili smo radionicu Jadranke Boban Pejić održanu u Varaždinu na temu ženskog zdravlja.

4d77cbfc4162d

Jadranka Boban Pejić stručnjakinja je i apsolutni autoritet na području prirodne prehrane i zdravih stilova življenja, direktorica tvrtke Makronova i osnivačica makrobiotike u Hrvatskoj. Promicanjem zdravog života i prehrane bavi se već više od 25 godina, a posebno se specijalizirala za zdravlje žena, beba i djece.

Odmah na početku, gospođa Boban Pejić naglasila je kako se pitanjima ženskog zdravlja počela baviti zato što je i sama žena, ali i nakon što je na svojim radionicama upoznala na tisuće žena sa sličnim nezdravim obrascima vjerovanja i problemima. Njezin osnovni savjet ženama je da poštuju sebe, nastoje živjeti zdravo i da osluškuju svoje tijelo i njegove potrebe.

Svoje savjete sakupila je u 10 koraka, koji se temelje na jedinstvu žene s prirodom, na usvajanju zdravih životnih navika, samopoštovanju i pozitivnim mislima.

1. Cjelovita prehrana
Svrha prehrane je omogućiti organizmu da normalno obavlja svoje funkcije. Ukoliko u tijelo unosimo prirodne i zdrave namirnice, ono će nam se zahvaliti jakim imunitetom i otpornošću, svježim izgledom i vitalnošću. Kada pričamo o prirodnim namirnicama zapravo govorimo o cjelovitim žitaricama (leća, ječam, smeđa riža, proso i sl.), slatkom korijenastom povrću (mrkva, korijen celera i korabe, tikvice, luk i sl.), zelenom lisnatom povrću (kelj, špinat, kupus, blitva, brokula, zeleni dio mladog luka), voću (osobito ono koje raste u našem podneblju - kruške, jabuke, šljive i sl.), mahunarkama (grah, bob, slanutak), sjemenkama (lanene, suncokretove, bučine), orašastim plodovima (orah, lješnjak, badem), kvalitetnim uljima i prirodnim začinima.

Mliječni proizvodi, meso, rafinirani proizvodi puni masti, soli i šećera nutritivno su siromašni. To znači da našem organizmu daju vrlo malo potrebnih vitamina i minerala, balastnih tvari i vlakana, a istovremeno ga na neki način truju raznim kemikalijama, hormonima životinjskog podrijetla, sa sluzi, anitibioticima, masnoćama i jednostavnim šećerima zbog kojih se debljamo, osjećamo tromo i pod rizikom smo razvoja raznih bolesti.

Ono što prirodne namirnice rade jest da podržavaju rad probavnog sustava, pri čemu je najvažnija dobrobit koju imaju na jetru. Jetra regulira hormonalni sustav žene i čisti organizam i krvotok.

Jadranka Boban Pejić vrlo se jasno usprotivila bilo kakvim dijetama. One su zapravo mučenje organizma kojem se uskraćuju osnovne životne potrebe. Naše tijelo nam govori da je gladno ili da nešto treba ili želi, a mi ga svjesno maltretiramo. Jesti treba umjereno, uravnoteženo, polako, s veseljem i uživanjem, bez obzira što i kada jedemo.

2. Pokrenite tijelo
Nije dovoljno reći, ja idem vježbati i što se više mučim, to bolje. I kod vježbanja, vrlo je važno otkriti koja nam aktivnost najviše i istinski odgovara. Normalno je da nam u pojedinoj fazi života, pa čak i mjeseca, neka aktivnost neće odgovarati. Ukoliko dobijemo takvu poruku od tijela, to je zato što se naše tijelo mijenja i treba mu nešto drugo. Žene se osobito dobro mogu orijentirati prema menstrualnom ciklusu. Tijekom svakog, žena prolazi kroz četiri različite energetske faze, pa o tome ovisi i koliko će za pojedinu aktivnost biti raspoložena.

3. Mislite pozitivno
"Kao i način prehrane, i misli su stvar naše odluke. Mi smo ti koji stvarima pridajemo pozitivno ili negativno obilježje. Kada pada kiša, realno se događa samo prirodna promjena vremena, no mi smo te koje u tome vide sve negativno", kazala je gospođa Boban Pejić.
Zamislite da možete razmišljati o onome o čemu želite!? I možete! Svaka od nas može utjecati na tijek misli, što nam daje iznimnu moć upravljanja vlastitim životom.

Gospođa Jadranka ponudila je i jednu tehniku - pokušajte zamisliti da na glavi imate rudarski šljem sa svjetiljkom. Tu svjetiljku pokušajte svakog dana uperiti prema nečem pozitivnom. Ukoliko se vaša svjetiljka zaustavi na nekoj drugoj osobi od koje očekujete osmijeh, poklonite ga vi prvi i ona će vam uzvratiti. Zašto bi čekali? Budite vi pokretačica pozitivne energije u svojoj okolini.

4. Prihvaćanje sebe
Hrvatska je još uvijek patrijahalno društvo u kojem je generacijama djevojčica bio usađivan osjećaj da nisu dovoljno dobre jer nisu ovo ili ono. Osim toga, svakodnevno nam se nameću neki standardi ljepote koji nas također nastoje uvjeriti da nismo dovoljno dobre ako se u njih ne uklapamo. Naše društvo još uvijek ženi dodjeljuje primarnu ulogu u skrbi za djecu i kućanstvo, pri čemu se potrebe žene prema njoj samoj stavljaju u drugi, treći ili četvrti plan. "Mi smo umjetnice odgađanja brige za sebe", kaže gospođa Boban Pejić.
Ona dodaje da je svaka žena unikat, pravo umjetničko djelo i nema druge iste na svijetu. Svaka žena trebala bi sebe staviti na prvo mjesto, trebala bi se prestati uspoređivati s drugima i prihvatiti se onakvom kakva jest.

5. Postavljanje granica
Ovaj korak vezan je za prethodni. Mnoge žene osjećaju ljutnju zbog situacija koje ih okružuju. Ljutnja je osjećaj kao i svaki drugi i treba je izraziti. No isto tako, ljutnja treba biti poticaj za postavljanje granica. Kada smo ljutiti, najlakše ćemo reći "ne, ja ovo ne želim ili ne, ovo nije u redu prema meni".
Kada si kažete, ljutita sam zato i zato, već ste definirali problem koji vas čini negativnom i nesretnom. Sljedeći korak trebala bi biti promjena smjera koja će nam donijeti kvalitetniji život.
I zapamtite, druge promijeniti ne možete, ali im možete reći "ne".

6. Ne - ovisnostima
I ovaj korak vezan je uz prethodni. Ukoliko u sebi gomilamo ljutnju i nezadovoljstvo, znači da ne znamo postaviti granice ni na drugim poljima. Ovisnost nisu samo pušenje ili alkohol. Ovisni možemo biti o poslu, televiziji, slatkišima, hrani općenito, o nečijoj pažnji ili o Internetu.
Eliminiranjem ovisnosti iz života, postajemo neovisne, a kad smo neovisne, onda smo i slobodne krenuti u novom smjeru u životu.

7. Prijatelji
Gospođa Boban Pejić dala je vrlo kratku, ali i vrlo točnu definiciju prijatelja - prijatelji su osobe koje bi trebale hraniti našu energiju, uz koje bismo se trebali osjećati bolje, ispunjenije i sretnije. Svaka žena trebala bi se nakon pojedinih druženja s prijateljicama i prijateljima zapitati kako se osjeća? Ukoliko nas ta druženja ostavljaju nesigurnima, iscrpljenima i izmaltretiranima, vrijeme je da se okružimo ljudima koji će nas kvalitetnije nadopunjavati i pratiti kroz život.

8. Zahvalnost
I zahvalnost je važan korak u postizanju ravnoteže i zdravlja u životu žene. To znači da treba maknuti fokus i vječitu žudnju za nečim što nemamo ili za nečim što želimo.
"Ispišite odmah 30 stvari u svojem životu na kojima ste zahvalni", kazala je Jadranka Boban Pejić na radionici i usmjerila nam pažnju na to kako nam se nutrina širi kada razmišljamo o stvarima, osobama i situacijama koje već imamo i koje volimo. Nažalost, stvari koje imamo ponekad počinjemo cijeniti tek kad ih izgubimo, jer mislimo da se gubitci događaju drugima, a sadašnjost i sve što imamo da se podrazumijeva.

9. Hrana za dušu
Hrana za dušu može biti glazba, može biti dobar film, može biti šetnja s djecom ili pečenje kolača. Ma što da to bilo za vas, pokušajte svoju dušu nahraniti što je češće moguće. Kada uživamo u nečemu što volimo, trebamo također dopustiti našim emocijama koje se tada pojavljuju, da izađu iz nas.

10. Smijte se!
Ovaj korak ne treba pretjerano objašnjavati. Smijeh je najjače oružje protiv svih negativnosti koje nam se mogu pojaviti u životu.

Literatura za one koji žele znati više:
dr. Christiane Northrup: "Žensko tijelo, ženska mudrost"
Christine Li i Ulja Krautwald: "Put carice"