Do tog razdoblja sam ga dojila, a od tada koristim adaptirano mlijeko Bebimil Junior. Točan datum kad sam ga prestala dojiti je 16.04.201
Moje dijete ima 19 mjeseci i već duže od mjesec dana ima problema sa tvrdom i teškom stolicom koja je tamne boje. Do tog razdoblja sam ga dojila, a od tada koristim adaptirano mlijeko Bebimil Junior. Točan datum kad sam ga prestala dojiti je 16.04.2012. Mlijeko sam mu postepeno prekidati i kad sam dojenje svela samo na jutarnje, uvela sam adaptirano mlijeko Bebimil Junior no od tada su počeli problemi s stolicom. Ima pet obroka dnevno. Ujutro mu napravim Bebimil Junior sa nekim od Lino proizvoda (čokolino, vanilino,karamelino i sl.). Do ručka mu naribam jabuku ili krušku i kuham 10 minuta na pari i taj sadržaj pomiješam sa pola Lino keksa. Tijekom dana mu dajem da pije kompot u kombinaciji kruška - šljiva, marelica-jabuka i obrnuto. Za ručak je obavezno pileća juha ili teleće juha s povrćem, riblja juha. Znala sam mu dosta davati riže i mrkve, ali kad je nastao taj problem sa stolicom prestala sam prije nekih 12 dana. Bananu mu uopće ne dajem. Znam mu kuhati puru sa špinatom. I taj obrok nekad bude ručak ili obrok između ručka i večere. Zatim kuham mu i griz sa juhom. navečer mu opet dajem Bebimil Junior sa nekim od Lino proizvoda. Rijetko, ali dajem mu i džem namazan na kruh. Dajem mu dječije voćne jogurte za jesti u međuobroku kad nisam kod kuće, a i kod kuće.Tijekom dana osim tog kompota dajem mu piti vodu i navečer prije spavanja kamilicu. On ima apetita i voli jesti,ali kad je u pitanju stolica i kad mu dođe da radi stolicu napreže se, ispušta razne zvukove i plače. stomak mu nije tvrd. Razmaci od stolice do stolice znaju biti tri do četiri dana i jedva bude oblik jedne male kuglice poput franje, a sada je prošlo 7 dana i uz pijenje kamilice tijekom cijelog dana ne reagira ništa. Šta da radim? Unaprijed hvala!donna
O zatvoru ili opstipaciji govorimo kada dijete otežano izbacuje malu količinu tvrde stolice (fecesa) uz naprezanje ili bol, a uz to ponekad prođe i nekoliko dana bez stolice.
Opstipacija može biti simptom različitih bolesti, ali može imati i psihičku podlogu bez organskog poremećaja, kod idiopatske opstipacije uzrok u poremećaju redovitog pražnjenja crijeva nije poznat.
U drugoj godini života uzrok tvrdih i neredovitih stolica može biti neadekvatan način prehrane uz nedovoljno uzimanje tekućine i s malo vlaknastih, balastnih namirnica koje pomažu formiranju fecesa i potiču izbacivanje stolice.
Nekada je to vrijeme odvikavanja od pelene kod djeteta koje još nije sazrelo za usvajanje navike kontroliranog pražnjena stolice, sve može rezultirati zatvorom.
Najvažnije je voditi brigu o odgovarajućoj prehrani, pa ne davati jabuku, bananu, rižu, što dijelom već primjenjujete. Ostale voćke slobodno dajte u obliku voćnog soka ili voćne kašice koji potiču pražnjenje stolice.
Također je bitno ne davati povećanu količinu mlijeka jer se time stvaraju kalcijevi sapuni, a rezultat je tvrda stolica. Mliječni se obrok može nadoknaditi lakše probavljivim jogurtom ili svježim kravljim sirom. Umjesto griza juhu je bolje zagustiti povrćem (brokula karfiol, grašak… ) ili usitnjenim mesom.
Djetetu često treba nuditi tekućinu, najbolje je vodu.
Za ravnotežu crijevne flore dobro je uzimati probiotik - kod nas ih ima u svim oblicima: kapi, tablete za žvakanje, ili prašak koji se pripravi kao napitak.
Ako način prehrane ne poluči učinak, može se pokušati s preparatom koji sadrži sintetički šećer koji neresorbiran prolazi kroz probavni trakt te u debelom crijevu djeluje kao laksativ.
Ovi se preparati mogu davati i mjesecima sve do normalne uspostave pražnjenja crijeva.
Ako navedene mjere ne poluče uspjeh ili uz to postoje bilo kakovi simptomi pridružene bolesti, svakako se treba provesti širu obradu i poremećaj liječiti etiološki.
Zdravka Gjergja dr. med., spec. pedijatar
Poliklinika za dječje bolesti Sabol