mjeseca dobio po 600 g mjesečno, a onda je između 4. i 6. mjeseca stagnirao i dobio samo 200 g. U ta dva mjeseca kad je stagnirao bio je 3 puta bolestan od toga je dva puta imao bronhitis. Pedijatar je prvo rekao da nas neće slati specijalisti, jer je pregled neugodan, da se guraju cjevčice u usta i tanko crijevo. Kada je dijete završilo u bolnici radi bronhitisa i kako ima atopijski dermatitis i premršav je, u bolnici su posumnjali su na alergiju na kravlje mlijeko i uveden je Pregomin i sada napreduje. U tjedan dana dobio je 600 g i pedijatar nas šalje na test alergena. To je učinjeno danas, ali šalje nas i gastroenterologu. Više cjevčice ne spominje, već da dijete ide na opći pregled. Dijete će morati biti 24 sata u bolnici da prate unos i iznos, i ako je na Pregominu da se važu pelene kod previjanja i nabrojali su hrpu toga što će mu raditi u bolnici. Do sada mu je napravljen UZV abdomena i rendgen pluća i svi nalazi su uredni. Molim vas da mi kažete da li zaista dijete mora ostati u bolnici i koje se točno pretrage rade ako je dijete na Pregominu počelo napredovati. Maleni je inače rođen s tahipnejom pluća, još uvijek ubrzano diše ponekad i naravno, naš doktor tvrdi da nema potrebe pulmologu ići i da će to proći samo. Idemo i kod kardiologa jer rupica na srcu je 2 mm otvorena bila na zadnjoj kontroli s 4 mjeseca. Molim vas ako mi zaista to za pretrage možete objasniti, kakve su i što se točno radi da se možemo pripremiti. Naime, u bolnicu idemo u Osijek iz Našica i nemam baš povjerenja u tamošnje liječnike. Medo
Kod Vašeg djetata može se raditi o alergiji na kravlje mlijeko i dobro bi bilo učiniti pretrage koje bi to potvrdile.
Slažem se da je potreban i pregled gastroenterologa koji će procijeniti da li je nužna i neka druga obrada, tim više što je bilo i drugih simptoma.
Na gastroenterološkom pregledu ne događa se ništa agresivno. Radi se samo o razgovoru kada se uzimaju anamnestički podaci (o bolestima u obitelji, dotadašnjim i trenutnim tegobama), zatim se pregleda dijete, procijeni se napredak na tjelesnoj masi u odnosu na centile i eventualna odstupanja u kliničkom statusu. Ponekad se učini i digitorektalni pregled ako je to potrebno (pregled malim prstom u rukavici izlaznog dijela debelog crijeva) što nije bolno, samo je neugodno. Prema cjelokupnom stanju gastroenterolog procijeni što je dalje od dijagnostike i terapije potrebno. Dijete se samo ponekad zadržava u bolnici; to se običava samo onda kada se planiraju pretrage koje se drugačije ne mogu učiniti ili je dijete tako lošeg stanja uhranjenosti da je to neophodno.
Negdje postoji mogućnosti i obrade putem dnevne bolnice, međutim nisam sigurna kako je to organizirano u Osijeku i Našicama.
prim.dr Alemka Jaklin Kekez, pedijatar, uži specijalist pedijatrijske gastroenterologije
Poliklinika za dječje bolesti Helena