Ono što mi predstavlja problem je ritam spavanja koji se mijenj
Poštovani, molim Vas za savjet po pitanju nekoliko stvari! Moje dijete je sada u 12. tjednu starosti i do sada još nismo uspjeli uspostaviti pravilan ritam kako hranjenja tako ni spavanja. Ono što mi predstavlja problem je ritam spavanja koji se mijenja iz tjedna u tjedan. Kako je dijete raslo tako je sve bolje spavalo tijekom noći i do prošlog tjedna znalo je odspavati i do 5 sati u komadu. Ipak, tijekom dana spavanje je bilo iznimno rijetko, eventualno jednom po sat vremena ili više puta ali kraće. Zadnjih tjedan dana, dnevna spavanja su postala učestalija i duža - dva, tri puta tijekom dana do dva sata. Problem se pojavio u noćnom spavanju; već nekoliko dana moje se dijete budi svakih sat vremena tijekom noći i svaki put traži dojku. Iako mi se čini da je nadutost osim potrebe za dojenjem povremeno razlog buđenja. Zanima me radi li se možda o nekoj razvojnoj fazi zbog čega bih trebala pričekati da to samo prođe ili mogu na neki način utjecati na to. Tijekom noći djetetu sam dala i jedan obrok na bočicu nadajući se da će dulje odspavati, ali probudilo se ponovno nakon sat vremena. Mislim da je važno spomenuti da dojim na zahtjev i to vrlo često tijekom dana, svaka 2 sata, a nerijetko i češće. Drugi mi problem predstavlja to što je dijete naviklo na uspavljivanje na dojci i ne znam kako ga odviknuti od toga pa me zanima Vaš savjet. Čak i nakon obroka na bočicu ono traži dojku za uspavljivanje. I treća stvar koja me zanima; je li normalno da dijete te dobi ima jednu stolicu svaki 3. dan s obzirom da su podoji dosta učestali? Treći dan je dijete već poprilično nemirno i često se grči upravo zbog toga. Do prije mjesec dana imalo je dvije stolice dnevno. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. J.
Poštovana,
najčešće se radi o razvojnom problemu koji spontano odrastanjem djeteta postaje sve manje i manje izražen i konačno - u većini slučajeva djeca usvoje normalan ritam spavanja (možda Vam neće biti utješno – do 3. godine, najčešće).
U prvim danima i mjesecima života dojenčeta spavanje je vezano uz osjećaj sitosti i gladi.
Kod rođenja normalno donesena beba provede 2/3 od 24 sata spavajući. U to doba periodi sna i budnost se izmjenjuju svaka 3-4 sata. Obično se oko 6. mjeseca najdulji period spavanja produžuje od 4 na 6 sati, a beba se noću nekoliko puta budi. Periodi budnosti danju postaju duži i prekidaju se povremenim spavanjem.
Šestomjesečna beba spava oko 50% vremena od 24 sata. Većim dijelom spava tijekom noći, te obično 2 puta danju. Do prve godine života kod većine djece ostaje samo jedno dnevno spavanje tijekom popodneva.
Mirna i kratkotrajna buđenja tijekom noći su tipična za djecu od 18 mjeseci.
S dobi frekvencija i trajanje budnosti opada. Istraživanja su pokazala da oko 70% tromjesečnih beba spava noću od ponoći do 5 sati ujutro kontinuirano bez buđenja. Oko 83% šestomjesečnih beba i 90% devetomjesečnih beba spava cijelu noć. No, bebe stare od 9 do 24 mjeseci često se bude, u prosjeku 2 puta noću. Neke bebe signaliziraju buđenje, a neke se same smire. Tijekom prvih mjeseci 95% beba plače (signalizira buđenje) i zahtijeva reakciju roditelja. U dobi od 12 mjeseci 60-70% beba može se samo smiriti.
Smatra se da je noćno buđenje problem ako se beba budi i plače noću pet ili više puta, a poremećaj traje dulje od 3 mjeseca.
Kod Vas je odgovor vrlo jednostavan, Vaše je dijete zamjenilo dan za noć i obrnuto. Stvorilo je naviku da se uspavljuje na dojci, pa sad lijepo iza obroka danju zaspe, sito se naspava, a po noći, odmorno nakon dnevnog spavanja traži igru, pažnju i sl.Sami ste rekli da ni obrok adaptiranog mlijeka nije bio presudan, jer se dijete probudilo odmorno, tražeći Vas. Naravno da možete utjecati na to, ali morati će te prekinuti dojiti na zahtjev, već uvesti točan raspored obroka.Tako će te znati i koliko dijete pojede, kako Vam varira količina mlijeka u dojkama u toku dana,odnosno da li ga imate dovoljno, a vjerovatno će se i stolica normalizirati, mada je normalno da djeci koja su isključivo dojena stolica zna izostati i po nekoliko dana.
Srdačan pozdrav
Dr. Matilda Kovač Šižgorić
spec.pedijatar, subspec. pedijatrijske neurologije