Dnevno ima 6 obroka, od toga 2x kašica (1x povrtna i 1x voćna) oko 200 ml po obroku i 4x adaptirano mlijeko također po 200 ml. Do prije koji dan je imao 5 obroka (3 mlijeko, 2 kašica) i jedno noćno hranjenje, da bi unatrag tjedan dana imao 2 noćna buđenja pa se samim time povećala i količina mlijeka jer ne želi zaspati ako ga ne nahranim. Da li je to prevelika količina hrane unutar 24 sata (posebno me zanima za adaptirano mlijeko) i da li mu treba probati ukinuti jedan obrok mlijeka? Ne znam da li je potrebno spomenuti i da li ima ikakve veze - njegov otac ima 200 cm i 110 kg, a ja 170 cm i 60 kg. M.
Poštovana mama,
Zapravo mi je puno pomoglo to što Ste napisali svoju i suprugovu visinu. Naime, to objašnjava i veličinu Vašeg djeteta. Budući da se Ste djetetu u prehranu uveli dohranu te da je na adaptiranom kravljem mlijeku, možete slobodno nastaviti sa dohranom u kontekstu ugušćivanja mliječnih obroka u mliječno –žitne kašice. To što je počeo povećavati broj obroka najvjerojatnije znači da mu 5 obroka od kojih je 2 „kašice“ i 3 „mlijeka“, energetski nisu dovoljno guste zbog čega je sam od sebe zatražio još jedan obrok.
Savjetujem da se: (1) postupno vratite na 5 do 6 obroka, (2) da sve obroke počnete davati na žličicu: mliječno-žitne+/-voće, povrtno-žitne, voćno-žitne, postupno možete početi u dohranu uvoditi i meso.
Sa oko 8 mjeseci dijete bi trebalo imati 5 obroka na dan, 2 do 3 mliječna obogaćena žitaricama i voćem ili povrćem te 2 do 3 nemliječna, neslatka (povrće+ meso, povrće+žitarice+meso; npr. krumpir/blitva/piletina ili žganci/brokula/teletina). Konačno, znači, 5 do 6 obroka, svaka 3,5 do 4 sata, svi obroci su kašasti na žličicu: mliječno-žitne, mliječno-žitno-voćne, povrtne, voćno – žitne kombinacije...
Tena Niseteo dipl.ing.preh.teh., nutricionist/pedijatrijska klinička dijetetičarkaDefinicija hrane d.o.o.