Beba ne želi biti na trbuhu i ne možemo vježbati podizanje glavice

U potrbušnom položaju dojenče od 2 mjeseca podiže glavu do 45% od podloge i drži je nekoliko sekundiPoštovani, moj sin star je dva mjeseca.

shutterstock_1735801265.jpg

U potrbušnom položaju dojenče od 2 mjeseca podiže glavu do 45% od podloge i drži je nekoliko sekundi

Poštovani, moj sin star je dva mjeseca Po svemu bi bio sasvim normalno dojenče: uredno siše, ima dobar ritam spavanja, a imao je grčeve do 5 tjedana starosti. Naš je problem što ne želi ležati na trbuhu, mislim da su tome kumovali grčevi, pa samim time ne mogu s njim vježbati podizanje glavice od podloge. Kad ga stavim na trbuh, automatski počinje plakati i ne mogu ga umiriti igračkama, pjevanjem, pričanjem i sl. Uopće ne voli taj položaj. Pedijatrica me upozorila da već mora moći držati podignutu glavicu i da će vjerojatno uslijediti pregled kod fizijatra. Maleni je potpuno otvorio šake (palac nije stisnut u šaci), u pasivnom sjedećem položaju uspravno i čvrsto drži glavicu, znatiželjno je okreće s jedne strane na drugu u potrazi za nečim zanimljivim. Kada ga držim uspravno, bez problema drži glavicu, čvrst je u ramenima. Zbog toga mislim da mu uopće ne bi trebao biti problem podizati glavicu, samo kad bi htio ležati na trbuhu. Imate li savjet za nas i mislite li da smo slučaj za eventualnu fizikalnu terapiju? Hvala! Lion

Poštovana,

u potrbušnom položaju dojenče od 2 mjeseca podiže glavu do 45% od podloge i drži je nekoliko sekundi. U dobi od 3 do 4 mjeseca dojenče već podiže glavu do 90 %, nalakćen, uz još polusavijene kukove i koljena. Sa 6 mjeseci dojenče se odupire na ispružene ruke i otvorene dlanove, a kukovi i koljena su ispruženi, te je dijete u tom položaju stabilno. Iz tog položaja dalje slijedi postavljanje u četveronožni položaj i puzanje.

Kako bi Vaše dijete slijedilo ovaj normalni ritam usvajanja reakcija uspravljanja, nužna je stimulacija potrbušnog položaja usprkos njegovim protestima. Stavljajte ga svakodnevno nekoliko minuta u potrbušni položaj, naravno ne neposredno iza obroka, a da bi se opustio možete mu prsa nasloniti na jastuk za dojenje i rukice prebaciti preko jastuka da ih ne može zabaciti (pomoći će i zarolani ručnik ). Kad slijedeći put dođete na sistematski pregled u dobi 3 mjeseca, Vaš će pedijatar procijeniti potrebu za pregledom fizijatra i provođenjem neurorazvojne gimnastike.

dr. Matilda Kovač Šižgorić
spec.pedijatar, subspecijalista pedijatrijske neurologije

Poliklinika za dječje bolesti Sabol