Bolja ja
SAVJET LIJEČNIKA

Petra Meštrić za Žena.hr: Što treba izbjegavati tijekom ljeta kako bi koža bila lijepa i njegovana?

Petra Meštrić za Žena.hr: Što treba izbjegavati tijekom ljeta kako bi koža bila lijepa i njegovana?
Možda zvuči neobično, ali kad vam koža 'poludi' to je zapravo njen način komunikacije. Način da vam kaže: 'ovo mi ne treba. Ovo je previše…' Ljeti, kada sve postaje intenzivnije koži treba manje, ne više

Ljeto ima tu sposobnost da nas razveseli, opusti i pomalo razotkrije – i doslovno, i emocionalno. No za pojedince s problematičnom kožom ono zna biti i razdoblje frustracija. Više znoja, više SPF-a, više šminke, a manje tolerancije naše kože.  Kao liječnica, ali i kao žena koja je prošla mnoge cikluse borbe s vlastitom kožom želim vam skrenuti pažnju na neke stvari. Ovo nisu zabrane, ovo su pozivi na pažnju. Jer ponekad je manje više.

1. Teški, komedogeni SPF proizvodi

Dugotrajno izlaganje suncu dovest će do oštećenja kože, povećati rizik od melanoma te ubrzati proces starenja kože. Iako ponekad ne možemo izbjeći izlaganje suncu, važno je koristiti kremu sa zaštitnim faktorom. Ona smanjuje rizik od opeklina, djeluje na prijevremene znakove starenja, sprječava hiperpigmentaciju kože. Iako je SPF obavezan, neadekvatan odabir može pogoršati akne, stvoriti osjećaj da koža ne diše. Mnogi teži ili pak vodootporni SPF-ovi sadrže silikone, ulja i voskove koji mogu začepiti pore.

Na što paziti:

  • Izbjegavajte proizvode koji sadrže različita ulja, umjetne mirise…
  • Tražite oznake: non-comedogenic, oil-free…
  • Mineralni SPF (cinkov oksid, titanij dioksid) je često blaži za osjetljivu i aknama sklonu kožu. Vrlo su sigurni i učinkoviti te počinju djelovati odmah nakon apliciranja na kožu. Važno je koristiti kreme koje sadrže zaštitu od UVA i UVB zraka, SPF 30 i veći, te da se redovito primjenjuju nanošenjem svakih dva sata.

2. Teška šminka, posebno matirajuća, koja ostaje na koži satima

Znoj, vrućina i teška šminka stvaraju trijas koji guši kožu. Proizvodi koji obećavaju mat finish i dugotrajnost (24 sata i duže) često sadrže silikonske derivate koji mogu zatvoriti pore. Kako bismo spriječili ovu čestu ljetnu pogrešku koja čini "kaos" na vašoj koži, držite se ovih nekoliko koraka. Birajte lagane, mineralne pudere, BB kreme s SPF-om, CC kreme, ili – kada god možete – pustite kožu da diše, bez pudera. Skinite šminku čim vam obaveze to dopuste. Ne nanosite sloj na sloj teške šminke. Maramicama lagano utapkajte višak masnoće sa kože, ponovno nanesite SPF, pa laganiju podlogu, ili SPF u boji koji je odlična opcija.

3. Agresivna sredstva za čišćenje, jaki pilinzi

Znam da svi želimo očistiti  kožu "do kraja", posebno ljeti, kad se osjećamo posebno masno, znojno, a I SPF proizvodi često znaju djelovati teško. Često posežemo za sredstvima koja uklanjaju prirodnu barijeru kože. Ljeti to može značiti crvenilo, perutanje čak i pojavu akni.

Sastojci koje izbjegavati:

  • Sulfati (SLS/SLES)  oni isušuju kožu, ako ih ne možemo izbjeći bar smanjiti njihovo korištenje.
  • Sredstva koja sadrže alkohol. Ona iritiraju, naročito uz sunce
  • Mehanički piling s grubim zrncima koja mogu stvarati mikrooštećenja kože

Umjesto toga koristite blage gelove s cinkom, niacinamidom, a piling svedite na 1x tjedno, navečer, nježno.

4. Ulja i prirodna kozmetika čija učinkovitost i sigurnost nije testirana

Prirodno nije uvijek zdravo. Nije uvijek adekvatno za određeni tip kože, vremenske prilike, pa ni doba dana (sunce). Ulja poput kokosovog ili maslinovog mogu začepiti pore te djelovati komedogeno. Neadekvatno razrijeđeni eterični sastojci mogu izazvati fototaksične reakcije na suncu. Ako se i  odlučite koristiti prirodne sastojke pazite na komedogenost istih. Provjerite idu li stvarno određeni sastojci na kožu ili su predviđeni za drugačiju upotrebu. Pazite se neprovjerenih DIY recepata – vaša koža nije mjesto za eksperimente.

5. Toplinski stres i fizička trenja

Znoj u kombinaciji s uskom odjećom, materijalima koji "ne dišu", šeširima, sunčanim naočalama, remenima i slično može izazvati mehanički izazvane upale kože. Kako biste to spriječili nakon treninga odmah se otuširajte i očistite lice, birajte lagane, prozračne materijale, po potrebi i malo šire, dopustite koži da diše. Ne brišite znoj rukama, tapkajte čistim ručnikom, maramicom posebno brisanje očiju.

 6. Aktivni sastojci, mnogo njih odjednom

Mnogi ljeti pokušavaju "resetirati" kožu kombiniranjem brojnih aktivnih sastojaka. Tu se nađu retinoidi, kiseline AHA, BHA, vitamin C. To sve zna završiti crvenilom, opekotinama i pojačanom osjetljivošću kože. Pazite da ljeti ne kombinirate retinoide i sunce. Također u ovo vrijeme posebno pazite na hidrataciju.

Možda zvuči neobično, ali kad vam koža "poludi" to je zapravo njen način komunikacije. Način da vam kaže: "Ovo mi ne treba. Ovo je previše…" Ljeti, kada sve postaje intenzivnije koži treba manje, ne više.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx