Beba ne pojede gramažu kašica koje bi trebala. Imamo li dobar raspored hranjenja?

Poštovana, molim vas da mi kažete da li sam ispravno osmislila jelovnik za bebu od 9 mjeseci jer u posljednjih 5 dana neće pojesti količinu koju je inače do tada jela.

shutterstock_1735801265.jpg

Beba lijepo napreduje, ne doji, živahna je i već ima 5 zuba. Gornje dvojke samo što nisu nikle ali ne znam da li bih odbijanje jela tome pripisala. Do sada se hranila ovako:7.30 - 180 ml Aptamila11h - 190 g (veća hipp teglica) povrća + meso (teletina piletina krompir mrkva tikvica karfiol brokula) sve bi pojela15h - 190 g voće18h - 150 ml mlijeko21h - mliječno žitna kašica 190gr

U toku noći se ne budi. Spava čvrsto od 21 do 7 ujutro.

Da li joj je to previše pa sad voće i povrće pojede malo više od pola teglice cca. 100 g? Da li je u redu što ne pojede svih 190 g voća i povrća? Ja sam navikla da inače pojede ali možda joj je previše. Ne znam zašto odjednom neće kad nisam ništa mijenjala. Što bih mogla uraditi? Smanjiti gramažu ili napraviti drugi raspored?

Poštovana,

napravili ste dobar raspored obroka u danu i ne treba ga mijenjati. Što se tiče količine hrane koju vaše dijete pojede, ako djevojčica dobro napreduje, vesela je i ne budi se noću jer je gladna, nije bitno da pojede svaki dan istu količinu hrane. Dojenačko razdoblje izuzetno je burno razdoblje u djetetovom životu, dolazi do ogromnih promjena, djeca iznimno brzo rastu i razvijaju se i normalno je da se ovakve promjene očituju i na jelu i na spavanju i na općem ponašanju.

Izlaženje zubi vrlo često može biti uzrok smanjenom apetitu, no i ta faza prođe i dijete vrlo brzo uđe u svoj uobičajeni ritam hranjenja. Nemojte mjenjati raspored hranjenja jer ćete samo zbuniti dijete nego i dalje djetetu nudite obroke u isto vrijeme. Postoji jedno lijepo pravilo: vi birate kad i što dijete jede, a dijete bira koliko jede.

Djevojčicu nemojte siliti na hranu, ona zna koliko joj treba i ako joj je hrana u pravilnom ritmu ponuđena i dostupna, pojest će. S vremenom promijenite sastav isključivo mliječnih obroka u mliječno žitne, voćno mliječne ili žitno voćne varijante jer kako beba raste tako joj i energetske i nutritivne potrebe rastu, pa joj dva potpuno tekuća obroka treba zamijeniti kašastim varijantama.

Tena Niseteo, dipl.ing.preh.teh.

nutricionistica/specijalistica za kliničku dijetetiku i metabolizam

Klinika za dječje bolesti Zagreb

Definicija hrane d.o.o.