Dojenčad često stagnira na tjelesnoj težini u vrijeme kada se započne dohrana ili postaju fizički aktivnija
Poštovani, imam djevojčicu staru 6 mjeseci Pala je na 3170 g nakon poroda a sada sa 6 mjeseci ima 5850 g i 57 cm. Prva 3 mjeseca života beba je super dobivala prema tablicama, da bi nakon toga jako usporila s dobivanjem na težini. Počela je dobivati jako malo i ispod donje granice po tablicama. Od rođenja je bila isključivo dojena na zahtjev. Dakle sa 4 i pol mjeseca nam je savjetovana dohrana adaptiranim nakon svakog podoja no beba nikad nije htijela ništa povući. Onda nam je savjetovana kruta hrana pa smo uveli kašice od voća i žitarica. To je super prihvatila i pojede oko 120-150 ml guste kašice, a dojila je i dalje kao i uvijek često i po malo, nekad duže nekad kraće. Dobila je 2 zubića u zadnja 3 tjedna pa nam je to poremetilo rutinu, slabo spava, često se budi i češće siše no inače, no strepim da to možda ipak nije znak da je gladna. Beba je inače vesela nakon hranjenja i spavanja, bistra, druželjubiva, okreće se na trbuh i na leđa, kaka 2-3 puta dnevno kašasto, svaka od 6-7 pelena dnevno je mokra. Naizgled je sve u redu. Vadit ćemo krv i urin za analizu. Ne znam što bih još mogla učiniti da uklonim sumnju da nešto nije u redu. Napominjem da mi je ovo drugo dijete, prvo sam rodila prije 6 godina i dojila sam ju 2 i pol godine i isto je bila sitna i malo ispod tablice no zdravstveno je uvijek bilo sve u redu, skoro nikad bolesna. Ja sam isto sitna 50 kg sa 160 cm. Što još mogu učiniti da budem sigurna da je sa djetetom sve u redu? Emilija
Poštovana, u nekoliko navrata bilo je postavljeno slično pitanje pa i te starije odgovore možete pročitati ovdje.
Dojenčad često stagnira na tjelesnoj težini u vrijeme kada se započne dohrana ili postaju fizički aktivnija, odnosno najčešće kad počnu puzati.
Dojena djeca su učestalije anemična od djece na adaptiranom mlijeku, a vaša djevojčica je i u dobi kada je uglavnom potrošila rezerve koje je dobila od vas, stoga će se iz laboratorijskog nalaza crvene krvne slike moći odrediti postoji li potreba za korekcijom anemije.
Kako je djevojčica raspoložena, motorički se lijepo razvija uz uredne stolice i mokrenje ne čini se da je riječ o ozbiljnijem poremećaju, a tome u prilog govori sličan razvoj starije djevojčice, a što je također važno, jer genetika se ne smije zanemariti.
Zdravka Gjergja dr. med.,
spec. pedijatar
Poliklinika za dječje bolesti Dr.Sabol, www.poliklinika-sabol.hr