Istreniraj snagu svoje volje

Bojiš se prejedanja za blagdane? Znamo kako da ne dobiješ 5 kg u tri dana

Svi znamo da su blagdanske delicije često uzrok debljanju, a ako ne želiš dobiti nekoliko kilograma viška imamo pet zlatnih savjeta koji će ti pomoći da kontroliraš potrebu za prejedanjem

profimedia-0006811297.jpg
Foto: www.profimedia.hr

Uživanje u ukusnoj hrani nezaobilazan je dio slavlja i blagdana i nema ništa loše u tome sve dok to radimo razumno i s mjerom. Prazan želudac veličine je stisnute šake, a kad pojedemo normalan obrok, napunimo ga otprilike litrom hrane i tekućine. Blagdanski obroci često su i tri puta većeg volumena. Ako tako jedemo nekoliko dana za redom, želudac se širi, a naš osjećaj za sitost sve više i više smanjuje pa možemo pojesti previše odjednom, a bez da to osjetimo. Ova pojava vrlo je česta u doba blagdanskih slavlja, a ako si se ove godine mučila da stesaš vlastito tijelo i ne želiš sada sve u par dana pokvariti, mi imamo par odličnih savjeta nutricionista kako da to i izbjegneš.

Image
Pripreme za ljeto mogu početi

Moguće je: 7 trikova za gubitak kilograma bez strogih dijeta i vježbanja

Kao prvo, važno je da shvatiš i priznaš si da je prejedanje zapravo vrlo štetno za cijeli tvoj organizam, ali i za psihu te bi prvenstveno iz tog razloga trebala prestati s navikom pretrpavanja tanjura za blsgdsne. Naime, zbog prejedanja se osjećamo umorno i svojim tijelima priređujemo ogroman stres. Dok uživamo u zasluženom odmoru, naši organi kao što su jetra, gušterača, pa čak i srce moraju prekovremeno raditi da bi uspjeli razgraditi svu tu hranu.

Stoga, nemoj se ustručavati uživati u hrani, ali uz dozu razuma. Ako ne želiš uskoro biti u većem konfekcijskom broju, pridržavaj se ovih nekoliko korisnih savjeta.

Ne preskači obroke

Da ne bude zabune, ovo nipošto ne znači da slobodno jedeš sve što se nađe pred tobom! Savjet se odnosi na one koji kalkuliraju količinama pojedenog, pa se zbog prejedanja ukusnim blagdanskim obrocima odriču uobičajenih obroka poput doručka ili večere. Količina pojedene hrane i unesenih kalorija tijekom dana nije jedino što se računa, a na ovaj način možeš samo prouzrokovati porast šećera u krvi i širenje u struku. Kvalitetnim doručkom možeš znatno smanjiti glad i šanse za prejedanje u nastavku dana. Zato je glavni savjet stručnjaka taj da jedeš standardne količine hrane, raspoređene u tri glavna obroka. Tako se metabolizam neće usporiti, a spriječit će se i nagli padovi energije tijekom dana, a koji mogu dovesti do naglog i kompulzivnog prejedanja.

Bogat stol ne mora značiti pretrpan želudac

Kad se nađeš pred velikim izborom hrane, teško je misliti na najzdravije opcije, ali probaj u takvim situacijama imati na umu nekoliko stvari:

  • Čak i kad ga pretrpaš, odabirom manjeg tanjura smanjit ćeš ukupnu količinu pojedene hrane jer pretrpala bi vjerojatno i veliki tanjur. Vizualno imaju isti učinak, ali pretrpavanje je bitno manje. Bilo bi dobro koristiti i tanjur kontrastne boje hrani koju jedeš. Istraživanjima je dokazano da ćemo pojesti manje bundeve ako je servirana na plavom, nego na narančastom tanjuru.
  • Za početak obroka ili prije glavnog jela biraj zdravije namirnice poput povrća, osobito onoga bogatijeg vlaknima, jer daju osjećaj sitosti pa ćeš pojesti manje.
  • Popij vodu prije obroka i pij je prije svakog jela jer voda ispunjava želudac i smanjuje osjećaj gladi.
  • Jedi polako, jer mozgu je potrebno oko 20 minuta da shvati kad nam je želudac pun. Uzimaj pauze i odloži vilicu između jela, počevši već nakon prvog zalogaja. Blagdani su prilika i za druženje, a ne samo jedenje delicija, pa razgovaraj s obitelji ili prijateljima, popij malo vode i razmisli trebaš li baš nastaviti s jelom.
  • Idealno bi bilo potpuno izbjeći alkohol, ali i smanjivanje količine popijenog bit će korisno. Imaj na umu to da su i žestoka alkoholna pića energetske bombe pune kalorija.
Image
Foto: Unsplash

Nauči osjetiti glad - ali i sitost!

Nutricionisti i psiholozi tvrde, jedna od ključnih stavki pri jačanju osječaja samokontrole pri jelu je učenje o tome kada smo siti, a kada gladni. Tako stručnjaci savjetuju da primarno jedemo polako te da dopustimo tijelu da nam pošalje poruku kada je bilo dosta hrane, a kada nam je potrebno još malo. Često jedemo sa strašću i prevelikom brzinom, pa mozak ne uspije ni registrirati da je došlo do prejedanja, a mi i dalje nastavljamo s konzumacijom delicija. Dakle, ako želiš zadržati sadašnju težinu - jedi sporo i svjesno, budi prisutna mentalno dok jedeš i osjeti fizičke znakove koje ti tijelo daje kada je bilo dosta s jelom.

Obrati pažnju na to koliko spavaš

U vrijeme blagdana više se izlazi pa se samim time kasnije odlazi na spavanje. I manjak sna može otežavati regulaciju razine šećera u krvi i pojačati želju za hranom, posebno masnom. Ne uskraćuj si potrebnih sedam do osam sati sna. Također, bilo bi dobro da ideš spavati u relativno isto vrijeme i budiš se u isto vrijeme, tako će organizam stvoriti vlastiti bioritam te će znati kada je vrijeme za opuštanje, a kada za razgradnju hrane, jedenje itd. Na kraju, najvažnije je da ne jedeš par sati prije spavanja. Iako se to pravilo čini teško održivo za vrijeme večernjih partyja, svakako se potrudi da se ne prejedaš točno pred odlazak u krevet. Time ćeš znatno narušiti kvalitetu svog sna, a i opteretiti metabolizam i probavu.

Image
Foto: www.profimedia.hr

Ako se ipak prejedeš… Evo i par trikova kako si olakšati situaciju

  • Fizička aktivnost, pa bila to samo šetnja, pomoći će u sprečavanju prejedanja, ali za šetnju od 15 do 20 minuta nije kasno ni nakon što si se prejela. Ona će ti pomoći da se osjećaš bolje i poletnije, a i ubrzat će metabolizam.
  • Čaj od mente opušta probavni trakt i pomaže eliminirati plinove, zbog čega ćemo se osjećati manje napuhnutima.
  • Ako si pretjerala s unosom soli, pomoći će ti hrana bogata kalijem poput avokada, banana ili špinata. Jedeš li je kasnije tijekom dana ili sutradan, kalij će tijelu pomoći izbaciti višak soli.
  • Odličan kućni lijek za pretjerivanje s masnom hranom je topla voda s malo meda i dvije žlice jabučnog octa.
  • Uz sve kolače i slatkiše nije teško pretjerati s unosom šećera, a kad se to dogodi, jedi hranu bogatu vlaknima i s visokom razinom bjelančevina, poput celera i humusa, pistacija ili jaja.

POGLEDAJ VIDEO: PILATES VJEŽBE ZA TRBUH