Dr. Andrew Weil savjetuje - ako slijedite njegov plan, u samo četiri tjedna možete promijeniti život i unijeti sreću u svakodnevicu.
Koliko ste puta posljednjih godina čuli da je netko depresivan? Ako je suditi po statistici, mnogo puta. Čini se da nam moderan način života, uz svoje koristi, donosi i ozbiljne pritiske i nedostatke, a ljudi imaju sklonost liječiti posljedicu umjesto uzroka. Također, prirodne promjene raspoloženja – sreća i tuga – odvajaju se jedna od druge i ova neugodnija se odmah smatra lošom i potrebno ju je liječiti. Tako antidepresivi u suvremenom svijetu postaju najpropisivaniji lijekovi, a depresija najčešća bolest. Nakon borbe s vlastitom depresijom dr. Andrew Weil, pionir holističkog pristupa zdravlju, stvorio je četverotjedni plan pronalaska sreće bez čaše vode i bočice s tabletama.
Prije no što ga iznesemo, moramo upozoriti da plan nije namijenjen kao zamjenska terapija osobama kojima je od stručnjaka klinički dijagnosticirana depresija. Oboljeli se trebaju savjetovati s liječnikom prije početka primjene ovog plana.
Krenimo:
Prvi tjedan
1. Smanjite unos kofeina jer je snažan stimulans koji može poremetiti cikluse raspoloženja. Pokušajte ne piti kavu dva dana da provjerite jeste li ovisni. Ukoliko se pojavi glavobolja, kronični umor i drugi simptomi apstinencije, trebate potpuno prestati piti kavu. Pokušajte je zamijeniti oolong čajem. Dijetne sokove zamijenite gaziranom vodom s limunom.
2. Izbacite prerađenu hranu jer uzrokuje upalu u tijelu koja uzrokuje bolesti i mijenja raspoloženje. Izbacite sve pakirano i prerađeno i prebacite se na svježe.
Drugi tjedan
1. Dodajte koktel suplemenata za podizanje raspoloženja: Riblje ulje koje sadrži 600 mg DHA/EPA masnih kiselina, vitamin D (1000 IU), multivitamin koji sadrži 400 mcg folne kiseline, 100 mcg vitamina B12 i 1,7 – 2 mg vitamina B6. Koktel uzmite uz najveći obrok u danu kako bi osigurali dobru apsorpciju.
2. Obnovite kontakte. Istraživanja pokazuju da je ključ za održavanje sreće komunikacija i povezanost s ljudima (to ne uključuje virtualnu komunikaciju). Obnovite veze s ljudima do kojih vam je stalo i uspostavite nove.
Treći tjedan
1. Smanjite pretrpanost informacijama. Pokušajte ovaj tjedan u 20:00 isključiti mobilni telefon, televizor i računalo. Previše informacija može dovesti do osjećaja da vaš radni dan nikad ne završava. Odmorite se i radite nešto smirujuće.
2. Obnovite vezu s prirodom. Izlazak na svježi zrak, šetnja parkom, šumom, livadom, uz rijeku ili more, na svježem zraku pomoći će vam da vratite mir. Obavezno ostavite mobilni telefon kod kuće (ili u autu) i uživajte.
Četvrti tjedan
Prva tri tjedna dizajnirana su kako bi stvorili temelje za emocionalnu dobrobit. Ako još uvijek osjećate potrebu za pomoći, pokušajte sljedeće:
1. Biljni preparati: Ashwagandha (poznata i kao Indijski ginseng, pomoć kod depresije i anksioznosti, sigurna za upotrebu), S-adenozilmetionin u obliku butandisulfonata 400 – 1600 mg dnevno na prazan želudac (lijek može biti stimulirajući pa se ne preporučuje osobama s bipolarnim poremećajem niti prije spavanja) i Rhodiola (podiže raspoloženje i povećava koncentraciju).
2. Dubinska masaža koja smanjuje razinu kortizola (hormona stresa) i povećava osjećaj opuštenosti i sreće.
3. Popravite držanje jer ono direktno utječe na raspoloženje. Pokušajte ovu jednostavnu vježbu: uspravite se i ispružite ruke s lijevim dlanom prema gore, a desnim prema dolje. Duboko udahnite i istovremeno polako podižite ruke dok vam se dlanovi ne dotaknu iznad glave. Izdahnite i ponovite dvaput.
Autor: Nikolina Škrlec
Preuzeto s: Naturala.hr