Je li moguće da loše raspoloženje možemo pobijediti samo olovkom i paiirom? Da samo moramo zapisati ono što nas frustrira, ljuti ili deprimira na papir i zatim taj papir baciti u koš za smeće? Čini se da je upravo tako jednostavno, barem to tvrdi istraživanje objavljeno u američkom znanstvenom časopisu Psychological Science.
Jednostavno rješenje ili sumnjiva znanost? Možda se ova taktika čini pomalo luckastom, priznaje znanstvenik Richard Petty, profesor na Ohio State sveučilištu: "No, ponekad upravo luckaste stvari daju najbolje rezultate."
U jednom od njegovih eksperimenata 83 osobe trebale su ocijeniti svoj izgled, nakon toga na papir zapisati svoje mišljenje o svom tijelu, pozitivno ili negativno. Nakon što su zapisali svoje mišljenje, svi su trebali ponovo pročitati to što su napisali te razmisliti malo o tome. Polovica ispitanika tada je trebala baciti papire, dok ih je druga polovica zadržala. Nakon toga su osobe uključene u ispitivanje morale ocijeniti vlastiti stav prema svom tijelu prema određenoj ljestvici – primjerice sviđa li im se ili mrze svoje tijelo, misle li jesu li atraktivni ili neatraktivni, i slično.
Znanstvenici su ustvrdili kako je kod osoba koje nisu bacile papire (sa zapisanim mislima o vlastitom tijelu), ono što je zapisano imalo utjecaja na to kako su kasnije ocijenili svoj stav prema svom tijelu. Na primjer, netko tko je napisao puno pozitivnih misli o sebi, kasnije se ocijenio boljom ocjenom na ljestvici vlastitog stava prema tijelu. Međutim, za osobe koje su bacile svoje zapisane misli, ono što su zapisali nije imalo nikakav efekt na kasniju ocjenu vlastitog stava prema tijelu.
U drugom eksperimentu 78 studenta trebalo je u dokument na računalo napisati o čemu razmišljaju i što osjećaju te taj dokument snimiti. Dio ispitanika je tada trebao dokument prebaciti u smeće, druga grupa ga je trebala ostaviti na računalu, a treća samo zamisliti da su dokument prebacili u smeće.
Znanstvenici su doznali kako su na osobe koje su dokument zaista prebacile u smeće puno manje utjecale misli nego li na one kod kojih su ostale zapisane na računalu, ili onih koji su samo zamislili da su ih bacili. "Mi znamo da, iako smo te misli bacili u smeće, one svejedno postoje, no ovako imamo fizički osjećaj da smo ih se riješili, barem privremeno, i to, čini se, ima značajan utjecaj na mozak koji to tako i prihvati", kaže Petty.
U čemu je kvaka? Vaše tijelo može kontrolirati vaš um, jednako kao što vaš um kontrolira vaše tijelo, kaže Petty. Primjerice, prijašnja istraživanja su pokazala da ako sjednemo uspravnije ili se ispravimo dok hodamo, to će izazvati osjećaj samopouzdanja i sreće.
Isto tako će i zapisane pozitivne misli utjecati pozitivno na nas ako ih držimo uz sebe ili na vidljivom mjestu. "To znači da mi možemo pojačati naše vlastite misli, učiniti ih važnijima za nas same", tvrdi Petty.
Zašto onda to ne biste isprobali? Idući puta kada vas nešto počne ljutiti, izluđivati ili žalostiti napišite to na papir i bacite ga u koš za smeće. Ovo će "dati jasniju i značajniju konačnost vašim mislima", kaže Petty. To znači da ćete nadmudriti svoj mozak koji će loše misli obilježiti (i zabilježiti) kao da su prošle.
Foto: © s_l - fotolia