Čini se da nikada nije dovoljno dobro vrijeme da kažete svojim nadređenima na poslu da ste trudni. Naime, većini njih bi najbolje odgovaralo da ste muškarac i da se jednostavno ne treba brinuti zbog takvih stvari. Isto tako s druge strane sve više žena od prvog dana od kada saznaju da očekuju prinovu, bez valjanog razloga odlaze na bolovanja, pod izlikom da imaju određene zdravstvene probleme, što poslodavcima iznimno otežava situaciju, jer moraju dodatni opteretiti svoje druge djelatnike na duže vremensko razdoblje, ili pak zaposliti drugu djelatnicu na period od nešto manje od dvije godine.
Iako je trudnoća ustavno i zakonsko pravo svake žene koje bi poslodavac trebao poštivati, na žalost, u praksi znamo da to nije tako. Mnoge žene boje se dulji period reći svojem poslodavcu da očekuju dijete, upravo zbog straha od njegove reakcije. Iako, niti jedan poslodavac zakonski ne smije otpustiti ženu koja očekuje dijete ili pak je na porodiljom dopustu, znamo da poslodavci često koriste druge zakonski dozvoljene „rupe“ da se „riješe“ budućih ili mladih mama.
Kako bi svoju sretnu vijest rekli svojem poslodavcu na najbolji mogući način, evo nekoliko praktičnih savjeta kako to učiniti. Vjerujte, ma koliko poslodavac bio „sretan“ zbog vaše trudnoće, u najmanju ruku neće mu biti svejedno, jer vaše najkraće izbivanje će biti oko osam mjeseci – 45 dana prije termina poroda i šest mjeseci nakon poroda. Kao što smo spomenuli, vaše izbivanje može se otegnuti i 20 mjeseci, što nije malo vremena.
1.Odlučite kada ćete mu reći sretnu vijest
Morate odlučiti kada ćete mu reći da ste trudni. To može biti na kraju prvog tromjesečja, ako se vaš posao ne treba promijeniti zbog stanja u kojem se nalazite. Ako pak radite na poslu koji bi mogao na određeni način ugroziti trudnoću, poslodavca je najbolje sa svojim stanjem upoznati čim prije.
2. Prvo recite svojem poslodavcu
Možda vam nije baš životni san prvo svojem poslodavcu reći sretnu vijest, a koji vjerojatno neće biti oduševljen s viješću, no nemojte upasti u „zamku“ priznavanja svojim kolegama da ste trudni, jer bi ta vijest mogla vrlo brzo doći i do vašeg poslodavca. Vijest o vašoj trudnoći najbolje je da čuje iz vaših usta, jer ćete u protivnom ispasti vrlo neprofesionalni. Ako vaši kolege sami shvate da bi mogli biti trudni, primjerice, zbog jutarnjih mučnina i drugih simptoma, potrudite se da o svojem novom stanju sazna i poslodavac, posebno ako utječe na vaš rad.
3. Budite profesionalni
Zapamtite, ako ste trudni i imate urednu trudnoću, bez ikakvih zdravstvenih komplikacija, svoj posao bi trebali moći obavljati gotovo jednako dobro kao i prije trudnoće. Naravno, u obavljanju posla vam mogu uvijek zasmetati mučnine, glavobolje, vrtoglavice i sl., no kada određenih simptoma nema, isto tako nema nikakve zapreke da ne nastavite s normalnim radom. Ako ćete se na taj način odnositi prema poslu, vjerujemo da će to vaš poslodavac, nadređeni i kolege znati cijeniti.
4. Kako će trudnoća utjecati na vaš posao
Vjerojatno i sami već možete pretpostaviti kako će trudnoća utjecati na vaš posao. Primjerice, hoćete li biti blizu poroda kada je će biti i vrijeme završavanja vašeg velikog projekta. Zatim, ako putujete daleko na posao, kako će to utjecati na vas i sl. Kada saznate da ste trudni, pokušajte razmisliti o projektima i poslovnim planovima na kojima radite i svim drugim stvarima koje radite, a vezane su za posao. Dobro o svemu sami razmislite prije nego što i kažete svojem poslodavcu.
5. Budite spremni razgovarati o porodiljinom dopustu
Vaš poslodavac će vjerojatno htjeti znati planirate li se nakon što rodite vratiti na posao i ako da, htjeti će znati kada ćete se vratiti. Možda ćete znati a možda nećete, ali svojem poslodavcu ćete vjerojatno morati dati barem nekakav odgovor, što znači da morate biti spremni. Također, postoji mogućnost da će poslodavac tražiti da se vratite na posao nakon šest mjeseci porodiljinog dopusta bez obzira što to nije bio vaš plan. Razmislite, što ćete reći ako se to dogodi, jer vaš odgovor može imati velike posljedice i za vaš privatni život i za karijeru.
6. Odlučite gdje reći poslodavcu
Soba za odmor puna vaših kolega, nije baš najbolje mjesto za priopćavanje takve vijesti. Razgovarajte sa svojim nadređenim i/ili poslodavcem kada nije u gužvi, loše volje i kada je sam u svojem uredu ili nekom drugom radnom okruženju. Ako ste u dobrim, kolegijalnim odnosima sa svojim nadređenim ili poslodavcem, možete mu sretnu vijest reći prilikom stanke uz šalicu kave ili jelo.
Na žalost, hrvatska realnost je daleko od idealne i nema mnogo sluha za trudnice i novopečene majke, pa mnoge žene imaju vrlo loša iskustva u tom području. Naši zakoni još uvijek ne štite žene koje su se odlučile na majčinstvo i karijeru, jer poslodavci vrlo često pronalaze pravne rupe na temelju kojih se „riješe“ budućih ili novopečenih mama. Ukidaju njihova radna mjesta, te zapošljavaju druge osobe na isto radno mjesto pod drugim nazivom, otpuštaju ih mjesec dana nakon što se vrate s porodiljnog dopusta ili im toliko smanjuju dohodak da same nakon nekog vremena nakon povratka na posao daju otkaz.
Ipak, vjerujemo da će vas ovi savjeti pripremiti na ovo jedinstveno razdoblje u životu svake žene i da imate dovoljno razumnog poslodavca koji će vas podržati. Ono što je važno zapamtiti je da vi budete fer prema poslodavcu, ako će on biti fer prema vama.
(vam)