Ako vas lovi panika u trgovačkim centrima ili imate noćne more zbog božićnih poklona – vjerojatno patite od sindroma kupovanja božićnih poklona.
Kako bi izbjegli kupovinu loših poklona za svoje najdraže, ali i uštedjeli nešto novaca, nastavite čitati članak (a vaša obitelj i prijatelji će biti zahvalni kad im poklonite ono što im se sviđa).
Beskorisni alati
Svatko od nas ima na spisku za darivanje osobu kojoj ne zna što kupiti. To može biti vaš šef, otac ili neki drugi muški rođak. Izgledaju kao da nemaju nikakvih interesa, stila ni potreba. Nemojte odjuriti u dućan specijaliziran za „muške stvari“ i potrošiti previše novaca na profesionalnu svjetiljku sa ugrađenim GPS sustavom, iako on nije išao u prirodu već više od 15 godina. Vaš poklon će završiti u kutiji sa alatom koja stoji na tavanu.
Poklon dobrih namjera
Ako kupite poklon sa dobrom namjerom, mogli biste uvrijediti osobu kojoj ste ga namijenili. Pokloni usmjereni na neku lošu karakteristiku ili na manu u pravilu se ne prihvaćaju dobro. To mogu biti pokloni poput knjige o najnovijoj dijeti osobi sa viškom kilograma, Nicorette žvakače gume za strastvenog pušača i sl.
Pokloni koji bi vam mogli stvarati probleme
Imate li mlađu djecu, nemojte im za Božić pokloniti set bubnjeva. Mogli bi ih slušati cijelu godinu. Isto tako dječji pokloni, poput praćki bi vam mogli stvarati probleme kad djetetu padne na pamet gađati susjedu dok se vraća iz dućana.
Donje rublje
Moj muž je ovu lekciju naučio na teži način: nikada ne kupujte donje rublje, osim ako vam je žena sama rekla da to želi. Ovakav poklon otvara previše pitanja poput ˝Zašto želi da to nosim?˝ ˝Nisam li mu dovoljno lijepa i seksi?˝ i sl. Da i ne spominjemo što će se dogoditi ako ste kupili krivu veličinu.
Poklon koji ste zapravo namijenili sebi
Svi smo ovo isprobali – kupimo sestri, partneru ili prijateljici nešto što bi sami htjeli imati. Kad kupite ovakav poklon, iako se uvjeravate da će se to dopasti toj osobi, podsvjesno se nadate da će vam ga vratiti – ali neće. Možda vam ga neće ni posuditi. I na kraju si sami morate kupiti tu stvar, pa ste potrošili dvostruki iznos novca za stvar koja će usrećiti samo jednu od vas.
Prepakiranje poklona
Niste stigli kolegici kupiti poklon i sjetite se one vaze koju vam je sestra darovala za rođendan, samo je prepakirate i poklonite dalje – o ovakvom darivanju nemojte ni razmišljati! Osim što će vas mučiti grižnja savjesti, uvijek postoji mogućnost da vaša sestra posjeti vašu kolegicu i vidi kod nje vašu unikatnu vazu.
Poklanjanje odjeće
Gotovo uvijek je loša ideja pokloniti nekome sa kime ne živite komad odjeće. Osim što morate dobro paziti i procijeniti veličinu i boju, uvijek se može dogoditi da ćete pogriješiti stil i taj će poklon završiti kao krpa za brisanje prašine.
Prošlogodišnji poklon
Vaš otac sigurno neće biti oduševljen kad po petu godinu za redom od vas dobije kravatu. Vodite računa o tome što ste poklonili prijašnjih godina kako se ne bi ponavljali. Ovo se naravno ne odnosi na poklone koji su tradicionalni (npr. bratu svake godine kupite cigare i bocu whiskeya).
Pokloni koje ste sami izradili
Svi smo senimentalni i volimo kad primimo poklon koji nam je napravila draga osoba. No ako ste vi ta koja radi poklon, dobro razmislite prije. Prvo, nemamo svi talenat za ručne radove, a drugo, pravljenje darova je često mnogo problematičnije nego mislite. Ovakvi darovi mogu vas stajati više novca i vremena nego ste mislili.
Nemarni pokloni
Je li vam se ikada desilo da ste prijateljici poklonili naušnice za probušene uši, iako ih ona nikada nije probušila? Nemojte kupovati čokoladu osobi koja je dijabetičar ili alkohol osobi koja ne pije. Prije nego kupite poklon, razmislite o takvim stvarima, kako ne bi zbog nemara pogriješili sa poklonom.