Bolja ja
SAVJET LIJEČNIKA

Petra Meštrić za Žena.hr: Brončana put je statusni simbol, ali treba znati što je dobro za kožu i zdravlje

Petra Meštrić za Žena.hr: Brončana put je statusni simbol, ali treba znati što je dobro za kožu i zdravlje

Nekad smo, mi iz kontinentalnog dijela zemlje, s nestrpljenjem čekali odlazak na more. Tih 10-15 dana godišnjeg odmora bila su dragocjena, a povratak kući uvijek je značio jedno – usporedba boje tena. Tko je najviše pocrnio? Tko ima "najljepšu boju"? Čak smo i mi djeca ozbiljno shvaćali tu usporedbu, a odrasli – još ozbiljnije. 

Sjećam se kako je moja mama ljutito komentirala svoju prijateljicu koja ih je sve "prevarila" – kupila je kremu za samotamnjenje, namazala se i uvjeravala ih da je tako potamnila na plaži. Tada je tamna put bila svojevrsni statusni simbol – znak da si bio na moru, da si odmarao, da si imao "pravo" ljeto. Ako nisi pocrnio, kao da nisi ni bio na odmoru.

Bila sam frustrirana svojom svijetlom puti – nisam mogla potamniti kao drugi, i sjećam se prve dermatologinje koju sam posjetila s 12-13 godina, zbog akni. Naravno da sam, kao i svaka druga "blebetava" djevojčica iskoristila priliku i upitala je kako mogu potamniti.

Tješila me riječima koje tada nisam uzimala ozbiljno. Ispričala mi je kako je bila na dermatološkom kongresu u Francuskoj gdje su žene izuzetno ponosne na svoju blijedu put, štite se kremama visokog zaštitnog faktora, nose šešire i izbjegavaju prekomjerno izlaganje suncu. Rekla mi je: "To će doći i kod nas." Nisam joj tada vjerovala. Ali danas – vidim koliko je bila u pravu.

SPF – tri slova koja štite tvoju kožu, sada i u budućnosti

Danas, zahvaljujući edukaciji i sve većoj svjesnosti o zdravlju kože, znamo da boja tena nije pokazatelj zdravlja ni kvalitete odmora. Štoviše, pretjerano izlaganje suncu bez zaštite može imati ozbiljne posljedice – od prijevremenog starenja kože do razvoja kožnih bolesti, uključujući melanom koji je jedan od najopasnijih tumora.

Što je SPF?

SPF (Sun Protection Factor) je mjera koja pokazuje koliko proizvod za zaštitu od sunca štiti kožu od UV zraka. Na primjer, SPF 30 znači da ćeš, teoretski, 30 puta duže moći biti na suncu nego što bi mogla bez ikakve zaštite.

Kako odabrati odgovarajući SPF?

Važno je dobro poznavati svoju kože te njezinu reakciju na sunce. Koža svakog od nas ima drugačija svojstva i pripada određenom fototipu. Razlikujemo 6 fototipova kože.

Fototip 1 – Jako svijetla koža i jako osjetljiva na sunce. Sklona je pjegicama. Osobe imaju crvenu ili plavu kosu te zelene ili plave oči. Ovaj tip kože ne može baš potamniti i gotovo uvijek izgori na suncu.

Osobe imaju smanjenu pigmentaciju te je razina otpornosti na opekline jako niska pa koža počinje reagirati jakim crvenilom već nakon nekoliko minuta nakon izlaganja suncu. Za zaštitu od sunca potrebna je primjena proizvoda s vrlo visokim zaštitnim faktorom – SPF 50.

Fototip 2 – Odnosi se na svijetlu put sa plavom ili svijetlo smeđom kosom i zelenim ili plavim očima. Koža vrlo teško potamni i vrlo često izgori pri izlaganju suncu. Potrebno je koristiti kremu za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom – SPF 50.

Fototip 3 –Osobe imaju tamniju put s tamnom kosom te smeđim ili sivim očima. Koža brzo tamni na suncu, te je potrebno koristiti proizvode sa srednjim zaštitnim faktorom – SPF 30.

Fototip 4 – Odnosi se na tamnu put, tamnu kosu te smeđe ili crne oči. Koža jako brzo tamni na suncu. Potrebno je koristiti proizvode za zaštitu sa srednjim zaštitnim faktorom – SPF 30.

Fototip 5 i 6 – Označava osobe tamnije rase i mediteranskog tipa kože. Potrebna je zaštita s nižim zaštitnim faktorom, iako i dalje se preporučuje SPF 30.

UV filteri reflektiraju ili odbijaju najveći dio UV zraka i tako produljuju vrijeme prirodne zaštite kože.

U preparatima koji su dostupni na tržištu razlikujemo dvije vrste filtera – fizičke mineralne i kemijske.

Mineralni filteri svoju zaštitu temelje na fizičkom odbijanju štetnih UV zraka te raspršivanju sunčeve svjetlosti. Njihove formule sadrže titanijev dioksid i cinkov oksid.

Kemijski filteri se upijaju u kožu gdje se pretvaraju u toplinsku energiju koju otpuštaju iz kože.

Petra Meštrić za Žena.hr: Brončana put je statusni simbol, ali treba znati što je dobro za kožu i zdravlje

Koju razinu SPF-a odabrati?

• SPF 30 –zaštita za tamnije tipove kože

• SPF 50 i više – preporučuje se osobama svijetle puti, djeci, osobama s osjetljivom kožom, ili onima koji borave na otvorenom duže vrijeme.

SPF bi trebalo nanositi svaka dva sata, a važno je nanositi ga u dovoljnoj količini, npr za lice treba nam količina koja prekrije dva prsta.

Zašto je važno nanositi SPF svaki dan, a ne samo na vani?

UV zrake prolaze kroz oblake i staklo, pa smo izloženi čak i dok sjedimo pored prozora, vozimo auto, letimo avionom.

Svakodnevno nanošenje SPF-a štiti kožu od kumulativnog oštećenja koje se s vremenom nakuplja i može izazvati pigmentacije, bore, gubitak elastičnosti, zloćudne promjene.

Zaštita nije trend, nego navika koja spašava

Ulaganje u zdravlje kože ne znači samo koristiti skupe kreme, filere, botox, skupe tretmane.

Ponekad je najvažniji korak najjednostavniji, svakodnevno nanošenje zaštitnog faktora. Ne samo ljeti, ne samo na plaži. Svaki dan. Jer tvoja koža pamti – i dobro, i loše. Vrijeme brončane puti pod svaku cijenu je iza nas. Danas znamo da je najljepša ona koža koja je zdrava, njegovana i zaštićena.

Iz naše mreže
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx