Kad bi te pitali: "Jesi li dobra prijateljica?", a ti bi odgovorila: "Da, jesam" uz obavezno dodanu psovku po izboru, onda bi mogla biti najbolji prijatelj kojeg osoba može poželjeti, barem ako je vjerovati znanosti.
Oduvijek su nas uvijek učili da je psovanje loše i da ga izbjegavamo, ali sjećaš li se kada si prvi put čula neku od svojih prijateljica ili prijatelja da su psovali? Više nego vjerojatno je da su vas upravo te 'loše riječi' zbližile malo više.
Naravno da se kvaliteta prijatelja ne može mjeriti po rječniku koji koriste, ali s obzirom da volimo svoje prijatelje koji mogu savršeno istaknuti poantu ili trenutak psovkom, izdvojile smo nekoliko razloga zašto su ljudi koji psuju sjajni prijatelji, a prema jednom istraživanju sa Sveučilišta u Cambridgeu - često i puno bolji.
Ipak to ne znači da ti sugeriramo da počneš psovati, ni išta slično, već samo da procjeniš što o tome kaže gore spomenuto istraživanje. A u nastavku pročitaj neke od zaključaka koje je istraživanje donijelo.
Govore istinu
Psovanje može biti nenamjeran čin, a često samo isklizne u trenucima pojačanih emocija. Studija je pokazala da će netko tko psuje vjerojatnije biti nefiltriran, iskren i rjeđe cenzurirati sam sebe.
Psovke mogu biti dokaz da osoba govori svoje iskreno mišljenje, a ne filtrira sebe ili svoje stavove, što je tako vrijedna osobina prijatelja. Ponekad nam je potreban prijatelj koji će nam reći ono što moramo čuti, a ne ono što želimo čuti.
Daju mudre savjete
Često se pretpostavlja da što više osoba psuje, to je manje inteligentna, jer se pretpostavlja da im nedostaje rječnik da bi se u potpunosti izrazili.
Ipak, studija je pokazala da što je osoba tečnija u jeziku, to učinkovitije koristi psovke kako bi prenijela i artikulirala riječi, a njihov je rječnik zapravo raznolikiji i opsežniji.
Možeš im vjerovati
Psovanje među prijateljima zahtijeva određenu razinu oslanjanja da ono što je rečeno ne napušta krug povjerenja. Studije slučaja pokazale su da je timovima koji su dobro surađivali, poput proizvodnje i IT -a, bilo ugodnije šaliti se međusobno, što je uključivalo psovanje i određenu razinu međusobnog povjerenja.
Psovanje može biti dobro za nas
U studiji, volonteri su u dva navrata zamoljeni da stave ruke u ledeno hladnu vodu. Jednom su mogli psovati koliko su htjeli, a drugi put su ih uputili da koriste neutralnu riječ. Sudionici su mogli podnijeti više boli kad su mogli slobodno psovati.
Zato sljedeći put kad slučajno udariš nožni prst, nagaziš na Lego kocku ili se na bilo koji drugi način ozljediš, dopusti samoj sebi da psovke odlete - to bi moglo pomoći u smanjenju fizičke boli. To je također slučaj s emocionalnom boli, jer oslobađanje od frustracija smanjuje vjerojatnost da ćemo fizički djelovati.