Stručnjaci kažu – da biste smršavili, sve što treba napraviti je jesti manje i vježbati više. No nije uvijek baš tako jednostavno. Postoji mnogo razloga zbog čega možda imate teškoća s gubitkom težine.
11. Fali vam sna
Mnogo je istraživanja potvrdilo da manjak sna utječe na povećanje težine. Razlog debljanju je prirodni instinkt da jedemo kad smo umorni kako bismo ostali budni. Osim toga, manjak sna utječe na metabolizam i hormone koji reguliraju apetit, odnosno ako premalo spavate više ćete biti gladni.
12. Hladno vam je
Neka istraživanja tvrde da tijelo troši više kalorija kad je na hladnoći, no to nije točno. Baš suprotno. Toplina pomaže trošenje kalorija, a ako niste spremni izdvojiti više novca za račun za grijanje, samo obucite dodatni pulover.
13. Fale vam minerali koji potiču mršavljenje
Vitamini i minerali važni su za cjelokupno zdravlje, a neki od njih pomažu vam izgubiti kilograme. Kalij pomaže regulirati hranjive tvari i iskoristiti ih za izgradnju stanica i mišića. Zdrave stanice i mišići važni su jer kad mršavite ne želite da vam tijelo počne „trošiti“ mišiće za energiju. Kalij pomaže vašem tijelu i eliminirati toksine. Osim toga, hrana bogata kalijem većinom je niskokalorična i zasitna – krumpir, banane, rajčica, špinat...
14. Ne pijete dovoljno alkohola
Možda zvuči čudno, no istraživanja su pokazala da osobe na dijeti koje su se potpuno odrekle alkohola mršave sporije od onih koje na dan popiju do 2 dcl vina. Alkohol u malim količinama je pozitivan za gubljenje kilograma, ali se trebate zaustaviti na jednoj čaši.
15. Kad pretjerate, odustanete od dijete
Već se nekoliko tjedana strogo držite dijete... i onda dođe neki rođendan ili blagdan i vi dobrano pretjerate s unešenim kalorijama. Često se dogodi da tada zbog grižnje savjesti odustanete od dijete. Čak i kad ste na najstrožoj dijeti, s vremena na vrijeme (naravno ne prečesto) smijete si priuštite omiljenu kaloričnu hranu, ali tada nemojte odustati od dijete. Možete naučiti i pripremati zdraviju verziju omiljenog jela.
16. U depresiji ste
Mnogi od nas se prejedaju iz emocionalnih razloga. Ako ste u depresiji velike su šanse da ćete posegnuti za frižiderom kako biste se utješili. S druge strane, zbog prejedanja (i zbog nakupljenih kilograma nakon toga) pak biste se ponovo mogli osjećati potišteno i depresivno. I eto začaranog kruga. Kako ga riješiti? Prvi korak je da u tim trenucima prestanete pretjerivati s hranom i riješite svoje emocionalne probleme.
17. Imate krive ciljeve
Istraživanja na ovu temu daju konfliktne rezultate. Neki fitness i nutricionistički stručnjaci misle da biste trebali realno postaviti ciljeve, recimo neka vam cilj bude veličina 40 ili 42, dok drugi smatraju da ćete biti puno uspješniji ako postavite nerealni cilj kao što je veličina 36.
Mi znamo da je lako obeshrabriti se ako za vrijeme dijete ne postignete željeni cilj. Zato smatramo da je najbolje zadavati si male ciljeve (primjerice - tri ili pet kilograma). I zapamtite da kilaža ponekad stane i mogu proći tjedni prije nego što se kazaljka na vagi ponovo pomakne. Nemojte odustajati jer će kasnije kile ponovo krenuti padati.
18. Još uvijek pretjerujete s čokoladom
Da, čokolada je zdrava i zamjena mliječne čokolade za tamnu s višim udjelom kakaa je dobra ideja, ali čak i ta tamna ima puno masnoća i šećera i spada u visokokaloričnu hranu. S obzirom da je teško stati na jednoj ili dvije kockice, možda je bolje da čokoladu potpuno izbjegavate. Ako stvarno ne možete bez čokolade neka to bude tamna čokolada i priuštite si je samo jednom tjedno.
19. Pijete previše ili premalo vode
Pitanje pijenja vode je pomalo osjetljivo. Kad ste na dijeti pijenje mnogo vode je dobro jer vam napuni želudac i pomaže tijelu da se riješi toksina. No, ako pijete previše vode moguće je da ćete se osjećati naduto, a da ne govorimo o tome da pijenje previše vode može dovesti do trovanja vodom, dizbalansa elektrolita - prije svega hiponatremije i čak smrti.
Tijekom prosječno aktivnog dana naše tijelo izgubi oko 2,5 litre tekućine (znojenjem, mokrenjem i drugim aktivnostima). Tijekom ljeta ili posebno napornih aktivnosti možemo izgubiti i dvostruko više. Zato se preporuča i piti toliko vode (onoliko koliko možemo izgubiti).
20. Dijete ili načina prehrane držite se polovično
Želite si olakšati prelazak na novu dijetu ili način prehrane, pa ga se polovično pridržavate. Sami sebi govorite kako će to trajati tek tjedan ili dva dok se ne naviknete na novi režim. Istina je da nikad nije dobro činiti ništa drastično, no ako ste se odlučili da krećete s dijetom ili vježbanjem - držite se toga. Polovičnim rješenjima ništa nećete postići.
Postoji mnogo razloga zašto možda imate teškoća s gubitkom težine