U posljednje vrijeme sve više slušamo niskokaloričnim nemasnim proizvodima. Zanimljivo je da iako jedemo manje masnoća, kilogrami baš i ne idu dolje. Činjenica je - bilo da se radi o niskokaloričnim ili visokokaloričnim namirnicama, ako pretjerujete, povećat će se i težina.
Hrana je neophodna za život. Potrebna nam je da bismo preživjeli. A ako uživate u njoj (ponekad i previše), postoji samo jedan način kojim ćete postići ravnotežu – vježbanje. Bilo da ste dugogodišnja vježbačica, bilo da ste se tek počeli baviti vježbanjem ili to tek planirate, ovaj bi vam članak trebao biti od pomoći.
Najbolji način vježbanja
Koji je najbolji način da izgubite suvišne nakupljene masnoće? Onaj u kojem ćete uživati i kojim ćete se najčešće baviti.
Suprotno popularnom mišljenju sporije i dulje vježbanje ne troši više kalorija od bržeg i intenzivnijeg. Primjerice, trkač će u pola sata trčanja sagorjeti više ukupnih kalorija od osobe koja je hodala, čime će i smršavjeti prije.
Uglavnom, poanta priče je: bitno je koliko ste kalorija potrošili, a ne kako ste to učinili.
Jednako važan u borbi protiv masnoća je i trening snage. Iako se za skidanje kila prvenstveno spominje aerobni trening, trening s otporom (utezima) ima veliku važnost u programu skidanja kilograma jer povećanje mišićne mase povećava sposobnost organizma u izgaranju masti. Mišićno tkivo ubrzava metabolizam i troši 25 puta više kalorija od masnog tkiva. Za najbolje rezultate kombinirajte aktivnost koja ubrzava rad srca s onom koja jaća glavne mišiće u tijelu, i to najmanje 3 puta tjedno.
Hrana je gorivo
Trebam li više proteina ili ugljikohidrata? Ovo je pitanje koje često postavljaju „novi“ vježbači. Većina odraslih dobivaju dovoljno proteina ako se uravnoteženo hrane. Najbolje pravilo je da proteine (meso, jaja, mliječni proizvodi, soja...) unosite dva puta dnevno - 1 jedinica serviranja: 60-90 g mesa, 30 g ribe, 1 šalica mlijeka ili 30-50 g sira.
Voće i povrće smijete jesti 4 puta na dan i više. Što se ugljikohidrata tiče, prednost dajte integralnim namirnicama, dakle, cjelovitim žitaricama, brašnu od cjelovitog zrna, integralnoj tjestenini i riži, integralnom kruhu.
Čarobne pilule i tablete neće sagorjeti masnoće. Samo aktivni mišići mogu pokrenuti razgradnju masti. Sve što poduzimate da biste smršavili mora biti trajno. Zapitajte se – hoću li te tablete piti cijelog života? Ako je odgovor ne, uštedite novac i radije prilagodite prehranu i konačno se pokrenite. Zapamtite, čarobne tablete nema jer da postoji više ne bi postojao problem debljine.
Razmišljajte o žeđi
Kad počnete vježbati morate početi voditi brigu i o nadomještanju izgubljene tekućine iz tijela. Čak i lagana dehidracija može kompromitirati vašu sposobnost da vježbate s najvećim mogućim učinkom. Kad osjetite žeđ i utažite je nadomjestit ćete samo 2/3 izgubljene tekućine. Zato da biste ostali u ravnoteži morate piti onoliko koliko ste žedni i još više od toga. Ovo uključuje i prije, za vrijeme i poslije vježbanja.
Obična voda je sve što vam je potrebno ako vježbate manje od sat vremena. No ako vježbate dulje od toga i poprilično se znojite, potrebno vam je dodatno „gorivo“. Unošenjem vode u organizam nadoknađuje se volumen izgubljene tekućine, ali ne i elektroliti. Izotonični napitci, osim vode, sadrže i tijelu potrebne elektrolite nužne za pravilnu rehidraciju i imaju najbržu resorpciju iz probavnog sustava.
Bez boli nema rezultata?
Sva sreća da se ova i slične rečenice sve manje mogu čuti. Fitness fanatici su nekada vjerovali da učinkovito vježbanje mora boljeti. Današnji stručnjaci znaju da to nije istina. Lagani bolovi su normalni dok se naprežete tijekom vježbanja, no ako vas jako boli stanite i ustanovite zašto je to tako. Umornim mišićima je potrebno vremena da se odmore, bolje to nego da ih ozlijedite i izazovete ozbiljnije komplikacije. Možda morate prilagoditi vaš program vježbanja trenutnoj fizičkoj spremnosti. Nemojte se preforsiravati, jer možete izazvati negativne komplikacije. Najbolje bi bilo da se konzultirate s profesionalcem koji će vam osmisliti program vježbanja.
Vježbanje ima svojih prednosti, bez obzira na godine i fizičku spremu, a ne moramo ni spominjati da vježbanje dugoročno smanjuje apetit. Fizičkom aktivnošću pružate svojoj djeci odličan primjer kako voditi zdrav život, a ona vam pomaže i nositi se sa svakodnevnim stresom. I što je najbolje u vježbanju nema ograničavanja, ono samo naglašava što sve možete, koliko brzo možete napredovati i usput uživati (doduše možda s vremenom kad se naviknete na redovitu fizičku aktivnost). Prepustite se i naučite uživati u vježbanju!
Zašto je vježbanje važno? Tajne koje možda niste znali