Jedno od osnovnih pravila za osobe koje se bave bilo kojom vrstom vježbanja je „Ne vježbaj na prazan želudac“. Naravno, to ne znači da pola sata prije treninga trebate najesti pizze, ćevapa ili svinjskog odreska s krumpirima. Ako to učinite, i nakon toga počnete s tjelovježbom, sigurno ćete u najmanju ruku osjećati mučninu. Zato treba znati pronaći prave namirnice, pravo vrijeme i mjeru što pojesti kako bi tijelo imalo dovoljno energije i mogućnosti za kvalitetno vježbanje, bez želučanih problema. Najkasniji obrok prije vježbanja trebao bi biti 45 minuta prije samog početka, jer u suprotnom hrana se neće stići probaviti.
Banane – bogate su ugljikohidratima koji će opskrbiti tijelo potrebnim „gorivom“ za vježbanje. Također, sadrže velike količine kalija koji pomaže u boljem funkcioniraju mišićnog tkiva i živčanog sustava.
Razne vrste žitarica – Cjelovite žitarice bogate su vlaknima, koji pak omogućuju kvalitetnu probavu ugljikohidrata, što pak omogućuje ravnomjernu opskrbu tijela energijom koja je potrebna za vježbanje.
Kofein – Poboljšava razine energije, smanjuje umor i pomaže u sagorijevanju masnoća u organizmu.
Voćni smoothiesi – Ovi voćni pripravci su odlični za konzumaciju prije vježbanja jer su bogati proteinima, lako su probavljivi, te sadrže i jednostavne i složene ugljikohidrate, koji su odlični za vježbanje, jer ne sagorijevaju svi istovremeno, te tijelo duže vrijeme snabdijevaju energijom.
Slanutak – Odličan je za lagani međuobrok prije vježbanja. Dovoljno ga je pojesti ¼ do 1/3 šalice. Možete ga malo začiniti s limunom za bolji okus. S četvrtinom šalice dobit ćete 10 grama proteina, 30 grama ugljikohidrata i devet grama vlakana.
Bjelanjci – Naravno, uvijek možete pojesti cijelo jaje, ali žumanjci se sporo probavljaju te se za vrijeme vježbanja možete osjećati napuhnuto i tromo. Zato je prije vježbanja mnogo bolje pojesti samo bjelanjke. Jedan bjelanjak sadrži oko četiri grama proteina.
Sušeno voće – Ako morate jesti „u hodu“ prije samog vježbanja, jednostavni ugljikohidrati u sušenom voću će vam dati potrebnu energiju, bez da vas na bilo koji način sputavaju u vježbanju. Naravno, odaberite ono koje nije šećereno i to količinu od ¼ šalice.
Kruh ili tost od cjelovitih žitarica – isto kao i same cjelovite žitarice, bogat je proteinima i ugljikohidratima koji će dati energiju za fizičke napore. Možete ga namazati s laganim sirnim namazom, džemom, medom ili pojesti s jogurtom.
Pileća prsa i smeđa riža - Ako pripremate ručak ili večeru, a koji planirate pojesti prije vježbanja (ne manje od 45 minuta) pečena pileća prsa na maslinovom ulju i smeđa riža idealan su obrok. Riža je bogata složenim ugljikohidratima koji će vam davati snagu za vrijeme cijelog vježbanja, dok će vam piletina pomoći u obnavljanju mišićne mase nakon vježbanja. Smeđu rižu možete zamijeniti kuhanim povrćem.
Grčki jogurt – Ova vrsta jogurta sadrži duplo više proteina nego običan jogurt i upola manje šećera. Osjećaj u želucu za vrijeme vježbanja bit će vam lagan, a dati će vam potrebnu energiju.
Foto: © Africa Studio - Fotolia