Bile punašne ili mršave, trbuščić muči mnoge djevojke i žene. Trbuh najbrže raste sjedilačkim tipovima koji uživaju u jelu, a pridonosi mu i stres. Kod žena krivac je još i trudnoća koja najviše tragova ostavlja na trbuhu i bokovima.
Nije istina da trbuh imaju samo gojazne osobe: nerijetko se primjećuje i mršavima i to u dva slučaja: sjedilačkog života i neredovite prehrane. U prvom se slučaju trbušni mišići opuštaju i umjesto da tvore abdominaini zid, istežu se prema naprijed. U drugom slučaju, pojedena hrana prebrzo provocira fermentaciju u crijevima, čija je posljedica nadutost. Mogu je uzrokovati i gazirana pića, voće na kraju obroka...
Izdajnički "jastučići" su prije svega posljedica gubitka tonusa, ali ne samo mišića, nego i kože koja više ne izgleda lijepo i zdravo. Omlohavljeli trbuh razumljiv je nakon trudnoće, te nekih kirurških zahvata na abdomenu. Mlohavost je u tim slučajevima moguće prevladati reaktiviranjem trbušnih mišića.
Što sve ne smijete činiti
Steznici i uska odjeća: steznici su namijenjeni onima koje pate od hernije ili bolova u kičmi. No pogubno djeluju na trbušne mišiće koji atrofiraju. Nosite li redovito steznike ili usku odjeću, nemojte se čuditi što su vam se opustili mišići i koža na trbuhu.
Visoke potpetice: Preporučljive su samo u iznimnim prilikama. Nosite li ih redovito, prisiljavate trbuh da se izbočuje, što osim toga ima za posljedicu i bol u leđima.
Pogrešno držanje: iskrivljujete kralježnicu, naginjete glavu, nalikujete na zarez. Time izazivate izbočivanje trbuha.
Cjelodnevno žvakanje: žvakaće gume i bombončići ne samo da narušavaju rad probavnog sustava, nego neprestano žvakanje ostavlja posljedice i na prsnu kost, vrat i trbuh, te sva područja povezana s njima.
Prekrižene noge: uzrokuju umrtvljivanje 50 posto mišića, među kojima i trbušnih. Ne vjerujete? Sjednite normalno i podignite neki teži teret. Mnogo ćete to teže izvesti s prekriženim nogama.
Recite ne laksativima: Ako vam je trbuh izbočen zbog loše probave, laksativi neće riješiti problem. Uzimate li ih često, nadražit ćete crijeva, što se u krajnjem slučaju može pretvoriti u vrlo neugodne grčeve. Bolje je ispitati zašto patite od zatvora i liječiti pravi uzrok, uz liječničku pomoć.
4 savjeta za dobru probavu
1. Opustite se nekoliko minuta prije no što počnete jesti i odmorite se barem 15 minuta poslije obroka. Ne valja izgubiti iz vida da je uzrok izbočenog trbuha nerijetko napetost i tjeskoba.
2. Jedite polako, uvijek u isto doba i svaki zalogaj temeljito prožvačite. Za stolom izbjegavajte rasprave što bi vas mogle uzrujati i poremetiti dobru probavu.
3. Nemojte se naviknuti na laksative koji, uzimate li ih predugo, narušavaju crijevnu floru i izazivaju grčeve.
4. Ukoliko vam se trbuh napuhava, izbjegavajte sva gazirana pića, a umjesto njih pijte prirodnu mineralnu vodu i sokove.
I disanje je važno
Pravilno disanje prvi je korak u "antitrbuh programu". Ugledajte se na novorođenčad koja diše trbuhom. To je navika koja se gubi pod utjecajem stresa i sjedilačkog načina života. A pravilno je disanje, lagano i odmjereno, osnova svake tehnika opuštanja. Udišite kroz nos, polako izbočujući najprije trbuh, a zatim prsni koš, zadržite zrak 5 sekundi, a zatim polako izdišite napinjući prvo trbušne mišiće, zatim uvlačeći prsni koš. Vježbu ponovite četiri puta u razmacima od po 5 sekundi. Poslije dva do tri dana bit ćete sposobni da vježbate i izdisaj sa zatvorenim ustima, ispuštajući zrak kroz nos. Važno je da ne pobrkate raspored: trbuh van prilikom udisaja, unutra prilikom izdisaja. Dok vježbate, nosite udobnu odjeću kako vas ništa ne bi stezalo u području trbuha. Kad ste svladali tehniku pravilnog disanja, krenite korak dalje i prilikom svakog izdisaja stegnite trbušne mišiće što više možete. To će ih učvrstiti.