Tjelesna aktivnost vrlo je bitna za psihičko i fizičko zdravlje, a koji god sport izabereš, najbitnije je dobro se zagrijati i istegnuti kako bi prevenirala ozljede. Svim vrstama sportova istezanje je zajedničko. Čak i ako se ne baviš aktivno sportom, bilo bi dobro svakodnevno se istegnuti. To možeš učiniti čak i u krevetu, ujutro, odmah nakon buđenja, za dobar dan i uvečer za dobar san (naravno, uz kakao koji je dolazio s ovim slavnim sloganom i uz koji smo odrasle).
"Istezanje je vrlo važno iz nekoliko razloga. povećava mobilnost tijela i potiče cirkulaciju što pak pomaže podmazati zglobove. Kroz istezanje povezujemo se sa svojim tijelom. Većinu vremena provodimo u glavi, a kad se istežemo stavljamo fokus na tijelo, na naše ruke, noge, vrat", objašnjava instruktorica joge Jessica Pashko za portal Eating Well.
No, jesi li znala da i kod istezanja možeš pogriješiti i gadno se ozlijediti? Pashko otkriva pet načina na koje možeš pogriješiti kod istezanja i ozlijediti se. Otkrij koji su to i preveniraj bolne pogreške.
Držiš dah dok se istežeš
"Pravilno disanje tijekom istezanja pomaže otpustiti napetosti u tijelu te kvalitetnije izvođenje pokreta. Ukratko, nemoj zadržavati dah dok vježbaš", kaže za spomenuti portal Pashko. Uskladi disanje s pokretom kako bi on bio što prirodniji. Na taj način prevenirat ćeš ozljede.
Ideš u hiperekstenziju
"Ovo je opasno jer možeš ozlijediti zglobove izlažući ih pretjeranom pritisku. Osim toga, hiperekstenzija, odnosno forsiranje, može 'odvesti' istezanje u sasvm drugom smjeru od mišića koji želiš dohvatiti", objašnjava Pashko i naglašava kako istezanje mora biti mekano , ugodno i bezbolno.
Pretjeruješ s istezanjem
"Možda će te ovo iznenaditi, ali zaista možemo pretjerati s istezanjem. Ljudi misle da treba dugo držati određeni položaj, no novija istraživanja pokazuju da je dovoljno 30 sekundi", kaže Pashko. "Intenzivna i pretjerana istezanja, pritom bez zagrijavanja, recept su za ozljede", dodaje.
Ignoriranje boli
"Bol ti pokazuje gdje ti je granica i moraš je poslušati. Često griješimo jer pokušavamo oponašati položaje koje smo vidjeli, a pritom ne slušamo vlastito tijelo", objašnjava instruktorica te dodaje kako treba u istezanju ići do granice boli.
Ne paziš na kralježnicu
Vodi računa o kralježnici dok se istežeš. Pazi da je uvijek u neutralnom položaju jer ćeš na taj način spriječiti ozljede. Ako ne znaš koji je neutralan položaj tvoje kralježnice, najbolje bi bilo pitati fizioterapeuta, ortopeda, instruktora joge ili pilatesa.