
Pet fitness mitova u koje mnogi vjeruju, a zapravo nisu istiniti

Postoje stvari koje su postale činjenice iako nisu istinite. Zadržale su se među nama iz nepoznatog razloga. Neke od njih su vezane za tjelovežbu i što ih se prije riješiš to ćeš biti manje u opasnosti da se ozlijediš, a znoj proliven u teretani konačno će uroditi plodom. Prestani još danas vjerovati u ovih pet fitness mitova.
Možda misliš da je jaka upala mišića koju osjećaš dan ili dva nakon napornog treninga pravi pokazatelj da si dobro vježbala i da mišići rastu, no to nije istina. Jačina boli nije znak dobro odrađene tjelovježbe, odnosno ako te jače boli ne znači da si bolje trenirala. Na skali od 1 do 10, neka jačina boli bude maksimum 7. Ta jačina boli može, ali čak i ne mora značiti rast mišića. Dobro je da malo boli, to znači da si bila aktivna, no ne moći hodati, za tvoje mišiće ne znači ništa osim patnje. Stoga, umjereno s treningom.
Znanstvenici koji se bave fizionomijom i utjecajem sporta na tijelo dugo su mišićna vlakna dijelili u dvije kategorije: sporotrzajna vlakna - karakteristična za maratonce i brzotrzajna - ona kojima duguješ eksplozivnost. Prije se vjerovalo da su ona genetski uvjetovana te da je nemoguće maratonca pretvoriti u sprintera ili obratno. No, studija iz 2018. provedena na jednojajčanim blizancima pokazala je da je to ipak moguće. Zahvaljujući kilometrima i kilometrima trčanja mišići jednog od braće koji je trenirao na duge pruge postalli su savršeni za maraton.
Čini se logično - kako bi potrošila kalorije koje si u organizam unijela ukusnom pizzom, idući dan na treningu ćeš morati napornije vježbati. No, stručnjaci sa njujorškog Sveučilišta Hunter su proučavali život tanzanijskog plemena Hadza i otkrili da to i nije baš tako. Pripadnici ovog plemena fizički su aktivniji četiri puta više od prosječnog Amerikanca, no i dalje troše jednak broj kalorija.
Najjače žene u teretani su one koje dižu najveće utege pa je logično da i ti moraš dizati što veće utege kako bi dobila takve mišiće? Nije baš tako jednostavno. Brazilski znanstvenici su u časopisu
Mnoge teretane prodaju proteinske shakeove jer vlada mišljenje da ih treba konzumirati najkasnije pola sata od treninga. Riječ je o takozvanom anaboličkom prozoru unutar kojeg će tijelo najbolje iskoristiti proteine za rast mišića. Studija objavljena u časopisu