I u zimskim danima budite fit

Zima ne mora biti depresivna, usporena, tmurna i obilježena prehladama, virozama i ostalim sezonskim bolestima

I u zimskim danima budite fit

Tjelesna aktivnost u zimskim mjesecima ima brojne prednosti i dobre strane za zdravlje, pa je prava šteta provoditi vrijeme samo u toplini doma i ne baviti se nikakvom tjelovježbom, sportom ili barem izdvojiti svaki dan 20-ak minuta za šetnju na svježem zraku.

Ako ne želite proljeće dočekati bez energije i s viškom kilograma,  pokrenite se, vježbajte pod nadzorom stručnjaka u teretani ili fitnessu, uključite se u zimske aktivnosti plivačkog kluba, upišite tečaj klizanja, što god da izaberete treba biti umjereno, ali kontinuirano. Inače, ne očekujte rezultate. Svakako, budite oprezni s vježbanjem, jer su razne ozljede, lomovi i slično tipične zimske nezgode.

Prednosti zimskih aktivnosti

Aktivnosti na svježem zraku pridonose cjelokupnom zdravlju, odlične su za jačanje srca i respiratornog sustava. Također ubrzavaju metabolizam jer tijelo troši dodatnu energiju da se zagrije i prilagodi temperaturi. Izloženost zimskom zraku potiče stvaranje pozitivnih emocija, a smanjuje utjecaj negativnih, neki smatraju da utječe i na osjećaj zimske depresije. Zimske aktivnosti osnažuju i revitaliziraju organizam. Zrak je zimi gušći nego ljeti, što znači da sadrži više kisika, stoga je i tjelovježba zimi naročito zdrava. Nećete se prehladiti samo zato što je vani hladno, imunološki sustav ne slabi zbog hladnoće, nego zbog stalnog stresa, neaktivnosti i dolaska u kontakt s virusima i bakterijama.

Ako ništa drugo barem šetajte

To što je vani hladno, ne znači da trebate po cijele dane sjediti doma. Obucite se toplije, izađite i prošećite. Šetnja zimi će održati kosti snažnima, poboljšat će raspoloženje te potaknuti brže sagorijevanje kalorija i ubrzanje metabolizma jer tijelo troši dodatnu energiju da se zagrije i održi toplinu.

Ako inače trčite, zima vas vjerojatno neće spriječiti da ne nastavite s trčanjem, bez obzira na snijeg i kišu. Kod trčanja je važno da se zaštite ruke, noge i glava od hladnoće. Kapa, rukavice i tople čarape ključni su dijelovi zimske opreme. Obucite i ostalu topliju odjeću, prilagođenu trčanju. Važno je pritom da je odjeća slojevita, jer zadržava hladni zrak između slojeva odjeće, te pomaže u regulaciji tjelesne temperature. Odaberite odjeću koja koži omogućuje disanje, laganu tkaninu, umjesto običnog pamuka. Pamučna tkanina zadržava vlažnost i znoj te može iritirati kožu. Nemojte se obući predebelo. Pijte dovoljno tekućine kako biste spriječili dehidraciju.

Što vježbati tijekom zime?

Niske temperature ne smiju vam biti izgovor za neaktivnost. Birajte fitness, teretanu, i budite redoviti u vježbanju ili se odlučite za sportske dvorane koje nude organiziranu tjelovježbu i određeni sport. Važno je održati snagu i vitalnost, a izbor sporta ovisi o vašim sklonostima. Zašto to ne bi bio badminton, u svijetu drugi najpopularniji sport, odmah poslije nogometa. Osim popularnosti badminton je najbrži sport koji se igra reketima. Sve što vam je potrebno za badminton su dva reketa i loptica, tako da je i cijenom badminton svima pristupačan. Badminton zahtijeva brze reflekse, brzinu i kondicijsku spremnost, igračku i taktičku kreativnost. Dugotrajno prebacivanje loptice i dugo trajanje igre bez pauza zahtijeva dobru izdržljivost.

Image



Drugi sport koji je pogodan je squash. Riječ je o vrlo zahtjevnom sportu jer su angažirani svi mišići. Brzina i izdržljivost, odnosno sposobnost izdržavanja treninga pri visokom intenzitetu rada srca, najvažnija je tijekom ove dinamične igre. Igrajući squash, oslobađate se napetosti te razvijate koncentraciju i taktiziranje.

Skijanje /klizanje

Skijanje je uzbudljiv sport koji može zadovoljiti svačiju potrebu za adrenalinom zbog snijega i padina. Skijanje jača trbušne mišiće. Klizanjem pak možete poboljšati kardiovaskularni sustav, izgubiti na težini, povećati izdržljivost i ojačati mišiće. Klizanje je odlično za mršavljenje i oblikovanje tijela. Ujedno je i dobra zabava i pravi užitak provesti vrijeme na ledu, pogotovo ako su klizališta organizirana na otvorenom.

S vježbanjem zimi ipak nemojte pretjerivati

U treningu je potrebna umjerenost. Ne treba forsirati prilagođavanje na niske temperature. Ako disanje postane neugodno zbog hladnoga zraka, tjelesne aktivnosti treba nastaviti u dvorani ili prostoriji za vježbanje. Vježbanje jača imunitet i poboljšava raspoloženje pa ćete, ako nastavite vježbati i tijekom zime, biti zdraviji i otporniji uprkos hladnoći i vremenskim uvjetima. Krenite s pola sata do sat vremena tjelesne aktivnosti svakodnevno. Trening snage dobro je kombinirati, za neke će vježbe pilatesa i joge biti odlična nadogradnja za opuštanje nakon tjelovježbe.


(M.G.)