Kao što je već tradicija osmu godinu za redom objavljujemo narodnu meteorološku prognozu za cijelu godinu, takozvani Lucijin kalendar. Radi se o kalendaru koji se vodio i pratio u našim krajevima prije nego što je postojala meteorologija i moderno mjerenje i predviđanje vremena, a davao je ljudima općenitu sliku kakvu mogu godinu očekivati – sušnu, kišnu, topliju, hladniju, više ili manje sunčanu…
No, kako on točno funkcionira?
Luciji kalendar izrađuje se na način da se prate vremenske prilike od 13. prosinca, kada se obilježava blagdana Svete Lucije, pa do 24. prosinca, odnosno Badnjaka. Vremenske prilike u tih 12 dana, preslikavaju se na 12 mjeseci ove godine, odnosno 13. prosinac predstavlja, siječanj, 14. prosinac, veljaču, 15. prosinac, ožujak i tako dalje.
Na temelju toga, predviđa se trend vremenskih prilika za određeni mjesec. To ne znači, ako je u jednom danu cijeli dan bilo maglovito, da taj cijeli mjesec biti maglovit. No, magla ovisno o godišnjem dobu, sigurno može predstavljati i naoblaku, kišu i visoki postotak vlage u zraku.
Ono što svakako treba naglasiti da se prognoza ponajprije odnosi na sjeverozapadnu i središnju Hrvatsku, potencijalno na Slavoniju, dok na žalost da gorsku i morsku Hrvatsku, ova prognoza nije primjenjiva.
Foto: adamr