Tradicija slanja božićnih čestitki u doba društvenih mreža polako se gubi, no moramo priznati kako nam je i dalje pomisao o posebno osmišljenim, poslanim i ispisanim malim pisamcima s lijepim blagdanskim željama jako slatka. U svijetu se blagdanske čestitke šalju generacijama, a estetika ovih specifičnih pisama mijenjala je skroz povijest i regije.
Običaj slanja božićnih čestitki u Hrvatskoj počinje krajem 19. stoljeća. Ta tradicija, motivi pa i kićenje jele k nama su došli s germanskog područja. No pravi začetnici onoga što danas poznajemo kao božićnu čestitku su Britanci. Bogati engleski poduzetnik Sir Henry Cole 1. svibnja 1843. u Londonu je naručio prvu božićnu čestitku, koju je za njega izradio i ilustrirao John Callcott Horsley. Središnja je slika prikazivala tri naraštaja jedne obitelji dok nazdravljaju primatelju čestitke, a lijevo i desno od nje bili su prizori darivanja hrane i odjeće siromašnima. Otisnuto ih je 1000, prodavale su se za šiling po primjerku, što bi preračunato u današnju valutu bilo oko 20 funti, što i nije malo. Razlog je to što će taj običaj masovno zaživjeti više od desetljeća kasnije.
Tek s industrijalizacijom i reformom pošte, čestitke i njihovo slanje postaju dostupniji svima pa se od 1860. do 1870. počinju tiskati u većem broju. Diljem Europe postojalo je nekoliko manufaktura kojesu ih proizvodile, a posebno su popularne bile one u Njemačkoj. Nakon što su prešle ocean i došle u SAD, božićne čestitke postale su planetarno popularne.
Velik broj američkih kućanstava, digitalizaciji unatoč, i danas Božić čestita slanjem kartonskih čestitki poštom pa ih se u Americi, sudeći po podacima Greeting Cards Associationa, proda i pošalje više od milijardu i pol godišnje, dok se u Britaniji ta brojka vrti oko 700 milijuna.
Napravile smo malu galeriju starinskih, vintage božićnih čestitki koje će te zasigurno oduševiti svojim blagdanskim duhom.