Što ako ste trudni 9 tjedana i doživite automobilsku nesreću, ali pritom ste koristili pojas? Nalazi li se beba u opasnosti?
Ponekad strančev lakat, ponekad rub kuhinjskog stola, ništa značajno ni veliko, ali imate osjećaj da vaš poveći trbuh zapne gdje god prolazite. Kod manjih udaraca nema potrebe za zabrinutost, čak niti manji pad na trbuh ili udarac vašeg djeteta ne bi trebao naštetiti bebi. Majka priroda se pobrinula kako bi bebi pružila sigurno utočište tijekom trudnoće koju provodi u plodnoj vodi, a koja je zaštićena čvrstom stijenkom mišića maternice i trbuha.
Ako je riječ o jačem padu direktno na trbuh ili je riječ o direktnom udarcu odrasle osobe u trbuh, svakako je potrebno potražiti liječničku pomoć kako bi vas priključili na kardiografiju (CTG) i pratili rad djetetova srca. Posebno je važno potražiti hitnu medicinsku pomoć ako ste primijetili da se beba više nije aktivna kao prije odnosno ako ne osjećate bebine pokrete, ako krvarite, ako ste primijetili neobičan vaginalni iscjedak, ako imate trudove ili grčeve u periodu od 12 sati nakon udarca u trbuh. Pa čak ako ste i samo zabrinuti nakon pada ili udarca, a niste primijetili spomenute simptome, ne ustručavajte se potražiti liječničku pomoć kako bi se umirili. Udarce u trbuh tijekom trudnoće, posebno one jače, ne smije se ignorirati.
Ako se vratimo na početak priče, a na trbuh vam je naskočilo dijete, vrlo vjerojatno se neće dogoditi ništa. Iako vam izgleda zabrinjavajuće, dijete nema dovoljno snage za udarac kojim može naštetiti nerođenom djetetu koje se nalazi dobro zaštićeno unutar majčina trbuha. Ako ste doživjeli automobilsku nesreću i nalazite se u prvom tromjesečju trudnoće, ishod trudnoće uvelike ovisi o jačini udarca. Fetus se u ovom stadiju trudnoće nalazi još u dobro zaštićenom dijelu zdjelice i velika je vjerojatnost ako nije došlo do jakog i direktnog udara u područje trbuha da će sve završiti dobro. Jedan od preduvjeta je ispravno korištenje sigurnosnog pojasa u automobilu.
Kako spriječiti udarce u trudnički trbuh?
Kako bi spriječili nove slučajne udarce, bilo da je riječ o zapinjanju o kuhinjski stol ili nenamjernim udarcima vašeg djeteta, poduzmite mjere opreza. Razgovarajte s vašim mališanom i dajte mu do znanja da seku/bracu boli kad slučajno naskoči mami na trbuh ili kad ona lopta doleti s druge strane dvorišta. Čuvajte se leda i snijega (ako ste zimska trudnica), mokrih i skliskih podova. Nosite primjerenu obuću (nešto u čemu ste stabilni, visoke potpetice nisu preporučljive). Posebno pripazite kod izlaska i ulaska u kadu ili tuš. Kod vožnje u automobilu uvijek koristite sigurnosni pojas koji se veže ispod trudničkog trbuha i između prsa, a koji se nikad ne veže ispod ramena i preko trbuha! U tom slučaju i slučaju nezgode, dodatno ugrožavate nerođeno dijete.