Prvi djetetov odlazak u jaslice/vrtić

Kako dijete najlakše priviknuti na odlazak u vrtić

Prvi djetetov odlazak u jaslice/vrtić

Polazak u vrtić je stresno razdoblje i za dijete i za roditelje, jer je to najčešće prvo odvajanje djece od roditelja. Dijete se mora prilagoditi na novu sredinu i nove odrasle te njegova svakidašnja ravnoteža postaje narušena što dovodi do promjena u njegovom ponašanju.

Stoga je važno pripremiti dijete za tu veliku promjenu i pomoći mu da vrati svoju narušenu sigurnost, a to je moguće:

  • Razgovorom: tko ga sve čeka u vrtiću (teta koja će o njemu brinuti dok tata i mama rade, koja će mu pomagati, pričati priče, pomaziti se s njim…). Potrebno je biti konkretan i realan  – u vrtiću nije sve super: tu se dijeli pažnja, prostor i igračke.
  • Skraćenim boravkom djeteta u skupini prvih dana (tjedan dana do dva) uz postepeno produžavanje tog vremena.
  • Redovitim dovođenjem, osobito tijekom prvih mjesec-dva. Kontinuiranim dolascima dajete djetetu priliku da stekne sigurnost i povjerenje, te ostvari emocionalnu bliskost s odgojiteljima.
  • Nošenjem omiljenog predmeta ili igračke za koju je dijete vezano (dudica, dekica, gaza, medvjedić, lutkica ili nešto drugo).
  • Vašim boravkom s djetetom u odgojnoj skupini ako procijenite da bi to djetetu pomoglo - poticanjem djeteta na samostalno istraživanje prostora i igračaka, ohrabrivanje na igru i druženje s drugom djecom i odgojiteljima...
  • Razmjenjivanjem važnih informacija s odgojiteljima o djetetovom ponašanju i reagiranju (po potrebi usklađujte i dogovarajte nove pristupe i postupke s odgojiteljima). Također, za sva Vaša pitanja stoji Vam na raspolaganju ravnateljica i stručni tim.
  • Budite strpljivi s djetetom, pokažite razumijevanje za njegova ponašanja, za ono što čini i govori. Dopustite mu pričanje o onome što osjeća, što ga tišti... kako mu je bilo...
  • Nastojite izbjegavati zabrane, naredbe i pitanja tipa 'Nemoj plakati!', 'Jesi li bio dobar?', 'Budi dobar!'...
  • Planirajte zajedničko vrijeme - igrajte se s njime opuštajućih i omiljenih igara.
  • Izbjegavajte uvođenje novih promjena u njegovom životu (učenje novih ponašanja, navika i sl.)


Normalne reakcije i ponašanja djeteta u razdoblju prilagodbe na vrtić su:

  • plakanje (prilikom spremanja za vrtić, kod dolaska i tijekom boravka u grupi, prilikom odlaska kući...), protestiranje, razdražljivost, ispadi bijesa, povučenost, bezvoljnost, odbijanje jela, odlaska na spavanje, komunikacije...
  • može doći do regresije u ponašanju - odnosno dijete ne čini ono što je  prije moglo ili samostalno radilo (npr. dijete ponovo počne mokriti u krevet, sisati prst, tražiti dudu i sl.). Takve promjene u ponašanju prolaznog su karaktera te će nestati kada se dijete prilagodi novoj sredini, tj. kada se bude osjećalo sigurno.

Kod većine djece ovakve promjene javljaju se odmah na početku, a kod neke nakon 2 do 3 dana ili čak nakon tjedan dana boravka u jaslicama/vrtiću, kada dijete shvati da će jaslice/vrtić postati njegova svakodnevnica. Te reakcije trajati će sve dok dijete i njegov odgojitelj ne uspostave socio-emocionalnu vezu i razumijevanje. Taj period uspostavljanja socio-emocionalne veze i komunikacije nazivamo periodom prilagodbe. To je vrijeme u kojem se dijete, odgajatelj, ali i roditelji prilagođavaju novonastaloj situaciji.

Period trajanja prilagodbe ovisi o dobi djeteta (lakše se prilagođavaju starija djeca), karakteristikama temperamenta, načinu pripreme djeteta na polazak u vrtić, o redovitosti dolaženja u jaslice/vrtić tijekom prilagodbe... Tako kod  neke djece prilagodba traje od 10 do 15 tak dana, kod druge do mjesec dana, a rjeđi su čija prilagodba traje i duže. Važno je naglasiti da je trenutak rastanka krizni trenutak te se većina djece, nakon što roditelj ode, smiri i zaigra.

Rastanak s djetetom ispred sobe mora biti kratak i srdačan, u ugodnom i veselom raspoloženju jer time dajete djetetu informaciju da je tu lijepo i da nema razloga za tugu.

Image



Prvi koraci u suradnji roditelja i vrtića

Priprema za polazak u jaslice

Prije polaska u jaslice, prošećite sa djetetom do objekta u koji će ići, pokažite mu prostor i djecu koja se tu igraju (ako su djeca na dvorištu), kažite mu kako će se i ono tako igrati, ako već poznajete neko dijete koje pohađa vrtić, možete to dijete zajedno dopratiti do skupine. Sa starijim djetetom možete zajedno ići odabrati nove stvari za vrtić (npr. kupiti  nove papuče).

Svakodnevno djetetu pričajte o tome kako će ono dok ste vi na poslu, biti u vrtiću sa drugom djecom/prijateljima.

Učite dijete da samo spava u svom krevetu, samostalno jede žlicom i pije iz čaše (nakon 1,5 godine), ne miksajte hranu, dvogodišnjake osamostaljujte kod svlačenja, oblačenja, obavljanja higijene.

Radite na socijalizaciji djeteta – boravite među drugom djecom i pokušajte ga navikavati na kratko odvajanje od Vas sa poznatim odraslim osobama. Potičite ga na slobodno izražavanje vlastitih potreba (kad je gladno, žedno…). U jaslicama/vrtiću odgajatelji nastavljaju zajedno s vama raditi na samostalnosti i socijalizaciji.

Preporučljivo je ne nositi igračke u vrtić, osim jedne – prijelaznog objekta, na koju je dijete jako vezano. To može biti krpica, jastuk, plišana igračka. Više igračaka ometa djecu u aktivnostima, nisu spremna svoju igračku dijeliti s drugima pa dolazi do nepotrebnih sukoba.

Imenom označite djetetove stvari (dude, bočice, čaše, papuče, cipele, jakne, kape, igračku…).


Očekivanja i suradnja

Imajte realna očekivanja od djeteta (npr. dijete vjerojatno hranu koju ne voli kod kuće, neće jesti niti u vrtiću).

Svaka obitelj ima svoja pravila i običaje. Vrtić je kolektiv i ima svoja pravila, ritam rada i osobitosti,  budite spremni na poštivanje pravila vrtića. Ukoliko ste u nedoumici, raspitajte se kod odgajatelja o tome što im je važno.

Odgajatelji su obrazovani stručnjaci za odgoj djece. Oni su tu zbog djece i brinu se za njihovo zdravlje, odgoj i obrazovanje. Slobodno pitajte odgajatelje sve što vas zanima, iznesite im ako imate kakav problem, surađujte vezano uz odgoj, slobodno i s povjerenjem pitajte odgajatelja za profesionalan savjet. Uz odgajatelje za vas su tu još i ravnateljica i stručni tim vrtića.

Odgajatelji vide vaše dijete iz drugačije perspektive i imaju cjelovit uvid u ponašanje i razvoj vašeg djeteta dok ono nije s vama. Vjerujte njihovim procjenama i savjetima.

Tijekom godine može doći do promjene odgajateljica  (zbog npr. bolovanja ili sudjelovanja na stručnom usavršavanju te promjena u organizaciji rada Vrtića), budite spremni na to i obratite  se s povjerenjem novom odgajatelju.

Tijekom godišnjih odmora ili blagdana dolazi do promjena u organizaciji rada, odgojne skupine se spajaju, ponekad djeca prelaze u drugi objekt, njihove odgojiteljice ne rade. Vrtić je u te dane otvoren za svu djecu, ali kao i vi, dijete ima pravo na godišnji odmor od Vrtića.


Prilagodba

Ono što najviše tijekom prilagodbe pomaže vašem djetetu je poštivanje dogovora s odgajateljem (poštujte dogovoreno vrijeme dolaska i odlaska, savjete odgajatelja vezano uz način rastanka od Vas i sl.) - adaptacijska kriza će proći.

Vaše dijete ima vlastite navike, interese i tipična ponašanja koja odgajatelj uočava. Kako biste djetetu olakšali i ubrzali proces prilagodbe, otvoreno i iskreno podijelite s odgajateljima važne informacije o djetetu.

Opustite se, dođite smireni i s povjerenjem u odgajatelja jer djeca prepoznaju osjećaje. Ako ste nesigurni i zabrinuti i Vaše dijete će se tako osjećati.

Za kratko vrijeme dok ste s njim u garderobi, budite posvećeni djetetu i komunicirajte s njim.

Rastanak treba biti kratak i srdačan.

Nakon povratka iz vrtića provodite više vremena s djetetom. Igrajte se, pričajte priče, prošećite do parka i radite ono što volite.

Preuzeto s: Dječji vrtić "Bukovac"
(www.vrtic-bukovac.hr)
Foto: Lars Plougmann / Foter / CC BY-SA