Predstavljene „Priče iz davnine“ za djecu s disleksijom i slijepe učenike

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu predstavljena je zvučna i e-knjiga Priče iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić, s jezičnom i grafičkom prilagodbom za djecu s disleksijom, slijepe i druge učenike koji ne mogu koristiti standardni crni tisak

DSC_0058

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu predstavljena je zvučna i e-knjigaPriče iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić, s jezičnom i grafičkom prilagodbom za djecu s disleksijom, slijepe i druge učenike koji ne mogu koristiti standardni crni tisak.

O zvučnom i e-izdanju legendarnih Priča iz davnina govorili su logopedica Željka Butorac, profesorica na Odsjeku za logopediju Edukacijsko–rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu Draženka Blažić, Mirko Hrkač iz zaklade „Čujem, vjerujem, vidim“ te glavna urednica izdanja Dunja Marija Gabriel.

Prof. logoped Željka Butorac okupljenima je pokazala na koji način osobe s disleksijom vide standardni tisak te zašto imaju problema s čitanjem, a samim time i obrazovanjem.

Knjiga je priređena prema svjetskim standardima za osobe s disleksijom, kazala je profesorica Draženka Blaži, i dodala kako je bitno objavljivati zvučne zapisa za slijepe osobe. Hrvatska i na ovom polju kaska za razvijenim zemljama gdje je na ovaj način objavljeno pet posto lektirne literature, a u Hrvatskoj tek 0,4 posto.

Upravitelj zaklade „Čujem, vjerujem, vidim“ Mirko Hrkač najavio je objavljivanje novih djela klasika dječje književnosti za djecu s disleksijom.

Posebno je važno prilagodbom približiti književnost djeci s disleksijom i slijepim učenicima, ali i mladoj publici s oštećenim vidom i problemima u čitanju, kazala je Dunja Marija Gabrijel.