Neke bebe se jednostavno ne okrenu u najbolji položaj za porod, a odnosi se na onaj kada je glava bebe okrenuta prema vagini odnosno vratu maternice, već ostanu u obrnutu položaju (na zadak) ili čak poprečno, što skorim majkama donosi ponešto frustracije, ali i straha u ishod skorog porođaja. Otprilike 4% beba prilikom porođaja nalazi se u položaju na zadak.
Što je položaj na zadak?
U položaju na zadak, beba se nalazi u obrnutom položaju od onog u kojem se očekuje da bi se trebala nalaziti. Dakle, umjesto glave, prema vagini okrenute su noge. Postoje 3 različita položaja za zadak.
- jednostavni položaj na zadak, koji je ujedno i najčešći; nožice bebe su ispružene na trbuhu, a prva izlazi stražnjica.
- položaj na zadak sa skvrčenim nožicama odnosno zadak kod kojeg prednjače nogice sa stražnjicom (kompletni zadak), komplicirani je položaj na zadak
- poprečni položaj na zadak
Što uzrokuje položaj na zadak?
Razlozi zašto bebe dođu u neki od položaja na zadak zapravo i nisu u potpunosti poznati, no veća je vjerojatnost da će se beba naći u tom položaju ako:
- je maternica nepravilna oblika
- previše ili premalo amniotske tekućine okružuje bebu
- je riječ o blizanačkoj ili višeplodnoj trudnoći
Ponekad, djeca kod koje su još u trudnoći pronađeni medicinski problemi, zauzmu položaj na zadak, ali statistički gledano, većina djece koja se nalaze u ovom položaju, rađa se u potpunosti zdrava.
Može li se beba koja je na zadak okrenuti u pravilan položaj prije porođaja?
Ako se trudnoća bliži kraju i prešli ste 37. tjedan, a beba se nije okrenula, liječnik će možda pokušati metodom vanjskog okretanja bebe. Liječnik kontroliranim pritiskom na trbuh trudnice pokušava okrenuti dijete. Postupak se izvodi tek nakon 37. tjedna trudnoće zato što može rezultirati komplikacijama i izazivanjem prijevremenog porođaja, a porod nakon 37. tjedna smatra se terminskim. Ova tehnika okretanja ima uspješnost oko 50% ako je riječ o prvoj trudnoći i oko 75% ako je riječ o drugoj ili bilo kojoj idućoj trudnoći. Za vrijeme okretanja motri se rad bebina srca kako bi se na vrijeme moglo reagirati i po potrebi, izvesti hitan carski rez. Također je moguće i vaginalno krvarenje trudnice nakon okreta.
Vanjsko okretanje bebe ne izvodi se kod trudnica koje:
- imaju premalo amniotske tekućine
- maternicu nepravilna oblika
- prethodno su rađale carskim rezom
- su imale vaginalna krvarenja u trudnoći
Alternativni načini okretanja bebe:
- kiropraktika
- određeni yoga položaji
- homeopatski lijekovi
- puštanje glazbe u donjem dijelu trbuha kako bi beba reagirala na zvuk glazbe i pomaknula se
Nažalost, ni jedna od ovih metoda ne garantira uspjeh te je sve potrebno uzeti s oprezom, gledajući prvenstveno dobrobit bebe i trudnice.
Opcije poroda za bebe u položaju na zadak
Vaginalni porođaj na zadak smatran je kompliciranim i riskantnim te o vrsti porođaja odlučuje isključivo liječnik. O vrsti porođaja u ovom slučaju utječu brojni faktori, posebice da li je riječ o prvorotkinji, u kojoj vrsti položaja na zadak se beba nalazi, postoji li indikacija prethodnog carskog reza i slično. S obzirom na to da kod položaja na zadak tek na kraju izlazi djetetova glavica koja je najveći dio tijela, a koja u normalnom porodu izlazi prva i otvara porođajni kanal, potreban je veliki oprez. U ovom slučaju zbog svoje veličine, glavica može zaostati između zdjeličnih kostiju te zabaciti cijelu glavu unazad, što nije dobro za razvoj kralježnice.
Vaginalni porođaji smatraju se mogućim ako:
- je beba u jednostavnijem položaju na zadak
- ako je u terminu
- ako nije prevelika
- ako porod napreduje bez komplikacija