Došlo je vrijeme prvog rođendana koji se uz obilje smijeha, veselja i prvu rođendansku tortu pretvorio u lijepu uspomenu. U našoj se zemlji prvi rođendan uglavnom slavi u krugu obitelji, kod nekih s više, a kod nekih s manje uzvanika.
Tradicije slavlja nisu iste svugdje u svijetu, odnosno postoje znatne razlike, čak za neke zemlje teško je vjerovati na koje se sve načine obilježava djetetov prvi rođendan.
Ceremonije u Azijskim zemljama
Posebice vrijedi za Kinu i Južnu Koreju, ali ova tradicija prvog rođendana ipak je popularnija u Kini. Naime, pred dijete se za vrijeme rođendanskog slavlja stavi više različitih predmeta koji članovima obitelji imaju određeno značenje. Oni uključuju primjerice: rižu (koja označava bogatstvo i blagostanje), kist za kaligrafiju (koja označava stjecanje znanja) i celer (koji označava težak rad, a žvakanje celera smatra se teškim radom). Nakon što su predmeti postavljeni, dijete se pusti da samostalno ode prema njima te odabere jedan. Vjeruje se da onaj koji odabere na neki način određuje njegovu budućnosti i sudbinu.
Osim ovih najčešćih, tradicionalnih predmeta, učestalo se stavljaju i stetoskop, kemijska olovka, tablete te sve češće i tipkovnica i miš. Ako dijete primjerice odabere tablete smiješi mu se karijera u farmaceutskoj industriji.
Ceremonije u Indiji
Neke kulture, poput one Hindusa u Indiji koriste prvi rođendan kao priliku za prvo šišanje. Djetetova kosa se tada brije, a vjerovanje je kako se na taj način rješavanjem kose dijete rješava i loših duhova prošlosti (iz prošlog života). Nakon brijanja, glava se premazuje s posebnom pastom koja uključuje kurkumu i sandalovinu.
Ceremonije u Turkmenistanu i Ukrajini
Zašto ove dvije zemlje koje nemaju puno toga zajedničkog su na zajedničkoj listi? Upravo zbog tradicije prvorođendanskog šišanja. I jedini i drugi smatraju da se šišanjem za prvi rođendan obilježava djetetovo jednogodišnje putovanje oko Sunca. Rituali se smatraju kao zaštita djeteta. U Ukrajini veliku važnost kod ovog rituala ima krsni kum/kuma koji šišaju dijete, dok u Turkmenistanu to radi najstariji ujak s majčine strane.
Hrana - zajednički element svih prvih rođendana
Slavlje ne bi bilo pravo slavlje bez hrane i to obilja hrane. Ovaj element zajednički je svim kulturama diljem svijeta. No, moglo bi se istaknuti Nigerijce koji "vode" u ovom segmentu. Osim što pozovu i poveću količinu ljudi (navodno sve koje roditelji poznaju), peku se i cijele životinje, a nije strano ni da se ispeku cijele životinje poput krave.
Havajci također imaju pečenja za pamćenje, pa se tradicionalno uz mnogo hrane peku i svinjske glave.
Roditelji u Japanu možda se i ne mogu pohvaliti pripremom velike gozbe za dječji rođendan, ali poznati su po tradicionalnoj slatkoj torti od riže (issho mochi). Zanimljivo je da je ta torta teška gotovo 3 kilograma i na neki način je zavezana za dijete. Zatim, roditelji i obitelj potiču dijete da napravi nekoliko koraka sve dok ne padne, a kada padne to simbolizira život i životne padove.