Naučimo djecu kako biti zahvalna

Svinjska gripa, žrtve virusa, gospodarska kriza, otpuštanje radnika i nedostatak novca samo su neke od tema kojima su djeca posljednjih mjeseci izložena i koje slušaju i čitaju u medijima.

4b014522a9bba

Bez obzira koliko je vašoj obitelji ovo razdoblje teško, ono je idealno da djecu naučimo zahvalnosti za male i velike stvari koje ih u životu okružuju.

Studija za studijom potvrđuju da su ljudi koji prakticiraju zahvalno razmišljanje zdraviji, sretniji i zadovoljniji životom. Robert Emmons napravio je i dodatna istraživanja na Sveučilištu u Kaliforniji koja su pokazala da benefiti zahvalnog životnog stava također uključuju: višu razinu optimizma, više velikodušnosti i spremnosti na pomoć drugima, manju fokusiranost na materijalne stvari. Osim toga, otkrio je da djeca koja prakticiraju zahvalno razmišljanje imaju pozitivniji odnos prema školi i obitelji (Froh, Sefick, & Emmons, 2008).

Učenje djece zahvalnosti u ranoj dobi omogućuje im pogled na svijet koji će pozitivno na njih utjecati do kraja života. Kako to učiniti?

Najučinkovitiji način je da i sami budete pozitivan primjer. Ukoliko djeca često od roditelja čuju riječi "hvala ti" i sama će ih usvojiti. Osim toga, budite zahvalni za stvari, osobe i druge dragocijenosti iz vašeg života, pa će se i mališani češće prisjetiti divnih stvari u svojem životu zbog kojih bi trebala biti zahvalna.

Zahvalnost se ne izražava samo riječima hvale, već i pozitivnim komentarima na događanja i pojave u okolini. Zahvalnost je kada kažete "Sretan sam što si dobar u školi" ili "Veselim se našem vikendu" ili "Kako fino miriše ovaj cvijet". Zahvalnost je svaka pozitivna izjava o svijetu i životu koji nas okružuje, pa ona može biti i pohvala ili komentar.

Neke od dodatnih metoda koje možete koristiti su:

1.) Pitajte djecu na kraju dana što ih je toga dana najviše razveselilo. Potaknite dijete da dojmove o sreći zapišu i u dnevnik te da za njih budu zahvalna

2.) Dnevna doza zahvalnosti najbolji je opis metode koja zahtijeva da djecu ohrabrujemo da svakog dana izraze zahvalnost za jednu stvar koja im je najvažnija.

3.) Zahvaljujte glasno i često kako bi djeca učila na primjeru. Recite im hvala za zagrljaj, zahvalite učiteljici što brine o vašem djetetu, zahvalite blagajnici u trgovini što vam je pomogla oko kupovine i sl.

4.) Organizirajte obiteljski ritual kojem je naglasak na osjećaju zahvalnosti. To može biti i obična obiteljska večera tijekom koje će svaki član obitelji spomenuti neku stvar, događaj ili osobu zbog koje je zahvalan.

5.) Volontirajte i uključite djecu u volontiranje, jer je to najbolji način da djeca vide zahvalnost na djelu. Djeca mogu osjetiti da pomaganje drugima izaziva dobar osjećaj u nama, ali i  toplinu zahvalnosti onih kojima smo pomogli.

6.) Zadajte im zaduženja jer će tako najbolje naučiti kako je njihov zadatak dio grupnog rada te da se treba potruditi kao bi dobili rezultat. Ova metoda idealno funkcionira kod raspodjele kućnih poslova.

7.) Poruke zahvale na post-it papirićima možete zaljepiti na svaku stvar u kući. Isto možete naučiti i djecu.

8.) Pronađite vlastitu zahvalnost za stvari koje vas okružuju. Kada djeca čuju riječi poput "Maks je tako dobar pas" ili "Danas je tako lijep dan", naučit će obraćati pažnju na male stvari u životu te naučiti kako o njima promišljati i kako u njima uživati.

(JK)