Australski istraživači identificirali su faktore potrebne za održavanje veze između dvoje ljudi, te došli da zaključka da je potrebno puno više od ljubavi i zaljubljenosti.
Godine muškarca i žene, prethodne veze, pa čak i to jesu li pušači ili ne utječe na presudu hoće li njihov brak trajati, tvrde rezultati istraživanja sveučilišta Australian National University.
Studija nazvana "A što sad ljubav ima s tim" pratila je 2.500 parova, oženjenih ili onih koji žive zajedno u izvanbračnoj zajednici, od 2001. do 2007. godine kako bi se identificirali faktori vezani uz trajnost ili prekid njihovih veza.
Studija je pokazala da suprug koji je devet ili više godina stariji do supruge ima dva puta veću šansu da se razvede, kao i supruzi koji se žene prije 25. godine.
Djeca također utječu na dugovječnost veza i brakova. Petina parova koji su imali djecu prije braka, iz prošlih ili postojeće veze, razvodili su se češće. Parovi koji nisu imali djecu prije braka razvodili su se u samo 9% slučajeva.
Isto tako, žene koje žele djecu više od muškog partnera, imaju veću šanse ostaviti ga i razvrgnuti vezu ili brak.
Roditelji parova također su važan faktor. Čak 16% parova čiji roditelji su razvedeni i sami su se rastavljali, u usporedbi sa 10% razvoda kod parova čiji roditelji nisu razvedeni.
Partneri kojima je trenutni brak drugi ili treći imaju 90% više šanse okončati i postojeći. Taj postotak mnogo je manji kod parova koji se nalaze u prvom braku.
Ne iznenađuje da je vrlo važan faktor dugovječnosti veza i brakova - novac. Oko 16% parova koji su svoju financijsku situaciju opisali kao lošu brak je okončalo razvodom, u usporedbi sa 10% razvoda kod parova koji su imućni.
Isto tako, parovi kod kojih jedan od partnera puši, a drugi ne, nemaju puno šansi dugo ostati zajedno.
Faktori koji nisu pretjerano utjecali na sreću u braku su: broj i dob djece, (ne)zaposlenost majke i radni staž majke ili oca.
(JK, Izvor: Reuters)