Jennifer Aniston na udaru kritika jer promovira samohrano roditeljstvo

Jennifer Aniston, 41-godišnja glumica najpoznatija po ulozi Rachel u seriji "Prijatelji" uskoro će se pojaviti u ulozi žene koja zatrudni uz pomoć donorskih spermija u filmu "The Switch".

4c615088e220c

Govoreći o vlastitu životu, glumica je izjavila kako smatra da ukoliko će imati djece, uz njih ne mora nužno imati i muškarca u svome životu.

"Žene u sve većem broju shvaćaju kako se ne trebaju skrasiti s muškarcem samo kako bi imale dijete", kazala je Aniston u jednom intervjuu i priuštila si kritike konzervativne javnosti. Glumici je javno upućeno pitanje uzima li sve u obzir kada planira dijete? Isto tako, svojim je izjavama izazvala pitanja poput onog - smatra li da su majčinska ljubav i novac dovoljni za brigu o djetetu?

Razgovarajući o filmu, Jennifer Aniston je kazala kako je njegova poanta zapravo vječno pitanje što to točno definira zajednicu ljudi kao obitelj? Definiraju li ih tradicionalne uloge - mama, tata i dvoje djece ili odnosi puni ljubavi, snažne povezanosti i sigurnosti.

Jesu li očevi nužna sastavnica obitelji?

O ovoj temi već smo pisali u članku - Treba li dijete u odrastanju i majku i oca? Samohrane majke iz iskustva tvrde da što je majka pomirenija i mirnija zbog činjenice da u obitelji nema tate, lakše će se takvoj situaciji prilagoditi i djeca?

Očevi su stoljećima doživljavani kao učitelji i vođe, kao mentori i uzori. No znanost i dugogodišnje studije poljulale su teorije da odsutnost oca znači manju šansu za uspjeh djece. I u svakodnevnom životu susrećemo muškarce koje su odgajale samo majke, a odrasli su u fantastične očeve u uspješne poslovnjake.

Istraživanja su pokazala kako se samohrane majke više angažiraju oko djece, postavljaju više pravila u odgoju, bolje komuniciraju s djecom i osjećaju se emotivno bližima djeci, od samohranih očeva. Isto tako, za razliku od samohranih očeva, one s većom lakoćom prate odrastanje i kretanje djece, poznaju njihove prijatelje i prate napredak u školi. Djeca samohranih majki pokazuju bolje rezultate na standardiziranim testovima i imaju bolje ocjene u školi, a kao tinejdžeri pokazuju manju sklonost devijantnom ponašanju.

Ukratko, važna je kvaliteta odnosa i odgoja, a ne spol roditelja.

S druge strane, svi oni koji su izgradili tradicionalnu obitelj, reći će da je zasigurno jako teško odgajati dijete kao samac. Odgajati dijete znači i preuzeti emocionalnu, fizičku i financijsku odgovornost. Ukoliko je financijska situacija povoljna, majka uvijek može pronaći pomoć za njegu djeteta, no najvažnija komponenta je ipak izgradnja tople i emotivne veze s mališanima.

(JK, Izvor: cafemom.com)