Stara dobra poslovica "Ako te svrbi, počeši se", ovdje jednostavno ne vrijedi, jer češkanje ne donosi olakšanje.
Zašto se javlja svrbež kože na trbuhu? Odgovor je vrlo jednostavan - vaš trbuh raste, koža se rasteže, počinje joj nedostajati vlažnosti te je sklonija sušenju, a sve to zajedno manifestira se kao neugodan svrbež. Može se javiti i na drugim područjima, na primjer, stražnjici ili grudima koje također ubrzano rastu kako se trudnoća primiče kraju.
Važno je ovdje napomenuti da, ako se jak i neizdrživ svrbež kože pojavljuje po cijelomu tijelu, svakako se o mogućim uzrocima raspitajte kod ginekologa ili specijaliste dermatologa. Naime, svrbež trbuha je logičan, ali ako se pojavljuje na netipičnim mjestima i ako je popraćen crvenilom, osipom ili bilo kakvim vidljivim promjenama na koži, odmah potražite pomoć liječnika.
Kako smiriti svrbež na prirodan način?
Kao što smo već spomenuli, grubo češkanje neće pomoći. Donosimo nekoliko savjeta kako umiriti ovaj neugodni simptom na potpuno prirodan način.
Nemojte se grubo češkati Naravno, nećete moći odoljeti i ruka će sama poletjeti prema području koje svrbi. Ipak, pokušajte ne to raditi jer drapanje noktima može izazvati samo još veću iritaciju.
Vlažite kožu U drogerijama i supermarketima se raspitajte za hidratantna mlijeka i kreme za tijelo koja ne sadrže otrovne sastojke i napravljena su od prirodnih sastojaka. Mažite se što češće kako bi koži dali potrebnu vlažnost i spriječili sušenje koje pak izaziva svrbež. Jako će dobro za to poslužiti i organsko bademovo ulje koje ujedno štiti i od nastanka strija.
Medicinska kremica Ukoliko je svrbež neizdrživ, u ljekarni se posavjetujte s ljekarnikom koji će vam preporučiti neku kremu protiv svrbeža koja je sigurna za trudnice.
Biljna ulja bogata vitaminom E Poznato je kako vitamin E vrlo blagotvorno djeluje na kožu, a na tržištu postoje mnoga hladno prešana, prirodna, biljna ulja koja ga sadrže u značajnim količinama. Među njima su: arganovo ulje, ulje avokada, bademovo ulje, ulje sjemenki pamuka.
Izbjegavajte jaka sredstva Kada perete rublje, pokušajte koristiti blaže omekšivače i deterdžente koji nisu snažno parfumerizirani i imaju što blaži kemijski sastav. Naime, snažne formule i kemija mogu dodatno iritirati kožu. Isto vrijedi i za gelove za tuširanje. Birajte one prirodne s neutralnim pH vrijednostima.
Izbjegavajte vrućinu Dolaze nam vrući ljetni dani tijekom kojih je trudnicama preporučljivo ostajati u hladu i ne se izlagati ekstremnim toplinama. Nosite laganu, prozračnu, pamučnu odjeću ispod koje se nećete nesnosno znojiti. Znoj također izaziva iritacije, a posebno u kombinaciji s "agresivnijom" kozmetikom.
Možda je kod vas riječ o Polimorfnoj erupciji u trudnoći
Zbog brzog i ekstenzivnog širenja kože u zadnjim tjednima trudnoće, dolazi do kožnih promjena na trbuhu koje se stručnim terminom nazivaju Polimorfna erupcija u trudnoći. Ovo oboljenje manifestira se oštećenjima na površini kože različitih oblika, ponekad i pojavom mjehurići, podljeva i krastica, a najlakše ćete ga prepoznati po tome što se promjene najčešće grupiraju oko strija na trbuhu. Ponekad se spomenute promjene na koži do kraja trudnoće prošire i na dojke, bedra, nadlaktice i stražnjicu, a karakterizira ih jak svrbež. Sve zajedno spontano se povlači nakon poroda i to unutar nekoliko tjedana.
Ukoliko ste primijetili ovakve promjene na svome tijelu, svakako se javite liječniku. Oboljenje ne nosi nikakav rizik ni za majku ni za dijete, ali liječnik će vam morati pripisati neku kremicu za smirivanje svrbeža i iritacije kože.