Fetalni distres odnosi se na stanje bebe koja se još nalazi u majčinoj utrobi, a pokazuje znakove da nije dobro Najčešće se iščitava naglim padom broja otkucaja na kardiografiji (ctg-u). Kardiografija je dijagnostička metoda praćenja stanja fetusa, odnosno njegove ugroženosti tijekom trudnoće i porođaja.
Specifični znakovi zbog kojih dolazi do fetalnog distresa su:
- mekonijska plodna voda
- znakovi koje ispisuje kardiografija: ubrzan ili izrazito smanjen broj otkucaja srca bebe (posebno za vrijeme ili nakon truda), variranje fetalnih otkucaja srca
- infekcija
- ako je beba manja od uobičajenog (znak da posteljica nije pružila bebi sve potrebne hranjive tvari za rast i napredovanje)
- ako ste prošli 42. tjedan trudnoće
Ako je trudnoća bila teška uz brojne zdravstvene probleme, vjerojatnost fetalnog distresa pri porodu se povećava, a tada su najčešći razlozi:
- preeklampsija (koja utječe na funkcije posteljice)
- premala ili prevelika količina plodne vode
- kronična bolest trudnice poput dijabetesa ili visokog tlaka
- blizanačka ili višeplodna trudnoća
Kako znati nalazi li se beba u distresu?
Jedan od znakova distresa su komadići mekonija u plodnoj vodi koji se mogu uočiti nakon puknuća vodenjaka ako je beba "obavila" prvu veliku nuždu u maternici. No, važno je obratiti pozornost za boju i veličinu komadića mekonija. Amniotska tekućina odnosno plodna voda uglavnom je čista, prozirna, lagano ružičaste do žute boje. Ako je smeđa ili zelenkasta, to je znak da je beba izbacila prvu stolicu, ako je smeđe boje to je prvi mekonij, a ako je već zelenkaste znači da je izbacila i noviji mekonij. Osim boje, važna je i debljina mekonija. Tanji komadići mekonija su zabrinjavajući od onih debljih, jer mogu izazvati probleme ako uđu u bebin dišni sustav.
Distres se uglavnom i najčešće uočava već spomenutim kardiografom odnosnom iščitavanjem otkucaja bebina srca. Kardiograf očitava dvije crte: bebine otkucaje i trudove. Usporedbom tih dviju crta dobiva se uvid u stanje kako se beba nosi s trudovima. Ako se događaju velika odstupanja u otkucajima srca, beba pada u fetalni distres. Normalni broj otkucaja bebe u "terminu" je između 110 do 160 otkucaja u minuti. No, ako se beba miče, broj otkucaja se kroz nekoliko minuta povećava i to je normalno stanje. Ako broj otkucaja sa svakim trudom pada i ne vraća se u normalno stanje sa završetkom truda, to su znači da nešto s bebom nije u redu. Najvjerojatnije je riječ o nedostatku kisika u maternici, infekciji ili omotanoj pupčanoj vrpci oko vrata.
Što će uslijediti ako beba zapadne u fetalni distres?
Ako se pad broja otkucaja i znakovi distresa nastave, liječnik i primalja pokušat će trudnicu postaviti na lijevi bok kako bi se smanjio pritisak na maternicu. Ako je riječ o induciranom porodu, vjerojatno će prekinuti davanje daljnjih lijekova za pojačavanje trudova kao bi se plod pokušao stabilizirati. Ako beba i dalje nakon pokušaja liječničkog osoblja pokazuje znakove distresa ili se stanje pogoršava, liječnici će najvjerojatnije preporučiti hitan carski rez. Brzina u kojoj će trudnicu u tom slučaju pripremiti za operaciju vjerojatno će biti emocionalno iscrpljujuća i prepuna zabrinutosti za bebu, ali to je jedini način kako bi se spasila beba od daljnjeg distresa i što prije došla na svijet.
Kako će fetalni distres utjecati na bebu?
Ako je beba zapala u fetalni distres zbog mekonija u plodnoj vodi i komadići su završili u dišnom sustavu, najčešće dolazi do: iritacije plućnog tkiva, infekcije dišnih puteva ili blokiranja dišnih puteva. Liječnici će odmah po rođenju započeti s liječenjem. Većina djece vrlo se brzo i u potpunosti oporavi od ove vrste distresa. Također, ako je došlo do distresa zbog drugih razloga, liječnici odmah započinju s utvrđivanjem stanja i počinju s terapijom.
Moje dijete je doživjelo fetalni distres. Jesam li ja učinila nešto da to potaknem?
Ne, vrlo je vjerojatno da majka nije učinila ništa krivo što je moglo potaknuti bebin distres tijekom porođaja. Normalno je doživjeti razne osjećaje, jer ipak se radi o doživljenom stresu, ali također važno je znati da se nije dogodilo ništa što je distres moglo potaknuti ili spriječiti.