Sve veze prolaze kroz faze, a kako vrijeme prolazi, naša se osobnost i interesi mijenjaju. To je posve prirodno. A cilj (što je lakše reći nego postići) u svemu tome je ostati povezan s partnerom kroz sve ove promjene.
Neke od tih promjena su dobre i zdrave, ali ponekad mogu postojati suptilni znakovi koji pokazuju da ste se udaljili s partnerom. Sve to počinje neprimjetno i teško je opisati. S vremenom samo se pojavi osjećaj, kao da vaš partner drugačiji i udaljeniji nego prije. Kao da ste na različitim valnim duljinama.
Ovog puta vam otkrivamo opipljive znakove koji pokazuju da se vi i vaš partner udaljavate jedan od drugog, a što možete poduzeti kako se to ne bi dogodilo...
Sve manje kontakta očima
Jedan od najsuptilnijih znakova i jedna od prvih stvari koja se događa kod udaljavanja od bliske osobe je količina direktnog kontakta s očima, odnosno smanjenje direktnog gledanja u oči.
Naravno, nije svaki par jednak, a neki parovi niti u početku ne razmjenjuje puno direktnih pogleda, ovisno o osobnosti osobe – i to je posve u redu. No, ako primijetite značajno povećanje ili smanjenje, to je dobar pokazatelj koji sugerira da se nešto događa i da nešto nije u redu.
Planirate stvari bez znanja druge osobe
Možda stalno planirate neke solo aktivnosti ili čak vikend putovanja, ili je možda vaš partner počeo sve više vremena provoditi s kolegama nakon posla. Opet, to ne znači da parovi moraju sve svoje vrijeme provoditi zajedno – pitanje je jesu li se stvari promijenile u usporedbi s prijašnjom situacijom.
Također razmislite o tome smišljava li vaš partner (ili to vi činite) sve više izgovora o tome kako (i zašto) nemate vremena jedno za drugo.
Zajedno ste, ali niste zaista zajedno
Možda mislite da provodite zaista puno vremena zajedno, i možda zaista jeste na istom mjestu – no koliko vremena zaista provodite u zajedničkoj komunikaciji i fizičkom kontaktu? Primjerice, zajedno gledate televiziju, odlazite na večeru s prijateljima ili igrate video igre – sve bez direktnog međusobnog kontakta.Vi zapravo se radite paralelno jedno kraj drugog, ali ne i zajedno. Iako je to u određenoj mjeri u redu, to mogu biti znakovi udaljivanja.
Više ste na mobitelu nego u međusobnom razgovoru
U današnje vrijeme teško je izbjeći mobitele, i posve je normalno da morate tu i tamo baciti pogled. No, ako ste oboje na mobitelu više nego što međusobno komunicirate, ne treba niti govoriti da očito postoji problem.
Sve češće se parovima dešava da jedan ili oboje posežu češće za mobitelima baš kad su u društvu partnera – jer nemaju volje pričati s njima ili jer ne znaju o čemu bi međusobno pričali to je veliki znak da ste se zaista udaljili.
Sve više se svađate
Kada se osjećate nepovezani i udaljeni jedno od drugog, može se dogoditi da jedan od vas (ili oboje) konstantno baš traži razlog nje i svađu. Ako je to slučaj, trebali biste se otvoreno i direktno suočiti s time. Uvijek pitajte: "Što ne valja? Jesi li ljut na mene? Reci mi što te muči". Uvijek je bolje rješavati probleme i razmirice izravnim razgovorom umjesto pasivnom agresijom.
Seksa gotovo da i nema
Kada par zapadne u nevolje, seks je prva stvar koja nestane. Većina ljudi ne želi otvoriti svoju intimu i tijelo za seksualni odnos kada su ljuti. I to ne znači da će više seksa čudesno riješiti vaše probleme i ponovo vas povezati.
Najprije morate shvatiti što vas muči i što je kamen spoticanja u vezi – zbog kojeg ne želite biti intimni s partnerom. Jedino rješenje za spas veze je da prodrijete do korijena problema – a seks nije to (najčešće). Seks je simptom.
Kako se ponovo povezati i spasiti vezu?
Ako primijećujete ove znakove u vezi, ili početak svega, postoje neke stvari koje će vam pomoći da se ponovo povežete s partnerom i obnovite ljubav koju ste nekada dijelili.
Dogovorite pravilo da svake večeri barem pola sata odvojite za međusoban razgovor, u kojem ćete si ispričati kako vam je prošao dan i što vam se sve dogodilo, te što planirate za idući dan.
Ponovo uspostavite kontakt s očima. Koliko se god činilo smiješno ili luckasto ovo zaista pali, čak i kada se radi o početnom "dogovorenom" gledanju u oči nekoliko minuta. Nešto slično kao što i smijeh ima svejedno koristi za naše zdravlje, čak i kada se namjerno smijete (na silu) bez da vam je išta smješno. Neprekinuti kontakt očima aktivira različite dijelove mozga kod vas i partnera koji jačaju empariju i povezanost – a to vam je upravo potrebno.
Oboje vježbajte slušanje. Naizmjence pričajte i slušajte jedno drugo – bez prekidanja i upadanja. Dajte drugoj osobi fer šansu da kaže što želi i da bude saslušana s punom pažnjom. I nemojte odmah uplitati i pokušavati riješiti sve probleme koji muče vašeg partnera (i ispitivati ga tisuću podpitanja). Umjesto toga ga pustite da kaže sve što vam želi. A onda recite što vi imate za reći. Ono što svatko od nas želi jest da ga druga strana sasluša.
Vodite računa o sebi. Ako se osjećate iscrpljeno i ne vodite brigu o vlastitoj sreći i zadovoljstvu, bit će vam puno teže biti dobro raspoložena da budete potpora drugoj osobi. Pronađite nešto što vas usrećuje i dio vremena se posvetite tome, ali naravno ne nauštrb svom partneru – pronađite zajednički dogovor oko toga. Što ste vi sami sretniji, to ćete biti bolji partneri u vezi.
I na kraju, ako osjećate da ništa od ovoga ne pomaže, onda potražite pomoć treće objektivne osobe poput bračnog savjetnika. Razgovor s objektivnom osobom može vam pomoći da realno sagledate situaciju. Razgovor je ono što drži ljude i veze zajedno. Zato razgovarajte, razgovarajte i razgovarajte!